Piłsudski – Festiwal – spotkanie pierwsze (foto)
Dom Literatury w Łodzi w tym roku, z dotacji Muzeum Historii Polski, organizuje cykl debat, pokazów filmowych, dwa konkursy – plastyczny i komiksowy, a także koncert z okazji nadchodzącego 150.lecia urodzin Józefa Piłsudskiego.
Projekt „Piłsudski – Festiwal” został zainaugurowany 7 września przy ul. Roosevelta. Wieczór rozpoczął się od pokazania pierwszego odcinka serialu „Marszałek Piłsudski” w reżyserii Andrzej Trzos-Rastawiecki. Warto dodać, że każde kolejne spotkanie właśnie będzie rozpoczynał jeden z odcinków serii.
Po nim nastał czas na panel z cyklu „Piłsudski (nie)znany” pt. „A kolor jego jest czerwony…” – Piłsudski a socjalizm. Udział w nim wzięli prof. Andrzej Friszke, prof. Paweł Samuś i Roman Kurkiewicz. Całość poprowadził Mikołaj Mirowski. Na zakończenie odbył się koncert „Pieśni dla niepodległości” w wykonaniu Zofii Kotkowskiej-Michalskiej.
Konkursy związane z obchodami zostały ogłoszone, a ich regulaminy dostępne są na stronie dom-literatury.pl. Kolejna debata odbędzie się za dwa tygodnie – 28 września, tym razem w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.