Plac Zabaw Twórczych. Grunt to kultura

Warsztaty wyszywania, cyjanotypia, tworzenie motanek, rodzinne warsztaty kulinarne w duchu zero waste, animacje i podwórkowe swawole, gry i zabawy, akcje artystyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci i rodziców. Już 15 sierpnia odbędzie się ostatni piknik w ramach projektu Plac Zabaw Twórczych w Ogrodzie Ośrodka Kultury Górna / Wstęp wolny.

W niedzielę 15 sierpnia 2021 w godz. 12:00 – 15:00 w Ogrodzie Ośrodka Kultury Górna odbędzie się finałowy piknik projektu Plac Zabaw Twórczych. Zapraszamy całe rodziny, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Podczas pikniku będzie można spróbować swoich sił w hafcie artystycznym, zrobić własną ozdobę z drewna z dodatkiem żywicy epoksydowej, stworzyć unikatową fotografię na warsztacie cyjanotypii, czy zrobić lalkę – motankę. Oprócz tego przygotowaliśmy ekologiczne warsztaty kulinarne, które poprowadzi Ada Rybka z Fundacji Up-Life. Między warsztatami nie będzie czasu na nudę, a o to zadbają profesjonalni animatorzy. Ogród wypełnią gry i kreatywne zabawy ruchowe. Wydarzenie to zamknie cykl wakacyjnych akcji artystycznych realizowanych w plenerze, skierowanych w szczególności do rodzin z dziećmi. Wydarzenia w ramach Placu Zabaw Twórczych zawsze mają charakter plenerowy, nawiązując wprost do przestrzeni placu zabaw jako miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. To okazja nie tylko do spontanicznego eksperymentowania ze sztuką, ale też do spędzenia wspólnie czasu w radosnej, twórczej atmosferze. To już 7. edycja Placu Zabaw Twórczych – projektu edukacyjno-artystycznego, propagującego interdyscyplinarne i nowoczesne metody edukacji kulturalnej.

„Dla najmłodszych uczestników to przede wszystkim czas pełen działań twórczych, podczas których poznają sztukę, czerpią radość z obcowania z nią oraz wyzwalają kreatywność. To także czas dla dorosłych – rodziców i edukatorów, którzy podczas wspólnych twórczych swawoli i zabaw sztuką, doskonalą umiejętność współodczuwania i komunikacji z dziećmi. To przede wszystkim wspaniale spędzony razem czasem.” – mówi koordynatorka projektu, Edyta Zajdlic z Ośrodka Kultury Górna.

15 sierpnia, godz. 12:00 – 15:00

Plac Zabaw Twórczych. Grunt to kultura

Miejsce: Ogród Ośrodka Kultury Górna, ul. Siedlecka 1, Łódź

Wstęp: wolny

 

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, ale prosimy o rezerwację miejsc: zapisy@gorna.pl

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach dotacji celowej.

 

 

_______________________________________________________________

 

Szczegółowy program pikniku:

 

  • WARSZTATY Z CYJANOTYPII „ODCISK NATURY”

Warsztat powtarza doświadczenia botanika Anny Atkins, która uzyskała zadziwiające efekty odbicia kształtów roślin na papierze światłoczułym, bez użycia aparatu fotograficznego. W połowie XIX wieku odbyła niezwykłą podróż do krainy botaniki. Technikę tworzenia obrazów Anny Atkins nazywamy cyjanotypią. Z poszczególnych zapisów autorka układała książki, które możemy

nazwać „zielnikami podróżnika”. Warsztat będzie odbywał się w pomieszczeniu o ograniczonym świetle. Uczestnicy będą mogli wykorzystać papiery pokryte warstwą światłoczułą. Poprzez nakładanie wcześniej przygotowanych roślin każdy będzie miał możliwość stworzenia swojego własnego zielnika tak jak Anna Atkins. Papier jest naświetlany stykowo, dzięki bezpośredniemu

zetknięciu z wybranymi kształtami: łodygami, kwiatami, liśćmi. Po naświetleniu odbitka jest płukana i suszona.

Prowadzenie: Marcin Wartalski, Zuzanna Jarmakowska

 

  • WARSZTATY TWORZENIA EKOLOGICZNYCH OZDÓB Z ŻYWICY

Uczestnicy nauczą się jak stworzyć podkładki pod kubki z drewna, suszonych kwiatów i żywicy epoksydowej. Zasuszone rośliny, ulubione kamienie, czy inne surowce naturalne -wszystko to może ze sobą współgrać połączone barwioną żywicą epoksydową i odrobiną fantazji.

Prowadzenie: Zuzanna Jarmakowska

 

  • WARSZTATY „WYSZYJ SIĘ”

Zajęcia z wyszywania – nauka podstaw haftu – ściegów, metod wypełniania wzoru oraz pracy z tamborkiem. Uczestnicy poznają także techniki aplikacji oraz ozdabiania haftu koralami, cekinami i innymi dodatkami. Każdy uczestnik zaprojektuj swój haft i za pomocą kalki przeniesie go na materiał.

 

Prowadzenie: Anna Raczkowska / Stowarzyszenie na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici” / HAP HAP STUDIO

 

  • WARSZTAT KULTUROZNAWCZY – „ZAMOTANA KULTURA I JEJ RYTUAŁY” (TWORZENIE MOTANEK)

Warsztat przeplatany będzie rozmowami na temat odtwórstwa historycznego i rzemiosł. W

części warsztatowej uczestnicy wykonają tzw. „motanki”, czyli lalki słowiańskie. Motanki wywodzą się z wielowiekowej polskiej tradycji ludowej. Tworzy się je aby wizualizować w nich swoje marzenia i nasączać je myślami potrzebnymi do ich urzeczywistnienia. Rytuał tworzenia lalek zakłada używanie tylko naturalnych materiałów – tkanin, drewna, ziół. Lalkę tworzy się

ręcznie, bez igieł, bez przeszyć, ze skrawków materiałów, tasiemek, które mocowane są wyłącznie poprzez wiązanie. Motankę tworzy się mając jasno sprecyzowaną intencję.

 

Prowadzenie: Anna Raczkowska / Stowarzyszenie na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici” / HAP HAP STUDIO

 

  • EKOLOGICZNE WARSZTATY KULINARNE

Zajęcia rodzinne poświęcone kuchni roślinnej i zdrowemu stylowi życia. Ada Rybka pokaże jak wykonać pasty do pieczywa, porozmawiamy o sztuce gotowania oraz zdrowego odżywiania. Uczestnicy otrzymają gotowe receptury. W programie oczywiście degustacja wszystkich pyszności.

 

Na spotkaniu dowiesz się:

  • jak być zdrowym stosując dietę roślinną
  • jak zmienić szkodliwe nawyki żywieniowe
  • czym zastąpić cukier w potrawach, ciastach, deserach
  • jak przygotować dobrze zbilansowane posiłki roślinne – bez mięsa, nabiału, pszenicy i cukru

(część praktyczna)

 

Prowadzenie: Ada Rybka, Fundacja Up-Life

Informacje o prowadzących:

 

ANNA RACZKOWSKA

Trenerka, edukatorka, projektantka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych) oraz Etnologii w Uniwersytecie Łódzkim. Prezeska Stowarzyszenia na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici”. Od ponad 10 lat zajmuje się koordynacją projektów kulturalnych i artystycznych na terenie Łodzi – m.in. była koordynatorką wolontariatu na Łódź Design Festiwal, producentką w Teatrze Chorea oraz koordynatorką ds reklamy w Fotofestiwal Łódź. Prowadzi własną pracownię twórczą, gdzie powstają stroje na zamówienie, historyczne i teatralne (fb/raczkowskaszyje). Obecnie fascynuje się i zajmuje się rzeźbą haptyczną, doskonali swój warsztat w pracy w HAP HAP Studio.

 

ADA RYBKA, FUNDACJA UP-LIFE

Eko-bohaterka, założycielka i prezeska Fundacji Up-life, projektantka, absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, graficzka, malarka, założycielka marek Rybka projekt i Up-life. Od lat propaguje zdrowy styl życia i upcykling, szerząc ideę szeroko pojętej ekologii. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz kulinarne. Projektując, zawsze łączy wysmakowany design z wymiarem użytkowym i troską o środowisko.

 

ZUZANNA JARMAKOWSKA

Z wykształcenia pedagog specjalny i edukator sztuk plastycznych. Prywatnie podróżniczka, miłośniczka zdrowego stylu życia, ekologii i wyznawczyni zasady zero waste. Od lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym, wykorzystując przy tym surowce naturalne oraz materiały z recyklingu. Na polu zawodowym interesują ją także teatr i cyrk współczesny. W 2009

ukończyła kurs pedagogiki cyrku w Berlinie. W latach 2010-2012 pracowała w Berlinie w młodzieżowym cyrku Cabuwazi (Shake GrenzKultur e.V) Od 2011r. zaangażowana w działalność łódzkiej organizacji cyrkowej Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa. Nieprzerwanie, od 2011, jest członkinią Liminale Raume, kolektywu artystycznego w Lipsku. Jedna z koordynatorów społecznej akcji Cirque du Soleil – Cirque du Monde. Współpracowała m.in. z Kurt Lowenstein Zentrum (Niemcy), Cirkus in Beweging (Belgia), Cirqeon (Czechy), Teatrem Pieśń Kozła (jako instruktorka artystyczna podczas projektu Brave Kids), Fundacją Sztukmistrze. Obecnie współpracuje z Carnival Otwartą Przestrzenią Cyrkową w Łodzi, wspierając rozwój pedagogiki cyrku w Polsce (koordynacja

kursów pedagogiki cyrku oraz współtworzenie Cyrkologii: Międzynarodowej Konferencji Pedagogiki Cyrku) oraz założoną w 2012 roku, grupą LMN- Liminale Raume z Lipska (Niemcy) realizując artystyczne projekty międzynarodowe.

 

 

MARCIN WARTALSKI

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, aktor, reżyser, dramaturg i animator kultury. Człowiek wielu talentów i pasji, autor niezliczonej ilości warsztatów artystycznych, realizator projektów kulturalnych i koordynator konkursów artystycznych na terenie Łodzi. Był kierownikiem Ośrodka Teatralnego Łódzkiego Domu

Kultury oraz dyrektorem programowym Łódzkich Spotkań Teatralnych. Prywatnie fascynuje go fotografia i wzornictwo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *