plasterkultury

Amok Fundacji Kamila Maćkowiaka, Ich czworo Teatru im. Stefana Jaracza, Jesus Christ Superstar Teatru Muzycznego, Kamień Teatru Studyjnego oraz Kobro Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka to najlepsze spektakle teatralne, na które możecie głosować w ramach Plastrów Kultury.

W trakcie rozmowy nad nominacjami dyskutowaliśmy również m.in. o Akimudach Teatru Nowego, Ślubie Teatru Studyjnego, Zwłoce Teatru Jaracza oraz Mieście Ł i Targowisku, czyli historii rozkładu pana H. Teatru Zamiast.

Amok

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.11

Katarzyna Mielczarek (fragment recenzji): Amok, czyli stan, w którym człowiek targany jest bardzo silnymi emocjami, stał się motywem przewodnim najnowszego (trzeciego) monologu Kamila Maćkowiaka, wystawianym w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Spektakl jest adaptacją powieści Jamesa Freya – Milion małych kawałków. Fundacja Kamila Maćkowiaka jako pierwsza i jedyna na świecie uzyskała, bezpośrednio od autora, zgodę na adaptację książki.


Kamil Maćkowiak nieustannie rozszerza spektrum swojej działalności. Występuje w różnych rolach aktorskich (męskich, żeńskich), narratorskich, jest scenarzystą, reżyserem. Ciągle podnosi sobie poprzeczkę, a co za tym idzie, oczekiwania widzów wobec Niego również rosną. W swym trzecim monologu niewątpliwie potwierdził, że jest genialnym aktorem. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Ich czworo

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.12

Monika Olejnik (fragment recenzji): Żona zdradzająca męża z bawidamkiem – lekkoduchem pozostająca w permanentnym konflikcie ze współmałżonkiem i rozdarte pomiędzy dwoje rodziców dziecko. Brzmi współcześnie? Jak najbardziej. A to przecież historia z początku XX wieku pióra Gabrieli Zapolskiej, wystawiana właśnie na deskach Teatru Jaracza. „Ich czworo” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, bo o tej sztuce mowa, to słodko – gorzka komedia obyczajowa, w której główną osią fabuły jest trójkąt miłosny okraszony mocną dawką ludzkiej głupot.

Widowisko Bogajewskiej to więc zdecydowanie teatr postaci. Jedne bardziej charakterne od drugich, władające sceną i absolutnie absorbujące uwagę odbiorcy. Jednakże, oprócz bohaterów, niemałą rolę grają tu też kolędnicy – muzycy dzielnie przygrywający w tle i nie tylko w tle na skrzypcach, tubie i akordeonie. Ich świąteczne melodie doskonale towarzyszą tempu rozgrywających się wydarzeń i dopełniają bożonarodzeniową scenografię.  A oprawa ta to kolejny jasny punkt tego spektaklu. Obsadzenie sztuki wśród choinek, kolorowych światełek, śniegu i w tym bardzo rodzinnym czasie jedynie podkreśla toczący się też na scenie dramat. Dramat rodziny jako całości i poszczególnych jednostek: zdradzonego Męża i jego Żony oraz samotnego w tym wszystkim Dziecka, pragnącej uczuć Wdowy, czy nawet na pozór zadowolonego ze swego życia Fedyckiego.Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Jesus Christ Superstar

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.13

Agnieszka Malinowska, Ola Tusińska(fragment recenzji): Cała opowieść zostaje ukazana w zupełnie innym świetle, niż widz by przypuszczał. Z punktu widzenia nas, zwykłych ludzi, którzy doświadczają wielu różnych emocji. Widzimy miłość, jak i nienawiść, dumę, ale i strach, wiarę a przy tym wiele wątpliwości. Tu Jezus jest człowiekiem, który ma do spełnienia jakąś misje. Nie zostaje przedstawiony jako Zbawiciel, ale jako zwykły, młody chłopak, który silnie wierzy w swoje ideały i bardzo cierpi kiedy one doprowadzają go do męczarni.

Pomysł twórców dzieła: Andrew Lloyda Webera (muzyka) i Tima Rice (libretto) , by tematykę religijna pokazać w klimacie rocka był bardzo ciekawy i na pewno pozytywnie odebrany przez publiczność, czego  wyrazem były liczne brawa w trakcie wystawiania sztuki jak również na jej zakończenie. Naprawdę warto przeżyć te emocje. Dlatego dla tych, którzy mieli przyjemność pojawienia się na spektaklu będzie to fascynujące wspomnienie. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Kamień

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.14

Małgorzata Pawlak (fragment recenzji): Rozczłonkowany czas. Zszywane naprędce kawałki historii, skrawki wspomnień. Urywki zdarzeń trzymane pod szklanymi kloszami, które w odosobnieniu kwitną zupełnie inaczej. Pamięć jako błędny nośnik, omylny program, fałszerz. Przeżycia składnikami, które wyrabia się, gniecie, dosypuje, mierzy – mimo starań jednak ich smak i puszystość skażona jest zakalcem.

Największą siłą tego spektaklu są przede wszystkim jednak aktorzy. Studenci PWSFTViT to małe igiełki, które raz po raz wbijają się w widzów. Zachwycają autentyzmem i naturalnością, nakładają emocje jak rękawiczki, trafiają w punkt. Po prostu się im wierzy, chce się ich słuchać. Tworzonej przez nich historii nie poznaje się będąc poza, tylko wprost z środka – spod stołu w Domu, czy nawet dalej – z wnętrz ich skamieniałych serc kipiących jak wulkany. Nie prowadzą oni widzów za rękę w celu odkrycia prawdy, tylko ofiarowują kamień, który należy przegryźć, aby się do niej dostać.  Ze względu na zmienność planów czasowych, studenci zmuszeni są do adekwatnych przeobrażeń. Wychodzą z tego z tarczą. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.

Kobro

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.15

Magdalena Sikorska (fragment recenzji):  Kobro należy do grupy sztuk granych na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, które podejmują łódzkie tematy. Katarzyna Kobro w pewnym etapie swojego życia mieszkała i tworzyła w naszym mieście, tu też zmarła i została pochowana. Przedstawienie to próba ukazania fenomenu wybitnej twórczyni z perspektywy jej dziecka, matki, która jest w stanie poświęcić wszystko dla córki. To też dramat rodzinny, którego konsekwencje zmieniają kształt dalszego życia.

To hołd dla kobiety silnej, stojącej za sukcesem Strzemińskiego, lecz niecieszącej się tak dużą sławą jak on. Na szczęście twórczość  Kobro, do pewnego momentu znana głównie specjalistom, uzyskała światowy rozgłos. Pełną recenzję znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz (przy Polówce i Impact festival również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 15 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 18 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
marszpolonia
Marsz Polonia w Teatrze Powszechnym
letnia_scena_-_internet1
Letnia Scena 2017 w sierpniu – informacje
lajza
Rozpoczęcie sezonu teatralnego na Piotrkowskiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*