plasterkultury

VIII Puls Literatury w Łodzi, Jan Sztaudynger. Wystawa w rocznicę urodzin poety w Muzeum Miasta Łodzi, Kapitularz 2014, Literackie Podwórko Nagroda Literacka im. J.Tuwima dla Hanny Krall to najważniejsze wydarzenia literackie zeszłego roku.

Ponownie dominują projekty zrealizowane przez Dom Literatury w Łodzi, co dobrze świadczy o projekcie tworzenia wyspecjalizowanych instytucji miejskich. Dyskutowaliśmy również o: Salonie Ciekawej Książki, Festiwalu Proper Mercatum, Forum Młodej Literatury i Nocy Literatury.

VIII Puls Literatury w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.16

W dniach 28 listopada – 9 grudnia 2014 roku Dom Literatury w Łodzi oraz łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zorganizowali VIII Festiwal Puls Literatury. Festiwal jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Jego nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika „Puls” – ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką ze współczesnym „pulsem” literatury.

Wśród zaproszonych na tegoroczną edycję gości znaleźli się m.in. Charles Bernstein (USA), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Herkus Kunčius (Litwa), Teodora Dimowa (Bułgaria), Vedrana Rudan (Chorwacja), Pavol Rankov (Słowacja), Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Magdalena Tulli, Mariusz Sołtysik, Marian Buchowski, Eustachy Rylski, Kalina Jerzykowska, Izabella Klebańska, Tadeusz Sobolewski, Inga Iwasiów, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Jan Gondowicz, Piotr Matywiecki, Marcin Orliński, Marcin Badura.

Podczas Pulsu odbyły się liczne koncerty m.in. zespołów Akurat, Mister D., Beneficjenci Splendoru, Iwona,  R.I.P. Rap czy D’Dorsh. W programie pojawią się także spektakle: „Nic dwa razy się nie zdarza” – piosenki ze słowami Wisławy Szymborskiej, „Wyznania komiwojażera” – premiera spektaklu na podstawie Trocin Krzysztofa Vargi oraz „Karin Stanek” – spektakl Teatru Korez z Katowic. Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich m.in. jubileuszowy, XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina, po raz pierwszy rozstrzygnięto konkurs na Małą Formę Dramatyczną. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jan Sztaudynger. Wystawa w rocznicę urodzin poety w Muzeum Miasta Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.17

Od 28 kwietnia do 31 lipca w przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi można było oglądać przekrojową wystawę Jan Sztaudynger. Wystawa w 110. rocznicę urodzin poety (1904-1970). Jej kuratorem była Marta Skłodowska. Ekspozycja obejmowała osobiste pamiątki, archiwalne zdjęcia, dokumenty rodzinne i liczący kilkadziesiąt pozycji książkowych dorobek twórczy. Przygotowano również, na kształt np. Gabinetu Tuwima, przestrzeń twórczą Jana Sztaudyngera.

– Wystawa poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty  pokazuje historię rodziny poety, opowiada o jego pasjach, którymi były teoria lalkarstwa i – grzyby, które potrafił znaleźć nawet na ulicy Piotrkowskiej – mówi kurator wystawy, Marta Skłodowska – Ekspozycja pokazuje także fotografie wnętrza jego łódzkiego mieszkania przy ul. Żwirki 1c, ulubione sprzęty osobiste przedmioty. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kapitularz 2014

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.18

WKolejny raz w XXXII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi imienia Haliny Poświatowskiej w Łodzi zorganizowano Kapitularz. Reaktywowany w 2012 roku Łódzki Festiwal Fantastyki zgromadził miłośników szeroko pojętej fantastyki, fanów gier, mangi i anime, a także amatorów cosplay’u. Organizatorzy konwentu zapewnili ponad 400 godzin rozrywki w 11 równoległych blokach.

Nowością, schowaną nieco głębiej w budynku szkoły, była sala gier komputerowych. Oprócz możliwości przetestowania kilku konsol nowszych generacji, powodzeniem cieszył się automat z emulatorem klasycznych gier. Jednak największe wzięcie miały stanowiska Grupy SC2 umożliwiające sprawdzenie się w rozgrywkach sieciowych w popularnych tytułach.

Kapitularz to jednak przede wszystkim prelekcje i dyskusje. I choć piątkowe rozpoczęcie można było określić wstępem, to panele prowadzone przez Piotra W. Cholewę (znanego przede wszystkim z polskich tłumaczeń książek Terry’ego Pratchetta czy Williama Gibsona), Macieja Parowskiego (były redaktor „Nowej Fantastyki”, redaktor naczelny „Czasu Fantastyki”, pisarz przynależny do nurtu polskiej fantastyki naukowej) czy Witolda Jabłońskiego (pochodzący z Łodzi pisarz, publicysta i tłumacz literacki) wypełniły sale po brzegi. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Literackie Podwórko

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.19

Z czym Wam się kojarzy podwórko? Z bieganiem, siniakami na kolanach i podwórkowymi przyjaźniami? A może z ciemną przestrzenią, otoczoną z czterech stron betonem? Ciepło, ciepło, ale u nas jest gorąco! Grupa Inicjatywna, „Niebostan” i Dom Literatury w Łodzi we wrześniu zorganizowali Literackie Podwórko.

W programie znalazły się m.in. targi wydawnictw i antykwariatów łódzkich, wystawa „Bruno Schulz i kobiety”, rozmowy plenerowe, warsztaty książki obrazkowej dla dzieci, slam poetycki, performatywne czytanie, spacer z przewodnikiem, koncerty grup Revlovers i Babu Król. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nagroda Literacka im. J.Tuwima dla Hanny Krall

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.20

Hanna Krall laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w 2014 roku. Wręczenie nagrody odbyło się w ramach VII Festiwalu Puls Literatury w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.

Inicjatorami reaktywowanego przed rokiem wyróżnienia za całokształt twórczości jest Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź. Rok temu laur otrzymała Magdalena Tulli, z którą w poniedziałkowe popołudnie odbyło się spotkanie w Teatrze Nowym. Na zakończenie Gali również odbył się pokaz spektaklu muzycznego Białoszewski 44. Więcej informacji znajdziecie tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz (przy Polówce i Impact festival również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 15 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 18 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Spotkanie z Anną Dziewit-Meller
ksiazki
Łódź literacka – marzec 2012
Literatura – styczeń 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*