Od 13 do 15 listopada odbędzie się kolejna edycja Igrzysk Wolności.

Tegoroczna edycja z uwagi na trudną do przewidzenia sytuację związaną z epidemią COVID-19 będą odbywały się w specjalnej formule. Wydarzenie zostanie zorganizowane w zgodzie z aktualnymi przepisami bezpieczeństwa i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury. Organizator rezygnuje w tym roku z koncertów i dużych wydarzeń artystycznych. Na teren wydarzenia zostanie wpuszczone tyle osób, na ile pozwolą obowiązujące wówczas przepisy bezpieczeństwa. W przypadku braku możliwości wejścia na teren wydarzenia z powód związanych z bezpieczeństwem epidemicznym, organizator gwarantuje zwrot środków za zakupiony bilet. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będą transmitowane online. Organizator zastrzega, że niektórzy speakerzy mogą występować online i nie pojawić się fizycznie w centrum festiwalowym.

Pierwsi goście:

Norman Davies: Brytyjski historyk, wielokrotnie nagradzany autor eksperckich opracowań historycznych o Polsce i Europie. Jego kariera naukowa rozwijała się w School of Slavonic Studies na Uniwersytecie Londyńskim. Wykładał także na uniwersytetach Columbia, Mc Gill, Hokkaido, Stanford, Harvard, Adelaide i ANU w Canberze. Od 1997 roku należy do British Academy. Na przestrzeni lat otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2001 roku został odznaczony przez Królową Elżbietę II Orderem św. Michała i św. Jerzego za „zasługi dla historii”. Odebrał także kilka polskich wyróżnień, w tym Order Polonii Restituta, Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Order Orła Białego. W 2011 roku wrócił do St.Antony’s College w Oksfordzie, gdzie jest obecnie pracownikiem honorowym.

Anne Applebaum: Nagrodzona Pulitzerem członkini redakcji „The Atlantic”, felietonistka „The Washington Post”. Lureatka nagrody Pulitzera. Jest również starszym pracownikiem do spraw międzynarodowych w Johns Hopkins School of Advanced International Studies, gdzie wspóprowadzi LSE Arena, program poświęcony dezinformacji i propagandzie w XXI wieku. Wykładała na uniwersytetach Yale, Harvarda i Columbia, a także w Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Belfaście, Heidelbergu, Maastricht, Zurychu, Humboldcie, Teksasie, Houston i wielu innych. W latach 2012–13 pracowała w Katedrze Historii i Stosunków Międzynarodowych w London School of Economics.

Timothy Garton Ash: Profesor europeistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, Isaiah Berlin Professorial Fellow w oksfordzkim St Antony’s College oraz starszy pracownik naukowy w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda. Jest autorem dziesięciu książek na temat historii współczesnej oraz z zakresu publicystyki politycznej, w których analizował wiele aspektów historii Europy w ostatnim stuleciu. Jest także autorem popularnej rubryki o sprawach międzynarodowych w „The Guardian” oraz regularnie pisuje do „The New York Review of Books” i innych periodyków. Jest laureatem licznych nagród, w tym Somerset Maugham Award, Prix Européen de l’Essai orazGeorge Orwell Prize. W 2017 roku za działalność na rzecz jedności europejskiej otrzymał International Charlemagne Prize of Aachen.

Małgorzata Szumowska: Jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserek. Reżyseruje, pisze scenariusze i produkuje filmy fabularne i dokumentalne. Otrzymała wiele nagród na międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych. Po realizacji dwóch filmów krótkometrażowych, jej pierwszy film fabularny „Szczęśliwy człowiek” (2000) został nominowany do European Film Awards jako „Odkrycie Roku” i zdobył nagrodę specjalną w Salonikach. Drugi film fabularny „Ono” (2004) był prezentowany na festiwalach w Sundance i Berlinie, a za „33 sceny z życia” (2008) otrzymała nagrodę specjalną jury na festiwalu w Locarno. Wyreżyserowała także „Sponsoring” (2011) z Juliette Binoche i „W imię”, za który otrzymała nagrodę Teddy Award na festiwalu w Berlinie. W 2015 r. Berlinale przyznało jej Srebrnego Niedźwiedzia za „Ciało”, a w 2018 r. wyróżniło „Twarz” Nagrodą Główną Jury. Jej pierwszy film w języku angielskim „Córka boga” (2019) został wyselekcjonowany do projekcji w Toronto, San Sebastian i Londynie.

Janina Ochojska: Pracowniczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystka. Absolwentka Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowniczka laboratorium astronomicznego Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka „Solidarności” w Toruniu. Organizatorka pierwszego polskiego konwoju z pomocą humanitarną do oblężonego Sarajewa. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Za swoją działalność publiczną i humanitarną otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Między innymi nagrodę „Kobieta Europy” przyznaną przez Komisję Europejską (1994), Legię Honorową przyznaną przez Prezydenta Republiki Francji (2003), Nagrodę imienia księdza Józefa Tischnera (2006). A także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Europarlamentarzystka, członkini grupy EPP.

Andrzej Milewski, znany jako Andrzej Rysuje: Rysownik satyryczny, codzienny komentator polityczno-społeczny. Na stałe współpracujący z „Gazetą Wyborczą”. W mediach społecznościowych jego rysunki śledzi prawie 700 000 fanów. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktorskie szlify zdobył podczas kilkuletniej współpracy z telewizją TVN24. Doświadczenie z pracy w agencji reklamowej VMLY&R wykorzystuje przy współpracy przy kampaniach największych marek. Stworzył rysunki reklamowe dla ponad 100 firm i organizacji. Między innymi Canal+, HBO, National Geographic, Mastercard, Orange, Playstation, Greenpeace i WWF.

Dominika Słowik: „Pisarka, laureatka Paszportu „Polityki”. Pisarka, jej debiutancka powieść „Atlas: Doppelganger” (2015) nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia. Druga powieść, „Zimowla” (2019), uhonorowana została Paszportem „Polityki” i nagrodą „Odkrycie Empiku”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PLAKAT2
XVII Łódzkie Targi Edukacyjne
Street Beer Festival – 2 edycja specjalna na Urodziny Łodzi
latawiec
Międzynarodowe Święto Latawca w Muzeum Książki Artystycznej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*