Blue_Haze_2Curtis Salgado, legendarny amerykański pieśniarz i wokalista, zwykł mówić, że blues  to uczucie, które można znaleźć wszędzie. Tego gatunku wywodzącego się z muzyki gospel będzie można posłuchać przez cały miesiąc w Manufakturze. W każdy piątek lipca o godzinie 18:30 na rynku zagrają zespoły z repertuarem przywodzącym na myśl melancholijne krajobrazy stanów Missisipi, Alabamy i Luizjany. Cykl Luz Blues rozpocznie się 4 lipca występem Blue Haze.

Blues narodził się w latach 20. w Stanach Zjednoczonych z połączenia nurtu gospel i folkowych pieśni Afroamerykanów. Przez dziesięciolecia inspirował kolejne pokolenia artystów, zyskując na różnorodności i licznych podgatunkach, odmiennych w poszczególnych regionach. Jednym z największych popularyzatorów melancholijnych brzmień charakterystycznych dla twórczości muzyków z południowego USA okazał się Elvis Presley. To właśnie dzięki „królowi rock’n’rolla” bluesowe dźwięki splotły się z popularnymi gatunkami i wpłynęły na rzesze wykonawców. Dziś do takich inspiracji przyznają się najwięksi współcześni muzycy z całego świata, m.in. The Rolling Stones, Jack White, The Black Keys, Erykah Badu czy Eric Clapton.

4 lipca cykl Luz Blues w Manufakturze rozpocznie koncert zespół Blue Haze. Grupa zadebiutowała na festiwalu Rawa Blues w 1983 roku. Od tego czasu występowała m.in. z grupami Dżem i Easy Rider, a także najpopularniejszymi polskimi pieśniarzami wykorzystującymi muzyczną spuściznę Nowego Kontynentu – Tadeuszem Nalepą i Leszkiem Winderem. Tydzień później dźwięki „chicago blues” z domieszką swinga zabrzmią na rynku za sprawą członków Tipsy Drivers. Twórczość zespołu została wykorzystana w kompilacyjnych albumach – „Antologia Polskiego Bluesa”, „Skazani na Bluesa” oraz „Chorzy na Bluesa”. Obok autorskich utworów, podczas koncertów muzycy czerpią także z klasyki gatunku. Wykonują piosenki znane z dokonań takich artystów jak Little Walter, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson czy duetu Junior Wells & Buddy Guy, znanych twórców bluesa z lat 40, 50. i 60.

Z kolei 18 lipca na scenie wystąpi znany łódzkiej publiczności Qbek, który powstał jako solowy projekt wokalisty Jakuba Weigla. Obecnie zespół gra w powiększonym składzie poruszając się w obrębie dynamicznej mieszanki rocka, funky i bluesa. Ostatni piątek lipca uświetni występ grupy Sideroad, która po kilkunastu latach przerwy powraca na scenę z nowoczesnym repertuarem. Bluesowy trzon został urozmaicony elementami soul i gospel oraz złagodzony miękkim, kobiecym wokalem.

Wszystkie piątkowe koncerty odbędą się na rynku Manufaktury pomiędzy budynkiem dawnej straży ogniowej, gdzie znajduje się Franch Potato a restauracją American Bull. Imprezy rozpoczną się o godzinie 18:30.

4 lipca, godzina 18:30    Koncert zespołu Blue Haze
11 lipca, godzina 18:30    Koncert zespołu Tipsy Drivers
18 lipca, godzina 18:30    Koncert zespołu Qbek
25 lipca, godzina 18:30    Koncert zespołu Sideroad

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Koncert gitarowy w Akademii Muzycznej w Łodzi
sexbomba
Sexbomba i TZN Xenna w Stereo Krogs
fono4
Fonografika Young Stage #5 w DOMu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*