plasterkultury

Bałuty XXI, DADA Impuls. Kolekcja Egidio Marzony w Muzeum Sztuki, Jerzy Nowosielski w Atlasie Sztuki, Jerzy Skolimowski. Malarstwo w Ośrodku Propagandy Sztuki oraz Magda Moskwa. Nomana w ms2 to nasze propozycje do wystawy 2015 roku.

Kolejny rok uznać należy za bardzo udany. Mnóstwo ciekawych wystaw, bez trudu moglibyśmy nominować 5-10 innych propozycji, a w śród nich m.in. takie ekspozycje jak: Punks z miasta Łodzi, #IdaTheFilm w Muzeum Kinematografii, Roman Opałka 1 – ∞ w Muzeum Sztuki, Ireneusz Pierzgalski Malarstwo – Retrospektywa 2015, Dufy, Deleunay i inni – sztuka, luksus i przemysł, Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja w Muzeum Sztuki, Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi, Ryszard Hunger – Malarstwo. Retrospektywa 1965-2015.

W 2014 roku nagrodę otrzymało Getto XXI, a w 2013 roku wystawa zdjęć Eugeniusza Hanemana w ŁTF.

Bałuty XXI

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.21

Z okazji stulecia przyłączenia Bałut do Łodzi wzdłuż ulicy Wojska Polskiego zorganizowano wystawę Bałuty XXI. Przedstawione na niej prace stanowią autorski komentarz do współczesnego rejonu tego miasta. Jej kuratorem był Artur Chrzanowski. Ekspozycję można było oglądać na elewacjach kamienic ul. Wojska Polskiego 13, 41, 42, 47, 48, 56 oraz na rogu ulic Franciszkańskiej i Wojska Polskiego. Na całość składały się prace wykonane w różnych technikach m.in. rysunku, grafiki, kolażu, fotografii czy komiksu.

Uczestnikami wystawy byli: Malina Malinowska, Paweł Paulin Sobierajski, Angela Korzeniowska, Izabela Maciejewska, Adam Pawłowski, Monika Cichosz, robosexi, Justyna Jakóbowska, Joanna Karpowicz&Robert Popielecki, Marta Magnuska, Małgorzata Gralińska, Marta Tymińska&Wojciech Szymula, Wojciech Myrosznyczenko, Katarzyna Zimna, Beata Marcinkowska, Maria Apoleika, Katarzyna Fleszar, Paweł Herzog, Katarzyna Świstek, Biuro Usług Wizualnych, Karolina Zaborska, Terezie Foldynová, Ada Birecka, Maciej Mraczek, Anna Adamiak, Kati Dobrogo, Piotr Ambroziak&Niki, Grzegorz Habryn, Urszula Tarasiewicz, Barbara Mydlak, Daniel Baum&Paulina Królikowska, Maria Korczak-Idzińska, Norbert Trzeciak, Artur Chrzanowski, Pracownia Fotografii III WSW ASP w Łodzi.Więcej informacji znajdziesz tutaj.

DADA Impuls. Kolekcja Egidio Marzony w Muzeum Sztuki

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.22

Czym jest i jak wpłynął na kulturę dadaistyczny impuls, można było się przekonać, oglądając prace najważniejszych twórców tego ruchu, takich jak: Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst, Hans Richter, a także wielu wybitnych artystów będących pod wpływem dadaistycznej energii, jak Marcel Broodthaers, John Cage, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Richard Hamilton czy Andy Warhol w przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi.

Ekspozycja obejmuje prawie 300 eksponatów najbardziej wpływowych dadaistów z okresu historycznej awangardy oraz artystów z kręgu pop artu, Fluxusu, Nowego Realizmu, minimalizmu, konceptualizmu, którzy czerpali inspirację z postawy dadaistycznej. Wybrane eksponaty pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej, należącej do Egidio Marzony. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Jerzy Nowosielski w Atlasie Sztuki

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.23

W przestrzeni Atlasu Sztuki w 2015 roku można było oglądać wystawę prac prof. Jerzego Nowosielskiego przygotowaną we współpracy z Fundacją Nowosielskich i Galerią Starmach. Na ekspozycję składały się obrazy olejne artysty powstałe w latach 1948-1996, wybrane na łódzki pokaz przez Agatę Mendrychowską.

Wśród prezentowanych prac znalazło się kilkanaście obrazów powstałych w latach 1950-1962, tz. w łódzkim okresie życia artysty. Współcześnie Jerzy Nowosielski nierozerwalnie łączony jest z Krakowem i nie tak wiele osób wie, że artysta wraz z żoną Zofią mieszkał nieco ponad dwanaście lat w naszym mieście. Nowosielscy przyjechali do Łodzi z Krakowa w kwietniu 1950 roku, podobnie jak wiele innych osób w tamtych latach, z nadzieją na lepsze życie w mieście, które ówcześni pełniło funkcję kulturalnego centrum kraju… Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jerzy Skolimowski. Malarstwo w Ośrodku Propagandy Sztuki

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.24

W czwartek, 5 marca w swoim rodzinnym mieście pojawił się Jerzy Skolimowski. Artysta wziął udział w wernisażach dwóch wystawach, a także odebrał tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Jedną z ekspozycji była ta w OPS, prezentująca dorobek malarski artysty.

Jej kuratorem był prof. Tomasz Chojnacki. Skolimowski inspiruje się w swoich pracach malarskich m.in. kaligrafią japońską. Jego obrazy to zazwyczaj duże kompozycje w niemalże monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych zaś bardzo intensywna kolorystyka. Zafascynowany śladem farby tworzy na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Tak powstają spontaniczne, pełne ekspresji, abstrakcyjne zapisy malarskie.Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Magda Moskwa. Nomana w ms2

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.25

Od 6 marca do 16 maja w ms2 można było oglądać retrospektywną ekspozycję Magda Moskwa. Nomana. Kuratorka wystawy: Maria Morzuch. Architektura wystawy: Magdalena Moskwa i Maria Morzuch. Koordynator: Przemysław Purtak. Opracowanie graficzne zaproszenia i plakatu: Grupa Projektor.

Magdalena Moskwa znana jest z portretów kobiecych, które jednak nie są wizerunkami konkretnych osób, ale „posklejanymi” postaciami noszącymi cechy wielu ludzi, w tym samej artystki. Moskwa często koncentruje się na fragmentach ludzkiej anatomii, a szczególną uwagę przywiązuje do dłoni i stóp – jako niezwykle ekspresyjnych części ciała. Postacie na obrazach są wyraźnie doświadczone przez życie, wiele z nich przywołuje na myśl tradycję portretów trumiennych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numerzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 14 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 16 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
igorkrentz
Igor Krenz w Muzeum Sztuki
Młodzi Łódzcy Artyści w przejściu podziemnym (foto)
Wirtualna galeria

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*