Pinokio w projekcie „Artystyczne Wakacje”

malinaTeatr Lalki i Aktora Pinokio bierze udział w „Artystycznych wakacjach”- cyklu letnich warsztatów i pokazów spektakli, które odbywają się podczas wakacji w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

  
Projekt wyrósł ze wsześniejszych doświadczeń organizatorów „Lata w Teatrze”, który wychodzi naprzeciw „martwemu sezonowi” jakimi są wakacje dla wielu teatrów. Organizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowym Centrum Kultury.

„Artystyczne wakacje” to projekt adresowany do dzieci i młodziezy dotkniętych tegoroczną powiodzią. Komisarz programu Magdalena Szpak tłumaczyła, że na „Artystyczne wakacje” składają się dziesiątki działań artystycznych. „Są to m.in. warsztaty dla dzieci na koloniach w 26 miejscowościach w całej Polsce, zorganizowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży z terenów powodziowych. (…) W te same miejsca wysyłamy też spektakle objazdowe”.

Teatr Lalki i Aktora PINOKIO wyruszył do Wisełki, Ustki, Kielc, Karpacza i Serocka gdzie w sierpniu prezentuje swój plenerowy spektakl „Tuwimki”.

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zapewnieniu specjalnej opieki kulturalnej nad dziećmi z terenów dotkniętych powodzią, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego koordynuje program: „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią”, który odbywa się między 6 lipca a 31 sierpnia 2010. „Artystyczne wakacje” dają dzieciom możliwość spędzenia twórczo wakacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach, półkoloniach teatralnych i spektaklach teatralnych organizowanych w całej Polsce.

W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych 9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią. W ramach zajęć dzieci i młodzież poznają „alfabet teatru” pod opieką profesjonalnych artystów, wspólnie przygotowując spektakl. Dzięki realizacji projektu „Lato w teatrze” teatr może stać się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również w czasie wakacji. Projekt „Artystyczne wakacje. Lato w Teatrze” odbędzie się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury w okresie od 14 lipca do 31 sierpnia 2010.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *