plasterkulturyFestiwale Impact i Soundedit, a także koncerty: Skunk Anansie w Teatrze Wielkim, Tricky’ego w Wytwórni i Horrorista w DOMu, to nasze nominacje w kategorii Wydarzenie muzyczne roku.

Wybór nie był łatwy. W 2014, na scenach łódzkich klubów działo się i to dużo. Począwszy od występów młodych, stawiających pierwsze kroki na scenie zespołów, (warto wspomnieć chociażby debiutancki koncert grupy Alles w klubie DOM, czy występy projektu Zamilska kolejno w Art Inkubatorze, DOMu i Łączniku) przez będące częścią ogólnopolskich tras koncerty tych bardziej dojrzalszych wykonawców, (Artur Rojek w Wytwórni, Gaba Kulka w Monopolis) aż po ekskluzywne wydarzenia muzyczne, dostępne jedynie dla łódzkiej publiczności, (Depeche Mode i Lenny Kravitz w Atlas Arenie, czy LDZ Muzic Festival w Bajkonurze). To właśnie z tej ostatniej grupy staraliśmy się wybrać naszym zdaniem naważniejsze wydarzenia muzyczne. Niestety nominować mogliśmy jedynie pięć, nad czym bardzo ubolewamy, ale mamy nadzieję, że udało nam się w pełni ukazać niesamowity eklektyzm tego, co się działo w ubiegłym roku na muzycznej mapie Łodzi.

Impact Festival 2014

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.26

Trzecia edycja dwudniowego Impact Festivalu była zarazem pierwszą, która odbyła się w Łodzi. I choć przypadła na sam środek tygodnia (11 i 12 czerwca, czyli środę i czwartek), przyciągnęła do Atlas Areny ładnych kilka tysięcy fanów mocnego rockowego kopa. Na scenie obok takich legend jak Black Sabbath, czy Aerosmith, zaprezentowały się również nieco mniej znani (ale niemniej lubiani) artyści: Alter Bridge, Skillet, Reignwolf, Walking Papers, The Treatment czy Cochise.

joomplu:85126  joomplu:85127

Atlas Arena udowodniła, że jest w stanie z powodzeniem udźwignąć festiwal, który w ubiegłych latach gościł w Warszawie takich artystów, jak Red Hot Chili Peppers, Rammstein, Kasabian, czy Behemoth. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje tego muzycznego święta. Fotorelację z pierwszego dnia festiwalu znajdziecie pod tym LINKIEM, natomiast z drugiego ukryta jest TUTAJ.

Skunk Anansie w Teatrze Wielkim

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.27

7 marca, na scenie Teatru Wielkiego, wystąpili twórcy takich klasyków jak Charlie Big Potato, czy Weak. Mowa oczywiście o zespole Skunk Anansie, który odwiedził Łódź w ramach czterokoncertowego tornee po Polsce, obejmującego również Warszawę, Zabrze i Poznań. Były to koncerty wyjątkowe, bo akustyczne, na których muzycy promowali swój najnowszy album – An Acoustic Skunk Anansie – Live In London, zawierajacy największe przeboje bandu, nagrane unplugged.

joomplu:85130

„Skin z zespołem zaprezentowała prawie dwugodzinne widowisko muzyczne, dla zapełnionego po brzegi teatru. Było to niesamowite show, podczas którego nie zabrakło anegdot i bezpośredniego kontaktu z widzami. Skin szalała na scenie, a także poza nią.” To fragment relacji z koncertu Skunk Anansie, zamieszczonej na łamach naszego portalu. Całość, okraszoną obszerną fotorelacją, można znaleźć TUTAJ.

Soundedit 2014

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.28

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, z roku na rok może poszczycić się line-up’em, którego nie powstydziłby się niejeden zagraniczny festiwal. Dyrektor artystyczny imprezy – Maciej Werk – z całych sił stara się, aby sprostać najbardziej wysublimowanym gustom muzycznym. Szczerze trzeba przynać, że wychodzi mu to wyśmienicie. Gwiazdami ubiegłorocznej edycji imprezy były słoweńska grupa Laibach i występujący solo członek legendarnej grupy Kraftwerk – Karl Bartos.

joomplu:85129  joomplu:85128

Oprócz wspomnianych headlinerów, na scenie pojawili się także m.in. Patrick Wolf, John Cale, czy Lech Janerka. Soundedit to jednak nie tylko koncerty, ale też warsztaty muzyczne, (w tamtym roku poprowadził je m.in. Haydn Bendall), spotkania z artystami (Karl Bartos, Laibach, Lech Janerka) oraz uroczysta gala wręczenia nagrody „Człowieka ze złotym uchem” (ubiegłoroczni laureaci to Karl Bartos, Howard Bernstein, John Cale i lech Janerka). Fotorelację z pierwszego dnia imprezy znajdziecie TUTAJ, natomiast z drugiego dnia ukryta jest pod tym LINKIEM.

The Horrorist w DOMu

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.29

Jedyny w Polsce koncert nowojorczyka Olivera Cheslera, czyli ukrywającego się pod pseudonimem The Horrorist twórcy maniakalnego połączeniu techno i punku, odbył się nie gdzie indziej, a w wyczulonym na tego typu muzyczne smaczki łódzkim klubie DOM. Występ był mieszanką wybuchową gwałtownych efektów świetlnych i przeróżnych odmian muzyki mechanicznej.

joomplu:85124

Podczas odbywajacego się 21 marca koncertu w Łodzi, Horrorist promował wydany w 2013 roku album Fire Funmania. Udowodnił, że jego muzyka w dalszym ciągu jest przebogata, słychać w niej nie tylko electro, ale też new wave, industrial, czy chociażby goth. Fotorelację z występu artysty, znajdziecie TUTAJ.

Tricky w Wytwórni

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.30

Tricky, czyli były członek zespołu Massive Attack, uznawany przez wielu za króla gitarowej odsłony trip-hopu, wystąpił 30 października w łódzkiej Wytwórni. Na koncercie promował swoją ostatnią płytę Adrian Thaws.

joomplu:85125

Występ odbył się w ramach trzykoncertowej minitrasy artysty po Polsce. Łódzki koncert z pewnością został zapisany jako jedno z najcenniejszych doświadczeń koncertowych ubiegłego roku. Kusił fanstastycznie wykonanymi muzycznymi improwizacjami, przykuwając jednocześnie wzrok do charyzmatycznie poruszajacego się Tricky’ego. Fotorelację z występu znajdziecie TUTAJ.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl, w temacie wpisując „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego, na którego głosujesz (przy Polówce i Impact Festival również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 15 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 18 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ania_Fot_Rafal_Nowakowski
Ania Dąbrowska w Wytwórni
Popkomm
Trzy łódzkie zespoły zagrają na berlińskim festiwalu Popkomm
Łona, Webber & The Pimps w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*