plasterkultury

X Festiwal Puls Literatury w Łodzi, Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2016, Mała Literacka i Bardzo Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Premiera książki Chavy Rosenfarb „Drzewo życia”, tom I (pierwsze polskie wydanie) oraz Salon Ciekawej Książki 2016 – to kandydaci do wydarzenia literackiego 2016 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad takimi propozycjami, jak: Noc Bibliotek w Łodzi, Gakkon 3, Mały Książkomaniak, 70 lat Instytutu Literackiego w Paryżu, a także nowe książki łódzkich autorów: Jerzego Jarniewicza, Macieja Roberta, Przemysława Owczarka i Rafała Gawina.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 roku Mały Książkomaniak, w 2014 roku Literackie Podwórko, a w 2015IX Festiwal Puls Literatury w Łodzi.

X Festiwal Puls Literatury w Łodzi

Plaster.16

Festiwal Puls Literatury w Łodzi to jeden z najważniejszych festiwali literackich organizowanych w naszym kraju, a także najważniejsza tego typu impreza odbywająca się w regionie. To każdorazowo kilkudziesięciu zaproszonych gości, spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Festiwal Puls Literatury jest prestiżowym dorocznym wielodniowym spotkaniem, bogatym w różnorodne wydarzenia kulturalne, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa; nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 7781 w Łodzi nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma Literackiego opozycji demokratycznej. W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką ze współczesnym „pulsem” literatury, głównie w miejscowościach mających problemy z dostępem do tzw. kultury wysokiej. Do udziału w Festiwalu zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy z Polski i zagranicy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, konkursy, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty, projekcje i działania multimedialne. Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Każda edycja Festiwalu ma wyrażony hasłem temat wiodący: w roku 2017 było to „W dialogu”.

Więcej o Festiwalu można znaleźć tutaj.

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2016

Plaster.17

Przez trzy dni Łódź stała się mekkę wielbicieli fantastyki. Od 23 do 25 września odbywał się u nas Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2016.

W tym roku impreza zmieniła lokalizację, ze szkoły przy Czajkowskiego przeniosła się do dwóch budynków uniwersyteckich – Wydziału Nauk Geograficznych oraz Wydziału Historycznego, a także do Szkoły Podstawowej nr 36. W programie tradycyjnie nie zabrakło wszelkiego rodzaju paneli, spotkań z twórcami, konkursów, warsztatów, a także pokazów cosplay, strefy wystawców czy Łódzkiego Portu Gier.

Kapitularz to impreza środowiskowa, dla wszystkich wielbicieli fantastyki – czuć w niej klimat „dawnego” festiwalu komiksu – niekomercyjna, organizowana z pasją impreza pasjonatów dla pasjonatów.

Więcej o Festiwalu można znaleźć tutaj.

Mała Literacka i Bardzo Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Plaster.18

W minionym roku Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprosił czytelników na kolejną odsłonę Małej Literackiej, Bardzo Małej Literackiej oraz projektu Mała Literacka Performatywnie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Michał Książek, Jerzy Jarniewicz, Maciej Płaza, Justyna Bargielska, Iza Klementowska, Zbigniew Mentzel, Jacek Hugo-Bader. Czytano także Cień Ziemie Obiecanej Grzegorza Woźniaka, Sprawę Gorgonowej Joanny Janiczak, Człowieka z Oklahomy Lukasa Lindera, czy Stryjenka. W imię sztuki.

W drugim roku działalności Bardzo Małej Literackiej proponowała dzieciom monograficzne spotkania z literaturami różnych krajów i kultur. Celem spotkań było pokazanie różnorodności literatury dziecięcej. Dzieci pochyliły się nad klasyką i postarają się na nowo odczytać teksty z kanonu.’

Więcej o Festiwalu można znaleźć tutaj.

Więcej informacji o  projektach można znaleźć tutaj.

Premiera książki Chavy Rosenfarb „Drzewo życia”, tom I (pierwsze polskie wydanie)

Plaster.19

W minionym roku na rynku książki pojawiło się wiele ciekawych publikacji łódzkich autorów, a także książek związanych z naszym miastem. Wybijającą się wagą wydania jest bezsprzecznie „Dzrewo życia” oblikowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Książka o wielokulturowej Łodzi wydana została po raz pierwszy w 1972 roku w języku jidysz, w 1985 roku ukazała się w przekładzie angielskim. Tom pierwszy powieści Rok 1939 opowiada o łódzkich Żydach w przededniu i w pierwszych miesiącach II wojny światowej, o ich życiu codziennym oraz o stosunkach międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. Fikcyjni bohaterowie wzorowani są po części na postaciach autentycznych, a chronologia wydarzeń i topografia Łodzi opiera się na faktach. Pisarka uhonorowana została za nią prestiżową nagrodą im. Icyka Mangera przyznawaną literaturze żydowskiej. Teraz po raz pierwszy trafia do polskich czytelników

Więcej informacji o książce można znaleźć tutaj.

Salon Ciekawej Książki 2016

Plaster.20

Trzeba to przyznać, to była wreszcie pierwsza, całkowicie udana edycja Salonu Ciekawej Książki. Dopisali gości, dopisały wydawnictwa, a przede wszystkim dopisali odbiorcy. Było ciężko, ale po latach żmudnej pracy mamy w Łodzi targi książki z prawdziwego zdarzenia.

Od 18 do 20 listopada w Centralnym Muzeum Włókiennictwa „usadowiło się serce literatury”. Wśród kilkudziesięciu wystawców pojawili się m.in. Książkowe Klimaty, Bosz, Czarne, Marginesy, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Krytyka Polityczna, ale także Dom Literatury w Łodzi czy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Do tego stoiska z antykwariatami, bookcrossing, strefa Łódzkiego Portu Gier, gra miejska śladami „Lampionów” Katarzyny Bondy, finał Pulsu Języka i warsztaty dla dzieci. Dobrym pomysłem było przemieszanie wydawnictw dla dzieci z wydawnictwami dla dorosłego odbiorcy, dzięki czemu przybyli na Salon czytelnicy przechadzali się po każdym z pięter.

Clue każdych targów są spotkania, w tym roku gościliśmy m.in. Katarzynę Puzyńską, Joannę Opiat-Bojarską, Karolinę Oponowicz, Sylwię Chutnik, Joannę Fabicką, Vincentam V. Severskiego, Adama Wajraka, Tomasza Sekielskirgo, Grzegorza Kalinowskiego i Wojciecha Malajkata.

Więcej informacji o salonie można znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 21 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 22 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

UWAGA! Nie zauważyliśmy, że premiera Powidoków, to już 2017 r. :), dlatego miejsce zajęła Kamer Akcja


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
maslowska
Mała Literacka: Dorota Masłowska
ulodzki
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
III Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*