_MG_2091Często kojarzony jest przede wszystkim z Ameryką i Andy Warholem. Tymczasem termin powstał w Wielkiej Brytanii i tam też właściwie narodził się ten kierunek. Pierwszą damą brytyjskiego pop artu była Pauline Boty. Wystawę tak wielu jej prac będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce w ms2.

Niezwykła historia jej krótkiego, ale odważnego życia jest w Polsce zupełnie nieznana. Pauline Boty była jedyną kobietą na brytyjskiej scenie pop-artowej, niemal całkowicie zdominowanej przez mężczyzn. Mimo charyzmy i dużego talentu ciągle musiała walczyć, by wyjść z cienia swoich kolegów: Davida Hockney’a, Dereka Boshier, Petera Phillipsa czy Petera Blake’a.

Po tragicznej, przedwczesnej śmierci artystki jej prace na prawie 30 lat zostały zapomniane. Jedynym krajem, gdzie wystawiano jej dzieło, była Polska i Muzeum Sztuki w Łodzi. Skąd dzieło Boty znalazło się w Polsce? To wszystko za sprawą pewnego polskiego aptekarza, który był też miłośnikiem sztuki. W 1959 roku Mateusz Grabowski za pieniądze z sieci aptek i biur eksportowych założył w Londynie galerię sztuki. Grabowski Gallery stała się jednym z czołowych londyńskich ośrodków sztuki. Grabowski wystawiał w niej prace twórców, którzy przypadli mu do gustu, a w zamian za wystawę otrzymywał jedno ich dzieło. W ten sposób zgromadził pokaźny zbiór najważniejszych brytyjskich artystów tamtych czasów.

_MG_2073

To właśnie w Grabowski Gallery w 1963 roku Pauline Boty miała swoją pierwszą indywidualną wystawę. Po zamknięciu galerii w 1975 roku Grabowski podarował swoją kolekcję dwóm placówkom w Polsce – Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowemu w Warszawie. Wśród tych darów znalazł się ważny obraz Pauline Boty Moja książka do kolorowania (My Colouring Book), który był prezentowany na wielu wystawach, Tytuł pracy został zaczerpnięty z piosenki z list przebojów. Melancholijny utwór o zawiedzionej miłości „My colouring book” śpiewała wtedy Dusty Springfield. Boty przepisuje słowa z piosenki i ilustruje je obrazami z czasopism, sercami. W ten sposób powstaje charakterystyczny malowany kolaż, o głębokim nasyceniu emocjonalnym.

Pracę z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi (jedyną w Polsce w zbiorach instytucji) wraz z innymi 20 dziełami Boty z Wolverhampton Art Gallery (partner projektu) będzie można oglądać na parterze ms2 od 14 marca do 18 maja. Na wystawie znajda się też obrazy innych największych przedstawicieli pop-artu: Petera Blake’a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa, Eduardo Paolozziego, Joe’ego Tilsona.

/fot. A. Taraska-Pietrzak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0210
Witold Łuczyński w BOK Lutnia (foto)
porzadek_i_przypadek_20160511_1345637520
Porządek i przypadek w Domu Literatury (foto)
15032013_043
Wojciech Kaleta – Światłoczułość (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*