plasterkultury

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia 2016, Letni Festiwal Filmowy Polówka 2016, O!PLA 2016, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2016 oraz To Tylko Montaż Film Fest – to kandydaci na wydarzenie filmowe 2016 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad m.in. Festiwalem Człowiek w Zagrożeniu, inauguracją Sali ŠKODA 4DX® w Manufakturze, nowymi łódzkimi kinami, Festiwalem Filmów Antydepresyjnych Relanium 2016, a także, mimo wszystko, Transatlantykiem.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: za rok 2013 – O!PLA, za 2014 i 2015 – Polówka.

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia 2016

Plaster.1 

Sławomir Fijałkowski wraz z grupą osób pokazują od lat, w jaki sposób robić dobry, międzynarodowy festiwal filmowy. Nie potrzeba do tego gigantycznych zasobów finansowych, łóżek na Piotrkowskiej i innych mniej lub bardziej udanych propozycji. Wystarczy po prostu zrobić dobry festiwal z ciekawymi filmami.

Zeszłoroczne Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia rozpoczęło się 25 listopada i potrwało do 2 grudnia.  Na dziesięciogodzinny seans „Dekalogu” można było wybrać się do kościoła oo. Jezuitów. Na inaugurację publiczność obejrzała najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano”. Na zakończenie –  „Raj”, który przyniósł Andriejowi Konczałowskiemu Srebrnego Lwa na tegorocznym 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W programie znalazły się koncerty i spotkania. Gośćmi festiwalu byli m.in. Jerzy Skolimowski, Wilhel i Anka Sasnalowie,  Krzysztofa Majchrzak czy Tomasz Wasilewski.

Pierwsza edycja Forum Kina Europejskiego odbyła się w 1992 roku w dwóch łódzkich kinach: Przedwiośniu i kinie Łódzkiego Domu Kultury. Festiwal miał wtedy formułę przeglądu. Od edycji w 1994 jego główną siedzibą stało się nowo powstałe kino Charlie. Impreza odbywała się corocznie aż do 2005 roku, kiedy to nastąpiła czteroletnia przerwa, a następnie powrót w 2009 roku, gdy miała miejsce czternasta edycja festiwalu. Od 2010 roku festiwal funkcjonuje jako Forum Kina Europejskiego Cinergia. Poza Złotą Łódką w latach 2011–2012 na festiwalu przyznano ufundowane przez PWSFTviT nagrody im. Andrzeja Munka dla najlepszych debiutantów w kategorii reżyser i operator polskiego filmu. Ponadto, w czasie 18 edycji w 2013 roku mianowano pierwszego honorowego Ambasadora Łodzi Filmowej – tytuł ten przypadł Agnieszce Holland. Wśród laureatów Złotych Glanów, nagród za wkład w kino europejskie i światowe są m.in. Jan Troell, Marta Meszaros, Otar Ioselliani, Istvan Szabo, Andriej Konczalowski, John Malkovich, Peter Greenaway, Jerry Schatzberg, Jaco van Dormael, Margarete von Tiesel, Ferzan Ozpetek.

Więcej o zeszłorocznej Cinergii możecie znaleźć tutaj.

Letni Festiwal Filmowy Polówka 2016

Plaster.2

Polówka to typowy festiwal „dla ludzi”. Impreza od kilku lat jest stałym elementem propozycji na wakacyjne wieczory. Wyjątkowa atmosfera, szaleni organizatorzy, a przede wszystkim panorama wszelakiego, mniej i bardziej komercyjnego, kina dostępna dla wszystkich.

W zeszłym roku Polówka była obecna aż w 7 miejscach i pokazała 65 filmów. W piątki w EC1 wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Filmowej zaprezentowano cykl “Architekci Wyobraźni” poświęcony scenografii.. Drugim nowym miejscem spotkań polówkowiczów było boisko Elty przy pływalni Wodny Raj. Były tam pokazywane stare polskie komedie, od przedwojennych po prawie współczesne. W poniedziałki zapraszano do parku Ocalałych przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – pokazano w nim blok filmowy “Niedźwiedź i Szekspir”. Wtorek to tradycyjnie park na Zdrowiu w którym jak zawsze “The best of”. W środę w parku Julianowskim zagościła sekcja “Boys”. W czwartek w kinie samochodowym pod Portem Łódź pakiet kina o kobietach ale nie tylko dla kobiet czyli “Girls”. W sobotę na dziedzińcu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy Sterlinga 26 można było spędzać “Lato z Akademią”.

11_Polowka_Plakat

Więcej informacji o Polówce możecie znaleźć tutaj.

O!PLA 2016

Plaster.3

Niezwykła siła woli popycha Piotra Kardasa do organizacji O!PLI. Fascynat kina animowanego własnymi, niewielkimi środkami tworzy coś niezwykłego – ogólnopolski festiwal na międzynarodowym poziomie.
   
O!PLA to największego na świecie festiwalu polskiej animacji; prawdziwie niezależnej inicjatywy promującej w Polsce i na świecie sztukę filmowej animacji.

Jak co roku o zwycięzcach zdecydowało największe Jury na świecie – ogólnopolska publiczność. W Konkursie Głównym 88 filmów podzielonych na 6 kategorii obejrzało i oceniło 7287 widzów (16 /dorośli). W Konkursie Teraz Dzieci Mają Głos! wzięło udział 13.557 młodych Jurorów, którzy ocenili 24 tytuły prezentowane w dwóch kategoriach wiekowych – Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Tradycyjnie laureaci otrzymali statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka oraz liczne nagrody specjalne (m.in. zaproszenia poza selekcją na zaprzyjaźnione festiwale). Zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości otrzymał 2016 roku Leszek Gładysz.

opla2016

Więcej o Festiwalu O!PLA możecie znaleźć tutaj.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2016

Plaster.4

Festiwal Kamera Akcja to przykład imprezy skierowanej do pewnego, specyficznego grona odbiorcy. Nie jest to zarzut, a wręcz przeciwnie. Festiwal szuka, a raczej już znalazł, swoją tożsamość, wyróżniając się na tle innych festiwali filmowych tworząc propozycję dla wysublimowanego kinomana.

Festiwal Kamera Akcja to sekcje filmowe, które prezentują najciekawsze zjawiska w światowym kinie. Mogliśmy premierowo zobaczyć m.in. „Aloys” w reż. Tobiasa Nölle, „Creative Control” w reż. Benjamina Dickinsona, „Belgicę” w reż. Felixa van Groeningena. W ramach nowego cyklu – spojrzenie krytyka na aktorów – odbył się przegląd filmów z Gretą Gerwig. Specjalistka od kostiumów, Jagoda Murczyńska, wyselekcjonowała dla widzów produkcje, w których to kostiumy grają główną rolę. Bohaterem bloku „Filmoznawca-filmowiec” był Wojciech Smarzowski.

Podczas festiwalu odbyły się panele dyskusyjne: o programowaniu festiwali filmowych, o przenikaniu się dwóch światów – filmu i gier, o wizualnej krytyce filmowej, a także o międzynarodowej dystrybucji polskiego kina. Po raz pierwszy w Polsce, na 7. Festiwalu Kamera Akcja odbyły się warsztaty dla profesjonalnych krytyków filmowych z tworzenia wideo-eseju, które poprowadzą Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński.

polowka

Więcej infromacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

To Tylko Montaż Film Fest

Plaster.5

Kiedy wydawało się, że w świecie łódzkich imprez filmowych już nic nie może zaskoczyć pojawił się To Tylko Montaż Film Fest. To jedyny festiwal w Polsce poświęcony roli montażu filmowego. Stworzona przez pasjonatów impreza coraz bardziej rozwija się i wpisuje w mapę „łódzkich festiwali filmowych”.

TTMFF odkrywa tajniki zawodu, który nadaje ostateczny kształt dzieła, a często pomija się go w rozmowach o Kinie. Impreza odbyła się 3 i 4 czerwca na terenie Piotrkowskiej 2017. W jej ramach odbyły się m.in. warsztaty, wystawa, projekcje plenerowe i strefy chilloutu.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 21 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 22 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

UWAGA! Nie zauważyliśmy, że premiera Powidoków, to już 2017 r. :), dlatego miejsce zajęła Kamer Akcja


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
grandoff
Pokazy konkursowe 8. Edycji Festiwalu Grand OFF
bulgarska
Dni Kina Bułgarskiego w Kinematografie
w1263_plakat
14. Tydzień Kina Hiszpańskiego
1 Komentarz
  • Ania
    13 lutego 2017 at 12:32

    plaster 5

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*