11650945_10205849387171769_210882483_nOd 19 czerwca do 25 lipca w Galerii Re:Medium można oglądać wystawę Piotra Turka pt. Wibracje i rozmowy koloraturowe.

W kameralnej przestrzeni Galerii Re:Medium Piotr Turek prezentuje ostatnie obrazy pochodzące z lat 2011-2015 ze swoich dwóch cykli: „Rozmowy koloraturowe”, tworzone od początku lat 90. oraz „Wibracje”, które rozpoczął 8 lat temu. (…) Turek, uważany przez wielu krytyków za kontynuatora tradycji polskiego koloryzmu, od początku swojej artystycznej działalności poszukuje jednak własnej drogi twórczej, koncentrując się przede wszystkim na budowaniu form za pomocą zharmonizowanych plam barwnych, poddając płótna swoistej kolorystycznej i formalnej eksploracji. Nie ulega chwilowym modom i tendencjom panującym aktualnie w sztuce, stroni od publicystyki, traktując obecną rzeczywistość niekiedy jedynie jako pretekst do swoich malarskich poszukiwań.

joomplu:92993

Tworzone już od ponad 20 lat w ciszy pracowni „Rozmowy koloraturowe” to forma dialogu artysty za pomocą barwnych, świetlistych struktur ze światem, najbliższym otoczeniem. Artysta, podobnie jak w pierwszych obrazach z tego cyklu, nie odchodzi od obrazowania natury. Nadal widać świetlistą przestrzeń, czasem pojawia się, zaledwie zarysowana, sugestia postaci, pozbawiona szczegółów anatomicznych, często już jako aluzja rzeczywistości. Inspiracji, nie tylko do tego cyklu, szuka przede wszystkim we własnej egzystencji, złożonej osobowości, mającej różne odcienie. Siłą rzeczy zatem motywy, które się pojawiają w tej serii są bardzo zróżnicowane, relacjonują różne aspekty i momenty życia twórcy: od „domowych” martwych natur, prezentujących przedmioty codziennego użytku, poprzez widoki wnętrz, w których pojawiają się sugestie figur ludzkich pokazane w różnych sytuacjach, aż do kompozycji niemalże abstrakcyjnych, reprezentujących nurt abstrakcji aluzyjnej, gdzie natura i złożone relacje międzyludzkie sprowadzone zostają do istotnych dla Turka symboli. (…)

Obecnie równoległym polem jego artystycznych doświadczeń jest cykl „Wibracje”, gdzie wprowadził dodatkowy element w postaci linii – kręgów nakładanych na malowane wcześniej nastrojowe pejzaże lub sceny z życia artysty i jego najbliższego środowiska. (…)

Każda praca jest przez Piotra Turka wcześniej przemyślana, powstaje w wyniku intensywnej, wewnętrznej walki z własnymi uczuciami, codziennymi problemami, zewnętrznymi bodźcami, asocjacjami, po której następuje „drążenie” w kolorystyce i laserunkach oraz zmaganie się z zagadnieniami światła i przestrzeni w obrazie. (…) Jego sztuka to (…) nieustanna, bardzo osobista rozmowa twórcy z odbiorcą o swoim intymnym życiu i ciągłej próbie poznania prawdy o naszym świecie…

Małgorzata Dzięgielewska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

joomplu:92989

PIOTR TUREK – Urodzony w Łodzi w 1961 roku. W latach 1980-1986 studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1986-1991 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom w 1991 w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof. Leszka Rózgi oraz malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Hungera. Otrzymał stypendium artystyczne Wydziału Kultury Miasta Stuttgart w ramach współpracy między miastami Łódź – Stuttgart (1990-91) oraz stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki (1998). Laureat nagród w Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne, m.in. łódzkiego Biura Wystaw Artystycznych (obecnie Miejska Galeria Sztuki w Łodzi; lata 1989, 1990, 1991). Artysta malarz. Publicysta. Mieszka i tworzy w Łodzi.

/fot. Agata Kobierska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
13_kopia
Piotr Pasiewicz – Transformacje (foto)
niesamowite_20150313_1092643095
Niesamowite w Domu Literatury (foto)
_DSC0790_kopia
László Fehér – Roman Lipski w Atlasie Sztuki (foto)
1 Komentarz
  • Jedrzej Krakowski
    6 stycznia 2022 at 17:01

    Uprzejmie proszę o podanie mi kontaktu mailowego z p. Piotrem Turkiem. Nie mogę go odnaleźć w internecie. Prośba o kontakt dotyczy obrazu p. Piotra Turka jaki posiadam.
    Z najlepszymi wyrazami,
    Jędrzej Krakowski

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*