IMG_9439W nieco absurdalnym klimacie odbywała się promocja najnowszego tomu wierszy Piotra Sobolczyka pt. „Obstrukcja Insługi”. Spotkanie zorganizowane w czwartek, 19 lutego, w Domu Literatury poprowadził Rafał Gawin. Przez cały czas nosił zimową czapkę i szalik.

Kicz, absurd, wątki homoseksualne, zabawa z konwencjami, formą i językiem – wszystkie te hasła wiążą się z poezją Sobolczyka. W trakcie spotkania, oprócz prezentacji wierszy, mogliśmy również usłyszeć piosenki w wykonaniu samego autora. Zaprezentowano również filmy prezentujące sylwetkę Piotra Sobolczyka, pracownika Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie i nie tylko.

O „Obstrukcji Insługi”:

„Książka buduje przestrzeń, w której poruszają się „dwuznaczne jednoślady”, istoty o dwoistej tożsamości, wciąż skupione na próbie zdefiniowania własnego „ja”. Przy czym wszystkie te chwyty narracyjne sprawiają, iż mamy do czynienia z poezją niesłychanie dynamiczną, dla której istotną wartość stanowi spontaniczny gest manifestacji swej osobowości, w którym jedną z najistotniejszych wartości staje się szczerość będąca gwarancja prawdy (samo) poznania, zmieniając w poezję w „sozologię”, dziedzinę pozwalającą rozpoznawać wielorakie uwikłania osobowości bohatera tych wierszy, wciąż poszukującego stałego punktu oparcia w świecie nieustannej przemiany, widzianym nie jako obraz o raz na zawsze ustalonych kształtach, lecz raczej jako – niczym w kalejdoskopie – wciąż na nowo przeobrażający się, ale nietracący spójności zbiór elementów. Tym samym Sobolczyk jest w swych poszukiwaniach kontynuatorem awangardowych nurtów poezji XX-wiecznej, by przywołać choćby, prawem wskazania głębokiej tradycji, eksperymenty graficzno-słowne Tytusa Czyżewskiego” – Leszek Szaruga

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
foto_0076
V Festiwal Puls Literatury w Tomaszowie Maz. (foto)
Dział Dziecięcy WBP w Łodzi
nowe_inspiracje_14_pla7
Nowe inspiracje 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*