IMG_004911 listopada na rynku Manufaktury odbędzie się V Piknik Niepodległościowy. W programie obchodów m.in. występ orkiestry, zespołów muzycznych, pokazy służb mundurowych, a także sprzętu i uzbrojenia.

Piknik stanowi część oficjalnych, łódzkich obchodów Święta Niepodległości i 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pod patronatem wojewody Jolanty Chełmińskiej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

– To wprawdzie dostojna, poważna okazja do wspólnego świętowania – mówi wojewoda Jolanta Chełmińska– Ale mam nadzieję, że radosna i rodzinna atmosfera pikniku udzieli się wszystkim uczestnikom. Chodzi o to, byśmy z tej ważnej dla wszystkich Polaków okazji integrowali się i bawili wspólnie w postawie „na spocznij”.

Piknik rozpocznie się o godz. 11. Na rynku Manufaktury będzie można zwiedzać stanowiska, na których prezentować się będą służby mundurowe – m.in. Wojsko i Policja – a także grupy rekonstrukcyjne. Jedną z głównych atrakcji tej części imprezy będzie z pewnością prawdziwa tankietka TKS, znana z kampanii wrześniowej 1939 roku. Obok niej pojawi się transporter opancerzony „Rosomak” z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Sprzęt bojowy, wyposażenie i mundury prezentować będą m.in. piloci z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku i komandosi z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Nie zabraknie stanowisk strażaków, którzy zademonstrują zabytkowe i współczesne wozy bojowe, a także Straży Miejskiej. Natomiast na stoisku Straży Granicznej będzie można podziwiać specjalnego robota pirotechnicznego.

Od godziny 11. rozpoczną się także występy zespołów artystycznych. Jako pierwsza zagra orkiestra szkockich dudziarzy z Częstochowy – „Pipes & Drums”. Nieprzypadkowo właśnie ta formacja zabrzmi na pikniku z okazji Dnia Niepodległości. Wiele polskich jednostek, jak choćby 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka czy dywizjony lotnicze, formowano w Szkocji i tam żołnierze przejmowali miejscowe zwyczaje militarne. Z tradycyjnym repertuarem wystąpią także: Orkiestra Dęta MPK w Łodzi, dziecięcy chór z SP 36 i zespół flażolecistów. Patriotyczne śpiewanki prowadzić będzie łódzki hufiec ZHR.

Około godz. 13., wraz z Wojewodą i przedstawicielami łódzkich władz, uczestnicy pikniku wspólnie odśpiewają hymn Polski. Pełen tekst mazurka Dąbrowskiego zostanie rozdany wśród publiczności. Na rynku Manufaktury pojawi się w konnej asyście swoich ułanów Marszałek Józef Piłsudski. Naczelny wódz przyjedzie dorożką i zaprosi zebranych do tradycyjnego Poloneza. O godz. 14.30 rozpoczną się militarne pokazy, które przygotowały m.in. Jednostka Strzelecka 4008 Łódź i Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Radomia. V Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się ok. godz. 17. efektownym pokazem sztucznych ogni.

Natomiast ci, którzy w trakcie Pikniku zgłodnieją, a chcieliby w równie odświętnej atmosferze, zjeść obiad, mogą wybrać się do restauracji La Vende lub Smaki PRL-u. Te lokale biorą udział w ogólno łódzkiej akcji „Smakujemy Niepodległość” i przez trzy dni – od 11 do 13 listopada będą serwować dania z gęsiną, która niegdyś była symbolem uroczystego obiadu 11 listopada.

Zobacz także:

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gra_gieldowa
Rusza „Gra giełdowa”
W Łodzi będą pikniki
Kiermasz_Kobiecy_logo
Kiermasz Świąteczny w Piwotece Narodowej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*