planetariumOd 20 stycznia do 19 lutego w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać ekspozycję pn. Planetarium autorstwa Katarzyny Adamek-Chase. Kuratorką wystawy jest Adriana Michalska. Wernisaż odbędzie się 20 stycznia o godz. 17.

 „Planetarium” to najnowszy projekt młodej, krakowskiej malarki Katarzyny Adamek-Chase, która wraz z nowym cyklem, postanowiła zmierzyć się ze stosunkowo niełatwą w odbiorze literaturą Stanisława Lema, co – jak się okazuje – nie było pomysłem nowym. Od dłuższego już bowiem czasu artystka eksploruje obszar lemowskiej prozy, konstruując na jej podstawie wyobrażone, momentami też abstrakcyjne światy, w których krok po kroku, coraz odważniej oddala się od bezpośredniej interpretacji tekstu tak, by koncentrować się przede wszystkim na atmosferze, jak i – może nawet bardziej – pogłębionej metaforyce przekazu. A ta – podobnie, jak starannie wybrane przez Adamek-Chase cytaty – jest wielopoziomowa, dzięki czemu doskonale prowokuje do snucia własnych rozważań na temat niekoniecznie dobrej kondycji współczesnego świata i ludzkości zarazem.

Za pomocą prezentowanych w Galerii Bałuckiej obiektów, Katarzyna Adamek-Chase na naszych oczach analizuje szereg istotnych zagadnień, które w symbolice swej sięgają wgłąb pytań o cywilizację i jej naturę. Artystka mnoży przed nami szereg znaków zapytania, pozostawiając nas jednak bez jednoznaczniej odpowiedzi, naprowadzając zaledwie na wykreowane ścieżki interpretacyjne, którymi podążać musimy już sami.

Fragmenty tekstu do folderu – Kama Wróbel

Katarzyna Adamek-Chase (Kraków, 1980) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydziału Grafiki. Dyplom obroniła w 2005 w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci. Praca dyplomowa była filmem poklatkowym zrealizowanym w technice malarstwa olejnego. W 2004 odbyła półroczne stypendium na wydziale Sztuk Pięknych Universidad Politechnica de Valencia w Hiszpanii. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Karłowicza w Krakowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem oraz fotografią. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
GALERIA WYMIANY. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne), 1958-2020
Konkurs Modopolis 2021 rozstrzygnięty
001796_4
Przypadek i porządek w Ośrodku Propagandy Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*