Pierwsze orangutany w historii zamieszkały w łódzkim ZOO (foto)

Kolejne zwierzęta pojawiają się w Orientarium na terenie łódzkiego ZOO. Tym razem są to orangutany sumatrzańskie.

Orientarium stopniowo wypełnia się zwierzętami. Ze Szwajcarii przyjechała właśnie para orangutanów sumatrzańskich. – To gatunek, którego nigdy wcześniej w łódzkim ZOO nie hodowano, więc jest to dla nas ogromne wyzwanie. Para przyjechała z ZOO w Bazylei, ale nie byli razem w poprzednim ogrodzie, dopiero w Łodzi będą się bliżej poznawać i bardzo liczymy na potomstwo. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów – mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes ZOO.

Orangutany sumatrzańskie – gatunek krytycznie zagrożony w naturze

Warto zaznaczyć, że orangutany sumatrzańskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Głównym powodem tego spadku jest wycinka lasów pod przyszłe plantacje palmy olejowej. Zakładanie wielkich plantacji wiąże się bowiem z całkowitym wycięciem drzew rosnących naturalnie na danym terenie.

Największe znaczenie dla oleju palmowego mają zwłaszcza wyspy Borneo oraz Sumatra. To ostatnie miejsca na naszej planecie, które zamieszkują orangutany. Łódzkie zoo rozpoczyna hodowlę tego gatunku i przyłącza się tym samym do wspierania ochrony orangutanów sumatrzańskich. Co więcej, chcąc edukować społeczeństwo i pokazując dobre przykłady, najemcy lokali gastronomicznych w Orientarium mają zakaz używania oleju palmowego.

Orientarium – enklawa dla ginących gatunków

Orientarium to nowoczesny kompleks wystawienniczo-hodowlany prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Strefa ekspozycyjna podzielona jest na cztery części, a w każdej z nich zamieszkają zagrożone wyginięciem gatunki, między innymi słonie indyjskie, makaki lwie, anoa nizinne, niedźwiedzie malajskie, krokodyle gawialowe czy wspomniane wyżej orangutany sumatrzańskie. Orientarium zajmuje powierzchnię 7,5 hektara, co stanowi połowę terenu Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. To jedyny taki obiekt w Polsce prezentujący ten rejon świata.

źródło zdjęć: www.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *