Pierwsze szczegóły PGNiG Transatlantyk Festival 2016

transatlantyk23-30 czerwca w Łodzi odbędzie się PGNiG Transatlantyk Festival, zaprezentuje najważniejsze filmy tego sezonu, szeroką panoramę światowego kina, wybraną z prestiżowych festiwali (Cannes, Sundance czy Berlinale). Wszystkie seanse w kinie festiwalowym są bezpłatne – Transatlantyk Festival jest otwarty i dostępny dla każdego.

Filmy

W ramach sekcji Inna Ameryka pokażemy niezwykły dokument o amerykańskiej kolorowej scenie społeczności LGBT – „Kiki” Sary Jordeno (Teddy Award na Berlinale 2016). 6. edycja to także powrót do Transatlantyk Art – wyboru najlepszych dokumentów poruszających temat sztuki, na którym zaprezentujemy innowacyjną „Frankofonię” Aleksandra Sokurowa.

W sekcji Transatlantyk Panorama pokażemy m.in „Being 17” (Francja, 2016, reż. Andre Techine) oraz „Co przynosi przyszłość?” (Francja, 2016, reż. Mia Hansen-Love) z Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale za najlepszą reżyserię. W ramach Transatlantyk Niezależni zaprezentujemy filmową analizę najważniejszego eksperymentu psychologicznego w historii – „The Stanford Prison Experiment” (USA, 2015 reż. Kyle Patrick Alvarez) oraz obraz „James White” (USA, 2015, reż. Josh Mond).

Jak co roku, Transatlantyk stawia na najciekawsze dokumenty poruszające aktualne problemy społeczne, m.in. „Song of Lahore” (Pakistan/USA, 2015 reż. Scharmeen Obaid-Chinoy). W sekcji Transatlantyk Konfrontacje pokażemy „Only the dead” (Australia, 2014, reż. Michael Ware, Bill Guttentag) – jeden z mocniejszych tytułów tegorocznej edycji, pierwszy dokument, który pokazuje w jaki sposób powstawało Państwo Islamskie. Niezwykły, utrzymany w hipnotyzującej konwencji „Behemot” (Chiny, 2015, reż. Zhao Liang) o życiu górników Środkowej Mongolii pokażemy w ramach sekcji Transatlantyk EKO.

Oscary 2016 to jedyny w Polsce przegląd nominowanych do najbardziej pożądanej nagrody świata w kategorii filmów nieanglojęzycznych i pełnometrażowych dokumentów. W tej sekcji pokażemy „Theeba” (Jordania, 2014, reż. Naji Abu Nowar) – zapierający dech w piersiach film przygodowy.

Łóżkoteka

już 16 czerwca w samym sercu Łodzi stanie jedno z najpiękniejszych kin plenerowych na świecie! Łóżkoteka to pięćdziesiąt wieloosobowych łóżek z baldachimami i zamontowanymi w środku ekranami, a „Młodość”, „20 000 dni na Ziemi” czy „Dumni i wściekli” to pierwsze spośród 33 tytułów prezentowanych w tej niezwykłej sekcji. Seanse i wydarzenia w jej ramach potrwają aż do 30 czerwca.

Wolontariat

Już 1 kwietnia rusza natomiast rekrutacja na wolontariat PGNiG Transatlantyk Festival! W tym roku do współpracy zapraszamy nie tylko uczniów i studentów, ale także – jako pierwsi w Polsce na tę skalę – seniorów! Wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie www.transatlantyk.org od 1.04 do 11.05.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy