Plany Teatru Arlekin

70. jubileuszowy sezon artystyczny łódzkiego Arlekina upłynie pod znakiem twórcy teatru – Henryka Ryla. W planach są też nowe przedstawienia – adaptacje współczesnej literatury dziecięcej, klasyka polskiej literatury oraz dziecięcych bestsellerów. Teatr mocnej zaakcentuje wydarzenia okołoteatralne, będzie poszerzał działalność edukacyjną i otwiera się na widza także w soboty.

W sezonie 2018/2019 Teatr Lalek Arlekin zaplanował trzy premiery oraz jedno wznowienie. Na swoją pierwszą premierę, a właściwie prapremierę, zaprasza już za półtora miesiąca, 21 października. Będzie to adaptacja książki „Huśtawka” Tima Parveli, która w Skandynawii została okrzyknięta fińskim „Małym Księciem”. Próby do spektaklu rozpoczynają się już w tym tygodniu, spektakl reżyseruje Przemysław Jaszczak a za scenografię odpowiada Mateusz Mirowski. Kolejnymi premierowymi tytułami w rozpoczynającym się sezonie będą ,,O dwóch takich, co ukradli księżyc” – spektakl z piosenkami zespołu Lady Pank, który w marcu 2019 wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński oraz kultowe ,,Przygody Mikołajka”, planowane na czerwiec przyszłego roku, których realizacji podejmie się Jerzy Bielunas. W tym sezonie będzie wznowione też przedstawienie „W pogoni za…” w reżyserii Anny Nowickiej zrealizowane na podstawie książki Przemysława Wechterowicza. Jest to wzruszająca historia malutkiej jętki, która zaraz po tym jak przychodzi na świat, dowiaduje się, że jej życie trwa tylko jeden dzień, i w ciągu tego jednego dnia, z całych swoich maleńkich sił zrobi wszystko, by jak najpełniej je przeżyć.

Rok 2018 jest 70 sezonem w historii teatru. W grudniu 2018 minie 70 lat od kiedy na mapie Polski pojawił się utworzony przez Henryka Ryla, zupełnie nowy teatr, ale także równo 50 lat od kiedy Teatr Lalek Arlekin znajduje się w obecnej siedzibie, u zbiegu ulic 1-go Maja i Wólczańskiej. Cyklem wielu wydarzeń pod wspólną nazwą „My, dzieci Ryla – Hommage à Ryl” przypomniana zostanie postać jego twórcy oraz kilku pokoleń jego ideowych spadkobierców. Postać nietuzinkowa i wybitna, postać Henryka Ryla – lalkarza, reżysera, autora sztuk, teoretyka teatru, publicysty, nauczyciela, wieloletniego redaktora czasopisma „Teatr Lalek”, wybitnego społecznika, który całe życie – jako nauczyciel, czy już jako wielki artysta – poświęcił teatrowi lalek.

Sezon 2018/2019 jest też sezonem nowości. W Arlekinie po raz pierwszy od wielu lat będzie można z dziećmi obejrzeć spektakle również w soboty. Przedstawienia grane będą popołudniami, a widzowie, którzy przyjdą na nie będą mogli wziąć udział także w spotkaniu zatytułowanym ,,Szósty Dzień Tygodnia – Skrzaty Książkojady”, poświęconym współczesnej literaturze dziecięcej. Od 6 października po każdym sobotnim przedstawieniu, razem z poleską „Bajkową księgarnią rozwojową – Psotki i Śmieszki” oraz aktorami teatru na górnym foyer będziemy się spotykać, aby na poduchach, w swobodnej, rodzinnej atmosferze wspólnie opowiadać, bawić się i czytać książki dla dzieci tematycznie nawiązujące do obejrzanego przedstawienia. A wszystko to w ramach jednego, zwykłego biletu do teatru.

W sezonie 2018/2019 Arlekin znacznie poszerza też swoją dotychczasową ofertę edukacyjną, otwierając Pracownię Twórczego Widza. Wprowadza w niej zupełnie nowe cykle kreatywnych warsztatów teatralnych dla szkół, przedszkoli i grup, które odwiedzają teatr w tygodniu i wydłuża czas ich trwania. Z jakością ma iść w parze zwiększenie dostępności, bo ceny warsztatów teatralnych zostały znacznie obniżone. Dodatkowo uruchamiane są dwa cykle weekendowych warsztatów rodzinnych, jeden dla najmłodszych widzów w wieku od 1 do 3 lat oraz drugi dla nieco starszych, w wieku od 4 do 10 lat. Dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie i udziale teatralnej edukatorki w projekcie Partnerzy Teatroteki Szkolnej, Arlekin wprowadza także do oferty program warsztatów dla nauczycieli, animatorówi pedagogów. Prowadzony jest też nabór do otwartej dziecięcej grupy teatralnej, która ma powstać przy teatrze. W działającej w teatrze Galerii A odbywać się będą wystawy dla dzieci oraz wystawy tematycznie związane z aktualnie realizowanym premierami czy wydarzeniami teatralnymi. Jedna z październikowych wystaw w Galerii A w Piwnicy poświęcona będzie premierze „Huśtawki”, druga, w Galerii A Akwarium powstaje przy współpracy z Muzeum Kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *