Plastry Kultury 2015 – wydarzenie teatralne roku

plasterkultury

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe, 33. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, 70-lecie Teatru Pinokio w Łodzi oraz Odnowiona siedziba Teatru Arlekin im. Henryka Ryla to wydarzenia teatralne zeszłego roku nominowane do Plastrów Kultury.

W trakcie dyskusji na temat nominacji wspominaliśmy również o m.in.:  Festiwalu Teatralnym PERSPEKTYWY 2015, Letniej Scenie 2015 i projekcie Dotknij Teatru 2015.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Do trzech razy sztuka?

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.6

Od 7 marca do 12 kwietnia Teatr Powszechny zapraszał widzów na XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Na scenie Teatru , Klubu Wytwórnia i w Filharmonii Łódzkiej można było zobaczyć jedenaście przedstawień, w tym dwie premiery Powszechnego – Szkołę żon w reżyserii Janusza Wiśniewskiego i Wytwórnię piosenek w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków.

Poza tym Wycinka/Holzfällen w reżyserii Krystiana Lupy Teatru Polskiego we Wrocławiu, Dziady w reżyserii Radosława Rychcika Teatru Nowego w Poznaniu, Śmieszna ciemność w reżyserii Dusana Davida Parizka Burgtheater w Wiedniu, Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, Chopin bez fortepianu w reżyserii Michała Zadary z Centrali, Dowód na istnienie drugiego w reżyserii Macieja Wojtyszki Teatru Narodowego w Warszawie, Machię w reżyserii Juliusza Machulskiego Teatru Starego w Lublinie, Broniewskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Wyczerpanych w reżyserii Claude Bardouil Nowego Teatru w Warszawie.

Plus dyskusje – Kondycja artysty oraz Tadeusz Kantor. Zderzenie oraz  dwie wystawy: Konrad Swinarski. Kondycja artysty, którego nie mai Tu urodził się film…

Więcej informacji o festiwalu znajdziesz tutaj.

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.7

Od 9 do 31 maja w Teatrze Wielkim odbywała się dwudziesta trzecia edycja Łódzkich Spotkań Baletowych. To cykliczne wydarzenie taneczne biennale, które odbywa się w Łodzi od ponad 45 lat. Festiwal służy także wymianie kontaktów oraz doświadczeń między samymi artystami, reprezentującymi odmienne style choreograficzne i techniki taneczne. Za sprawą kontaktu z zagranicznymi artystami, daje on również tancerzom Teatru Wielkiego w Łodzi szansę na rozwój i podniesienie własnych kwalifikacji. Na program tegorocznej edycji festiwalu składały się będą: spektakl premierowy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz pięć zagranicznych propozycji.

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe zainaugurowało premierowe przedstawienie baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – spektakl autorstwa Giorgia Madii zatytułowany Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire). Pierwszym zagranicznym spektaklem prezentowanym na deskach była prapremiera pożegnalnego programu jednej z największej gwiazdy światowego baletu, francuskiej primabaleriny Sylvie Guillem. Kolejna propozycja to Men in Motion – spektakl przygotowany przez Ivana Putrova, tancerza i choreografa urodzonego i wykształconego na Ukrainie, którego kariera rozwinęła się w pełni w Londynie, w klasycznym zespole baletowym The Royal Opera House.  Kolejną pozycją repertuarową był spektakl Lac w choreografii Jeana Christophe’a Maillot, do muzyki Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu klasycznego zespołu baletowego Les Ballets de Monte Carlo. Zwieńczeniem festiwalu był  występ renomowanego włoskiego Teatro alla Scala, który w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentował łódzkiej publiczności Galę Baletową składającą się z fragmentów baletów klasycznych z udziałem największych gwiazd mediolańskiego baletu.

33. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.8

Szkoła Filmowa w Łodzi w zeszłym roku zorganizowała 33. edycję Festiwalu Szkół Teatralnych. Pomiędzy 5 a 10 maja studenci wydziałów aktorskich wszystkich polskich publicznych szkół teatralnych spotkali się na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie 33. FST znalazły się spektakle dyplomowe zgłoszone przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie – Filię we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi.

Jury 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi przyznało Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną w wysokości 15.000 złotych ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Pani Barbarze Wypych z PWSFTViT w Łodzi za rolę Withy w spektaklu „Kamień”.

 Więcej o festiwalu znajdziesz tutaj.

70-lecie Teatru Pinokio w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.9

6 i 7 czerwca swoje 70 urodziny obchodzi Teatr Pinokio. Z tej okazji odbyły się spektakle plenerowe, koncerty, akcje w przestrzeni miejskiej, warsztaty i wystawy. Jednakże nominacja do Plastrów nie ogranicza się do tego jednego wydarzenia, a całego roku pełnego wrażeń.

Znamy problemy z dotychczasową przestrzenią zajmowaną przez Teatr. W przyszłej siedzibie – dawnej fabryce przędzy “Wigencja” (ul. Sienkiewicza 75/77) w sierpniu odbywały się interdyscyplinarne warsztaty. V Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela MYŚLĘ#CZUJĘ, to kolejny element zeszłorocznych działań, o których warto wspomnień. Poza tym Wołanie Miasta – historia powstała na podstawie twórczych spotkań z mieszkańcami naszego miasta.

Zobacz także:

– Wołanie Miasta Teatru Pinokio (foto)

Odnowiona siedziba Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.10

27 grudnia 2014 r., Teatr Lalek Arlekin w Łodzi obchodził jubileusz 66-lecia swego istnienia. Podczas gali nastąpiło uroczyste nadanie instytucji imienia Henryka Ryla (na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 7 maja 2014 r.), a także zainaugurowano działalność Galeria A.

Już w 2015 roku Arlekin powrócił na stałe do swojej siedziby – z nowym/stary repertuarem. Nominacja za „odnowienie” uznać należy za uznanie dla całego roku, także projektu AnimArt – Międzynarodowego Festiwalu Animacji, który w Łodzi gościliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Zobacz także:

Parada na otwarcie AnimArtu (foto)

Majsterklepka na Rynku Staromiejskim (foto)


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *