W czwartek, 6 lutego o godz. 18 w Galerii Re:Medium odbędzie się wernisaż wystawy głównej Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” pt. Piękna i bestia. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 marca br.

Na okładce marcowego (2019) wydania amerykańskiego „Vogue’a” znaleźli się Justin Bieber, idol nastolatek, z poślubioną kilka miesięcy wcześniej Hailey Baldwin. Rysy delikatnej i drobnej modelki zostały na zdjęciu zmaskulinizowane, a jej postać ukazana jako znacznie masywniejsza niż w rzeczywistości. Fotografia wywołała burzliwą dyskusję o rolach i skłonnościach obojga bohaterów, zapewne zgodnie z intencją redakcji. „Ona wygląda tu bardziej męsko niż on!” – protestowali fani pary. Czy przedstawiając kobietę w dominującej pozycji, obrażamy ją i jej partnera, jak sugerują komentatorzy pod zdjęciem Bieberów w „Vogue’u”? Czy drobny i niewinny mężczyzna może zachować funkcję samca alfa, a jeśli tak – co ona obecnie oznacza? I wreszcie: ile osobistych przeżyć i skłonności może artysta zawrzeć w pozornie nieosobistych przedstawieniach kobiet i mężczyzn?

Mężczyzna w różowej koszuli i kobieta w garniturze… Na przełomie XX i XXI wieku kobiety i mężczyźni pozbyli się ciężaru płci społeczno-kulturowej nie tylko w życiu zawodowym i rodzinnym, ale też w modzie, wyglądzie zewnętrznym, w sposobie spędzania wolnego czasu czy wyrażania emocji. Współczesne kobiety uwłaszczyły się na „męskiej” racjonalności, dając mężczyznom prawo do płaczu i ojcowskiego instynktu. On piękny, a ona – bestia? Temat wystawy głównej 7. edycji European Glass Festival podsuwa przewrotne obrazy, które prowokują wyobraźnię, uwalniają osobiste doświadczenia, wspomnienia i emocje – Anita Bialic – kurator.

Autorzy prezentowani na wystawie: Tamás Ábel – Węgry; Simone Crestani – Włochy; Merle Kannus – Estonia; Alison Lowry – Irlandia; Joanna Manousis – Wielka Brytania; Alena Matĕjka – Czechy; Richard Meitner – USA / Holandia; Artis Nimanis – Łotwa; Yoshiko Okada – Japonia / Francja; Tanja Pak – Słowenia; Nataliya Vladychko – Ukraina / Holandia; Lars Widenfalk – Szwecja; Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_x
Huculszczyzna 2016 – wystawa
romanowska
Milena Romanowska. Struktura i terytorium – malarstwo
Japonia2
Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*