plasterkulturyAlles, Bruno Schulz, Jude, Marek Kądziela, a może Ted Nemeth? Do kogo powędruje tytuł Plastra Kultury 2015, w kategorii Zespół muzyczny roku, zależy wyłącznie od Waszych głosów! Poniżej przedstawiamy nominowanych.

Łódzka scena muzyczna to wyjątkowy element dźwiękowej mapy Polski. Żaden inny zakątek naszego kraju nie może poszczycić się tak różnorodną gatunkowo, a przy tym w znacznej większości reprezentującą wysoki poziom, mieszanką artystów. Każdy, nawet najdziwniejszy gatunek muzyczny, znajdzie tu swoich przedstawicieli. I choć nominowani do Plastra Kultury w kategorii Zespół muzyczny roku zostali wybrani jedynie spośród tych, którzy aktywnie tworzyli i działali w roku ubiegłym, wybór nie był prosty, bo łódzcy artyści do szczególnie biernych nie należą. Ostatecznie wybór padł na AllesBruno SchulzJudeMarka Kądzielę Ted Nemeth.

Alles

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.31

Alles to wspólny twór dwóch aktywnych działaczy na łódzkiej scenie, którym nowych dźwiękowych doznań nigdy dość. Pawłowi Strzelcowi (znanemu dotychczas z grupy Już Nie Żyjesz) i Marcinowi Reguckiemu (członkowi zespołu Bruno Schulz), udało się stworzyć pod szyldem Alles efektowną muzyczną propozycję, łączącą w sobie jednocześnie minimal, electropunk, dark-, synth- i coldwave.

Panowie mają za sobą niezwykle udany, pełnowymiarowy debiut „Post” z 2014 roku (wydany przez meksykański label Mecanica Records na kasecie i winylu), wobec którego ucho żadnego pasjonata zimnofalowej stylistyki nie pozostanie obojętne. W ubiegłym roku wydali na winylu singiel „Union”, zaś niebawem ukaże się ich kolejne wydawnictwo – „Together We Are Alles”, na którym znajdą się nowe wersje utworów legendarnych punkowych zespołów.

Bruno Schulz

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.32

Łączące w swojej muzyce rockową tradycję z eksperymentalną elektroniką trio Bruno Schulz, w grudniu ubiegłego roku wydało piatą płytę – „Imperium”. Krążek, podobnie jak jego poprzednik, czyli „Wyspa”, został nagrany w Hasselhoff Studio, a wyprodukował go Paweł Cieślak. Warto dodać, że wydana w 2013 roku „Wyspa” zwyciężyła w plebiscycie Gazety Wyborczej na Łódzką Płytę Roku 2013. 


                                                   

O jednym z największych hitów Bruno Schulz – piosence Szybki świat – w miesięczniku Teraz Rock napisano, że gdyby ten utwór nagrał zespół Placebo, miałby szansę stać się wilekim przebojem. Bruno Schulz tworzą wokalista Karol Stolarek, gitarzysta Marcin Regucki i basista Wit Zarębski.

Jude

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.33

Garściami czerpiąca z przepastnych zasobów industrialnej Łodzi grupa Jude, w ubiegłym roku, po blisko 11 latach fonograficznego milczenia, wróciła z nową porcją dźwiękowych tortur. Na swojej piątej płycie „Stat”, prominenci muzycznego łomotu konsekwentnie serwują gorzki obraz sromotnej rzeczywistości, niezmiennie stawiając opór dominacji ludzkiego motłochu. Obecnie grupę tworzą: Wiktor Skok, Jacek Walczak, Konrad Grajner, Michał Wojewoda i Maciej Derfel.


                                                            

Ostatni album Jude to w każdym, najdrobniejszym detalu do bólu autentyczny pejzaż egzystencjalnej jałowizny. To niespełna półgodzinna porcja masakrujących dźwięków, które bezlitośnie sponiewierają psychikę. Fascynaci muzycznego maltretowania poczują się nie tylko dopieszczeni, ale i solidnie wyniszczeni. Jude po raz kolejny nagrał album, który z łatwością zmiażdży i obedrze z godności każdego, kto zdecyduje się go przesłuchać.

Marek Kądziela

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.34

Gitarzysta jazzowy, kompozytor i improwizator młodego pokolenia – Marek Kądziela – to ubiegłoroczny laureat Plastra Jazzowego, w kategorii Najlepszy Łódzki Jazzman. Kształcił się w duńskiej The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii. Od lat z powodzeniem realizuje międzynarodowe projekty muzyczne. Jest wykładowcą Akademi Muzycznej im. Grażyny i Klejstuta Bacewiczów w Łodzi.


                                     

Marek Kądziela jest laureatem licznych konkursów muzycznych oraz liderem i kompozytorem uznanych formacji muzycznych, takich jak: Off-Quar-Tet, Hunger Pangs, Kran, Kądziela & Wójciński, MK ADHD feat. Rudi Mahall i wielu innych. Niedawno artysta wydał nową plytę, zatytułowaną „In Bloom”. Krążek, nagrany w łódzkim Soyuz Studio, oscyluje między jazzem europejskim, a muzyką improwizowaną, pełną zaskakujących melodii i dynamicznej rytmiki.

Ted Nemeth

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.35

Ted Nemeth to zespół, którego początki sięgają 2010 roku. Został utworzony przez grupę wspólnie muzykujących znajomych. Z racji używanego instrumentarium, ich muzyka określana jest mianem gitarowej, zaś z racji tego, gdzie powstaje – garażowej. Grupę tworzą: Patryk Pietrzak (gitara, głos, teksty), Michał Gibki (gitara, głos), Wojtall Wierzba (gitara basowa, korg, głos) i Mateusz Dziworski (perkusja).  


                                                  

Ted Nemeth ma na koncie dwa dema, EP oraz wydaną pod koniec ubiegłego roku pełnowymiarową płytę – „Ostatni Krzyk Mody”. Album, z racji tego, że był nagrywany w piwnicy, brzmi garażowo. Jest dźwiękowym obrazem młodzieńczej szczerości i choć tekstowo i muzycznie nie powala na kolana, bez wątpienia jest debiutem udanym, a już na pewno świetnie wyprodukowanym przez niezastąpionego Pawła Cieślaka.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl, w temacie wpisuąc „Plastry Kultury”, zaś w treści nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMGA0318
40 lat Bielasa w Klubie DOM (foto)
mariaawaria
Maria Awaria w Dekompresji (foto)
DSCF4527
Songwriter Łódź Festiwal – Boole (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*