Plastry Kultury 2015 – off roku

plasterkultury

Projekt Byle do wiosny, Kino Tatry i akcje związane z utrzymaniem m.in. Festiwal Filmów Science-Fiction im. Philipa K. Dicka w Łodzi, Łódź Miastem Talentów, Projekt Impro Atak! oraz Teatralny Helenów, to nominowani w kategorii off roku.

Warto przypomnieć, że w 2013 roku nagrodę otrzymał #20latfotografiipwsftvit w Ośrodku Propagandy Sztuki, a w 2014 roku  10. edycja Archifiesty.

Byle do wiosny

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.41

„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, działaniem performatywnym, a także ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce. Kuratorką projektu jest Joanna Szumacher.

Pierwsza edycja „Byle do wiosny” skoncentrowana była na męskiej twórczości. Rok 2015 przyniósł zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci. Pierwszy cykl organizowano w 6. dzielnicy, obecny w przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kino Tatry i akcje związane z utrzymaniem m.in. Festiwal Filmów Science-Fiction im. Philipa K. Dicka w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.42

Historia kina sięga początków XX w., a dokładniej roku 1907, kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli kinematograf „Belle- Vue”. Trzy lata później właścicielem kina został Benedykt Zarzycki, który zmienił nazwę kina na „Moulin Rouge”. Kino Tatry to najstarsze w Polsce oraz jedno z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie – przy Sienkiewicza 40.

Wśród róznorakich akcji mających na celu wsparcie Kina Tatry warto wspomnieć o Festiwalu Filmów Science-Fiction im. Philipa K. Dicka , który powstał w 2012 roku w Nowym Jorku dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy Dana Abelli – reżysera, producenta i aktora filmów sci-fi. Od tego czasu rokrocznie zdobywamy coraz większą rzeszę fanów, co zaowocowało narodzinami francuskiej edycji Festiwalu w 2014 roku w Lille. W 2015 roku Festiwal zawitał do Polski. Więcej o wydarzeniu.

Łódź Miastem Talentów

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.43

Łódź Miastem Talentów, to projekt realizowany w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Konkurs polegający na wyłowieniu talentów w trzech kategoriach: MODA, MUZYKA, TANIEC; ma na celu promocję osób zaangażowanych artystycznie w Łodzi i województwie łódzkim. Festiwal ten skierowany jest do amatorów i profesjonalistów w każdym wieku, a przede wszystkim do miłośników tańca, mody i muzyki.

Łódź Miastem Talentów stanowi kontynuację konkursów Łódź Łowi Talenty oraz Lumumby Łowi Talenty. Pierwsze przesłuchania rozpoczęły się w lutym. Więcej o wydarzeniu.

Projekt Impro Atak!

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.44

Scena Impro przy Tatrze Nowy  rozpoczęła działalność w listopadzie 2014 premierowym spektaklem „IMPRO ATAK!”, od którego zespół przyjął nazwę, opartym o krótkie formy – gry improwizowane. Założeniem jest oparcie zespołu o profesjonalnych aktorów i muzyków oraz wprowadzenie improwizacji z powrotem na deski teatru.

Spektakle improwizowane powstają na gorąco, na oczach widzów. O ich przebiegu za każdym razem decyduje publiczność. Nie mamy tutaj do czynienia ze scenariuszem i wyuczonymi rolami. Aktorzy czerpią inspiracje od nas, a reszta to już tylko wyobraźnia i zgrany zespół. Więcej o projekcie tu i tutaj.

Teatralny Helenów

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.45

Kolejny raz na terenie Parka Helenów zorganizowano akcję przy okazji Nocy Świętojańskiej. Tym razem było teatralnie, w związku z jubileuszem 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Mimo niesprzyjającej pogody publiczność dopisała. Teatr Muzyczny zaprezentował swoje najlepsze musicalowe przeboje. Pod gołym niebem zabrzmiały takie szlagiery, jak: „Całuję twoją dłoń, madame”, „Ja się boję sama spać”, czy „Tango milonga”. Do operetkowego Helenowa zaprosiła łódzka Akademia Muzyczna, a atrakcje dla najmłodszych zapewnił Teatr Lalek Arlekin.

Jak co roku, zorganizowano cykl warsztatów. Tym razem można było nauczyć się chodzić na szczudłach jak kuglarze, robić maski oraz marionetki do domowych teatrzyków, upleść wianki oraz stworzyć dziecięcą orkiestrę rytmiczną. Starsi uczestnicy mieli natomiast okazję do eksperymentów ze zdrową i smaczną kuchnią roślinną.

 Więcej o wydarzeniu.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl, w temacie wpisuąc „Plastry Kultury”, zaś w treści nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *