plasterkultury40. YAPA, 100 rocznica powstania Filharmonii Łódzkiej oraz trzy festiwale: DOMOFFON, Musica Privata i Soundedit to nasze propozycje do tytułu Plastra Kultury 2015, w kategorii Wydarzenie muzyczne roku.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, wyłonienie finałowej piątki wcale nie było proste, bo na muzycznej mapie Łodzi dzieje się całkiem sporo. O krok od nominacji znalazły się ŁDZ Music Festival, Łódź Alternatywa, Made In Polska, Impact Festival i Łódzkie Wideosesje. Ostatecznie postanowiliśmy wyróżnić pięć imprez reprezentujących skrajnie różne gatunki muzyczne. I tak w nominowanej piątce znalazła się jubileuszowa, 40. YAPA, setne urodziny Filharmonii Łódzkiej, pierwsza edycja festiwalu muzyki alternatywnej DOMOFFON, czwarta odsłona Musica Privata – święta muzyki improwizowanej oraz Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit.

40. YAPA

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.26

YAPA, to jedna z niewielu w Polsce imprez z muzyką turystyczną i poetycką. W marcu ubiegłego roku odbyła się już po raz 40. Podczas trwającej trzy dni imprezy, na scenie pojawiło się blisko 40 wykonawców. Od samego początku z imprezą związany był Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.

joomplu:104314

                                                                    /fot. Marcin Siwania

Przegląd każdego roku przyciąga do Łodzi wszelkiej maści ludzi: wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby pograć, pośpiewać i posłuchać muzyki. Łączy ich zamiłowanie do wszelkiego typu form przemieszczania się – włóczenia po górach, połoninach, jeziorach, morzach i przeróżnych festiwalach. Na ubiegłorocznej edycji wystąpili m.in. Dom o Zielonych Progach, Cisza Jak Ta, Shantażyści, Słodki Całus od Buby, czy Adam Drąg.

100 lat Filharmonii Łódzkiej

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.27

17 lutego 1915 roku, swój pierwszy koncert dał zespół, który wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej i stał się poprzednikiem obecnej filharmonicznej orkiestry. Tak rozpoczęła się historia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Przypadająca w ubiegłym roku setna rocznica powstania filharmonii, obfitowała w szereg wyjątkowych wydarzeń i projektów. Zorganizowano m.in. warsztaty, spotkania, wycieczki po budynku filharmonii, zwiedzanie nowych podwójnych organów i działania koncertowo-performatywne.

joomplu:104312

                                                                    /fot. materiały prasowe Filharmonii Łódzkiej

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty koncert symfoniczny z udziałem orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją głównego dyrygenta Daniela Raiskina. Jubilatka otrzymała w prezencie nową identyfikację wizualną, która swą formą i kolorystyką łączy tradycję z nowoczesnością. Została ona wykorzystana m.in. na stronie internetowej, gdzie w przejrzysty i interesujący graficznie sposób prezentowana jest szeroka oferta kulturalna filharmonii.

DOMOFFON Festiwal

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.28

Pierwsza edycja DOMOFFONu – jednodniowego święta muzyki alternatywnej – odbyła się w ostatnią sobotę sierpnia ubiegłego roku, na terenie kompleksu Off Piotrkowska. Headlinerem festiwalu byli giganci narkotycznego post punku z Manchesteru – zespół The Fall. Oprócz nich, line-up imprezy zasiliła cała masa artystów poruszających się w przeróżnych stylach muzycznych.

joomplu:104311                                                                    /fot. Aleksandra Krucza

Warto wspomnieć chociażby o pochodzącej z Hamburga reprezentantce mrocznej strony techno – Helenie Hauff, zimnofalowo-elektronicznym argentyńskim duecie Vólkova, czy rodzimym reprezentancie najbardziej undergroundowej odsłony sceny alternatywnej – Wojciechu Bąkowskim. Eklektyczny zbiór tworzących na wysokim poziomie artystów spowodował, że pierwsza edycja DOMOFFONu przyciągnęła sporą rzeszę słuchaczy, przechodząc do historii jako jedna z najciekawszych imprez muzycznych ubiegłego roku nie tylko w Łodzi, ale i w całej Polsce.

Musica Privata Festival IV

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.29

Chęć afirmacji indywidualnego pierwiastka obecnego w muzyce, do czego konieczne jest wyzwolenie muzyki z klisz czy zbyt łatwych zaszeregowań – to główna idea, która bez wątpienia przyświecała IV edycji Musica Privata Festival. To wydarzenie, na którym jest miejsce zarówno na muzykę swobodnie improwizowaną, jak i na jazzowe jamy, czy wyrafinowane dźwięki muzyki poważnej.

joomplu:104313                                                                    /fot. Paweł Sokołowski

Impreza pokazuje, że drogą do odkrycia tego, co w sztuce obiektywne, jest zgłębienie tego, co indywidualne. Koncerty w ramach festiwalu odbywały się w nietuzinkowej przestrzeni, bo w pofabrycznych halach Wi-My, a także w industrialnych wnętrzach Bajkonuru. Wśród artystów, goszczących na ubiegłorocznej edycji Musica Privata znaleźli się: Maciej Ożóg, Gosia Bogusz, Kuba Krzewiński, czy trio Bachorze.

/fot. Paweł Sokołowski

Soundedit

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.30

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, podobnie jak poprzednie odsłony imprezy nie zawiodła. Koncert legendy synth popu, czyli zespołu OMD pokazał, ze pewne piosenki nie starzeją się nigdy. Doskonale przyjęci byli również rodzimi artyści, chociażby Wojciech Waglewski z gośćmi (m.in. z Marią Peszek), czy Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Kapitan Nemo i Konrad Kucz, którzy wspólnie zagrali koncert pod hasłem „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej’.

joomplu:104310                                                                    /fot. Anita Andrzejczak

Jak co roku, na zainteresowanych czekała cała masa warsztatów z profesjonalistami. Można było uczestniczyć w zajęciach z Vincentem Perreux – realizatorem dźwięku takich gwiazd, jak Muse, czy U2 lub np. Leszkiem Biolikiem – muzykiem, kompozytorem i producentem muzycznym, znanym z zespołu Republika.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl, w temacie wpisuąc „Plastry Kultury”, zaś w treści nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
iamx
Przestrzeń Muzyki Live – dzień 1 (foto+wideo)
DSC_0292
Tattva w Lizard Kingu (foto+wideo)
Sarius w Ogrodach Geyera (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*