Plastry Kultury 2015 – spektakl roku

plasterkultury

Cyberiada Teatru Studyjnego w Łodzi, Don Giovanni Teatru Wielkiego w Łodzi, Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI Teatru Chorea, Vatzlav oraz Ziemia Obiecana Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi  to najlepsze spektakle teatralne, na które możecie głosować w ramach Plastrów Kultury.

W trakcie rozmowy nad nominacjami dyskutowaliśmy również m.in. o To nie była piąta, to była dziewiąta Teatru Małego, Szkole żon i Wytwórni piosenek Teatru Powszechnego, Śnie nocy (nie)letniej oraz Cyrano Teatru Muzycznego, Marii Stuart Teatru Studyjnego oraz Lekcjach miłości Teatru im. Stefana Jaracza.

Cyberiada Teatru Studyjnego w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.11

Jacek Kozłowski (fragment recenzji): W warstwie fabularnej studenci zabrali widzów na planetę Trurla i Kalpaucjusza, gdzie ten pierwszy skonstruował maszynę, robiącą wszystko na literę „n”. Wspólnie walczyli o matematyczne reguły i zmagali się z kometą, która prawie zaanektowała ich księżyc. Ale ponieważ 2+2=7 nic nie może być proste i przejrzyste.

Wahlarz prezentacji był okazały – taniec, śpiew, wybujała przestrzeń – scenografia, światło, a także kostiumy. Wszystko to tworzyło dość spójny i przemyślany projekt. Tak jak u Lema widz z jednej strony otrzymał sporą dawkę komizmu, z drugiej strony wiele interesujących i frapujących przemyśleń dotyczących kwestii ontologicznych.. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Don Giovanni Teatru Wielkiego w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.12

Rozpustnik ukarany? Bez wątpienia, ale czy dobrze rozumiemy, za co spotkała go kara? Współcześni inscenizatorzy dość łatwo ulegają pokusie oceny Don Giovanniego przez pryzmat jego rozwiązłości i bezdusznego stosunku do kobiet. Tymczasem pierwowzorem niepoprawnego lubieżnika z arcydzieła Mozarta i Da Pontego był nie tylko bohater dramatu Moliera, lecz przede wszystkim Don Juan z XVII-wiecznej sztuki Tirso de Moliny, która wszakże jest opowieścią o libertynie, ale mocno osadzoną w kontekście filozoficzno‑religijnych sporów o istotę winy i kary, zagadnień ówczesnego etosu rycerskiego i równości wszystkich ludzi w śmierci.

Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.13

Przemysław Sujka (fragment recenzji): Klub, barwy, fanatyzm i własne zasady to opowieść o ludziach identyfikujących się  w mieście Łodzi ze swoim klubem sportowym Widzew i ŁKS. Odzwierciedla podział miasta na dzielnice Łodzi i dwa klubowe plemiona. (…) Sztuka opowiada o Łodzi i  ludziach, którzy tu się urodzili oraz identyfikują się  z przynależnością do swojego ukochanego klubu walczącego o prym w swoim mieście. Kibole zgodnie twierdzą, że Łódź to ich miasto…

Spektakl realizowany jest przez ponad trzydziestoosobową grupę aktorów, zaś akcja rozgrywa się na jednym z łódzkich podwórek, przy zbiegu ulic Milionowej i Tymienieckiego. Reżyserowi zależało, aby widz spojrzał inaczej i nie wyszedł ze Derbów z gotową odpowiedzią, ale spróbował inaczej spojrzeć na to, co czerwono – biało – czerwone lub biało-czerwono- biało. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Vatzlav Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.14

Przy bliżej nieokreślonym brzegu rozbija się statek niewolników. Jedynym ocalałym jest Vatzlav, który decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o życie. Czy uda mu się wykorzystać okazję? Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Mrożek bezlitośnie rozprawia się z ideałami oświecenia i rewolucji francuskiej –  fundamentami nowoczesnej demokracji. Autor sprawdza, na czym polega mit kapitalistycznego self-made mana, którym tak zachłysnęliśmy się w latach 90. Dramat Mrożka sprzed ponad pięćdziesięciu lat okazuje się być zadziwiająco współczesny, niezwykle trafnie i humorystycznie opowiada o naszym tu i teraz.

Ziemia Obiecana Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.15

Marcin Bałczewski (fragment recenzji):  To co najbardziej zachwyca, to sfera wizualna sztuki. Bardzo przemyślane wykorzystanie przestrzeni tworzącej wnętrze fabryki, efekty świetlne, zabawy inscenizacyjne (…) Widać w realizacji Ziemi obiecanej Brzyka pewną „iskrę”, odróżniającą solidność od czegoś bardziej artystycznie większego. Czegoś, co możemy prawie „dotknąć” na scenie przy ulicy Więckowskiego w Łodzi.

Łódź, dziewiętnasty wiek. Czas wielkiego rozwoju miasta, powstających i upadających, niczym grzyby po deszczu, fabryk. W takim świecie swój interes z mozołem „kręci” Karol Borowiecki (Michał Bieliński). Jego marzeniem jest założenie fabryki, swój cel realizuje przy pomocy zarówno przyjaciół – Moryca Welta (Adam Kubaj) i Maksa Bauma (Konrad Michalak), ale również dzięki różnorakim machlojkom i romansom. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *