transatlantyk

Blisko 150 filmów z  najważniejszych festiwali na świecie będzie można zobaczyć podczas bezpłatnych projekcji na PGNiG Transatlantyk Festivalu, który odbędzie się w Łodzi w dniach 23 – 30 czerwca 2016. Zaledwie miesiąc po ich światowej premierze pokazywane będą najważniejsze tytuły festiwalu w Cannes, między innymi: „Aquarius” Klebera Mendonki, La Fille Inconnue / „Nieznana Dziewczyna” braci Dardenne (Konkurs Główny tegorocznego festiwalu) oraz „Uczeń” Junfenga Boo (canneński konkurs Un Certain Regard). Zobaczyć będzie można także obrazy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie oraz Sundance Film Festival. Oprócz pokazów filmowych festiwalowi towarzyszyć będzie kilkadziesiąt różnych wydarzeń. Warsztaty dla profesjonalistów i amatorów, koncerty muzyki filmowej, spotkania z artystami, pokazy nowoczesnych technik filmowych, warsztat kaskaderski to tylko niektóre z propozycji.  

Bezpłatne wejściówki na pokazy

Wszystkie projekcje filmowe odbywające się w Kinie Helios Sukcesja są darmowe.  Warunkiem udziału w seansie jest odbiór wejściówki od godziny 15:00 w dniu poprzedzającym seans lub w dniu projekcji. Każdy widz będzie mógł zarezerwować nie więcej niż 6 biletów filmowych dziennie. Specjalnie na czas festiwalu uruchomione zostaną punkty informacyjne:
• od 15 czerwca w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 87) oraz Biuro Festiwalowe (Pl. Wolności 5).
• od 23 czerwca Łódzki Domu Kultury (ul. Traugutta 18) oraz Kino Helios Sukcesja (Al. Politechniki 1).

Gala Otwarcia

Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w zaplanowanej na 23 czerwca Gali Otwarcia , która odbędzie się w Teatrze Wielkim. Rezerwacji bezpłatnych miejsc można dokonywać od 9 czerwca w serwisie internetowym  www.biletomat.pl. Podczas uroczystego wieczoru zabrzmią kompozycje wielkich mistrzów muzyki filmowej, takich jak John Williams,  Hans Zimmer, Ennio Morricone czy twórca i dyrektor Festiwalu – Jan AP Kaczmarek wykonane przez orkiestrę i chór Festivalu Transatlantyk pod batutą Macieja Sztora.

Największe w Polsce warsztaty kaskaderskie

W trakcie festiwalu w przestrzeni ulicy Traugutta odbędą się niezwykłe warsztaty kaskaderskie. Wszystko zostanie zorganizowane w formie planu zdjęciowego, podczas którego realizowana będzie scena dachowania samochodu, scena upadku z kilkunastu metrów oraz scena palenia się bohatera. Całość działań ekipy filmowej oraz uczestników warsztatów będzie można obserwować z zewnątrz. 
 
Filmy w rzeczywistości wirtualnej

Przy okazji PGNiG Transatlantyk Festivalu odbędą się „Czasoprzestrzenie”, czyli pierwszy w Europie na tak dużą skalę przegląd filmów rzeczywistości wirtualnej. Przez trzy dni (24.06 – 26.06) w EC1 będzie można obejrzeć ponad  trzydzieści animacji,  dokumentów  i  krótkich  filmów fabularnych stworzonych z myślą o nowym medium jaki jest technologii 360-stopni.   Gośćmi przeglądu będą Philipp Wenning – reżyser i Alex Herrmann – producent, autorzy filmu dokumentalnego Future of VR.

Mobilne Kino Skody

Na stronie Internetowej festiwalu mieszkańcy Łodzi mogą już wybierać spośród dziewiętnastu zaproponowanych lokalizacji w całym mieście, gdzie w dniach 24 – 29 czerwca mają się odbyć pokazy niezwykłego kina plenerowego. W internetowym głosowaniu wybranych zostanie sześć miejsc. Zagrane tam zostaną takie hity jak „Most Szpiegów”, „Gwiazd naszych wina”, „Zaginioną dziewczynę”, „Marsjanina”, „Happy-go-lucky, czyli co nas uszczęśliwia” i „Podróż na sto stóp”!

Kino Kulinarne

Podczas cyklu widzowie wezmą udział w wyjątkowych, inspirowanych obrazami filmowymi, kolacjach, którym towarzyszyć będą projekcje. W tym roku goście Kina Kulinarnego m.in. będą mieli okazję zjeść kolację według menu przygotowanego przez Wojciecha Modesta Amaro, laureata gwiazdki Michelin i najsłynniejszego polskiego szefa kuchni oraz jurora popularnych programów telewizyjnych Top Chef i Hell’s Kitchen. Autorskie menu przygotują także wybitni szefowie kuchni: Martin Gimenez Castro, Maciej Rosiński, Justyna Słupska – Kartaczowska oraz Rafał Niewiarowski i Robert Skubisz. Bilet na każdy z 5 pokazów (cena wynosi 180 złotych), jest równocześnie zaproszeniem na 4-daniową kolację, która będzie miała miejsce w starannie wybranej i zaaranżowanej przestrzeni restauracyjnej na terenie EC1.
Kino Łóżkowe

Według amerykańskiego serwisu BuzzFeed Kino Łóżkowe festiwalu to jedno z 10 najwspanialszych kin „pod chmurką” na świecie. W Łodzi zostanie ono zlokalizowane na ulicy Piotrkowskiej na wysokości OFF Piotrkowska. W 50 wieloosobowych łóżkach wyświetlane zostaną najważniejsze filmy ostatnich lat. W ramach Kina Łóżkowego odbędzie się 35 seansów filmowych oraz otwarte wykłady prowadzone przez  dziennikarzy, blogerów oraz specjaliści zaproszonych przez Uniwersytet SWPS. Na pokazy w Kinie Łóżkowym obowiązują bilety. Ich sprzedaż prowadzona jest za pośrednictwem portalu www.biletomat.pl od 9 czerwca 2016. Cena to 20zł za łóżko, które pomieści maksymalnie 4 osoby. 

Edukacja & Inspiracje

Organizatorzy festiwalu zaplanowali liczne warsztaty i spotkania. Wśród nich znajdą się miedzy innymi: zajęcia scenariopisarskie dla seniorów, warsztaty dotyczące tworzenia scenografii oraz animacji. Przygotowano także specjalną ofertę dla osób z niepełnosprawnością, czyli warsztaty operatorskie dla niesłyszących prowadzone przez Tomasza Edelmana. W tygodniu festiwalowym będzie można także wziąć udział w spotkaniu z  dyrektorem kreatywnym Netflixa, Tomaszem Opasińskim. Wiele z seansów zostanie wzbogaconych o dyskusje po pokazach. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Bartosz Węglarczyk, Dawid Wildstein, Łukasz Warzecha czy Draginja Nadażdin.

Goście Festiwalu

Wśród gości specjalnych festiwalu znajdą się między innymi: wybitna francuska aktorka Irene Jacob –  odtwórczyni głównych ról w „Podwójnym życiu Weroniki” i „Trzy Kolory: Czerwony”. Podczas Festiwalu odbędzie się specjalny pokaz „Podwójnego życia Weroniki” oraz spotkanie Irene Jacob z widzami. Obok niej na Festiwalu pojawią się kompozytorzy Roque Banos (autor muzyki do m.in. „Mechanika”, „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa” i „Hiszpańskiego cyrku”) oraz Heitor Pereira („Minionki”, „Minionki rozrabiają”, „Smerfy”), kompozytor słynnego „Riverdance”, znany z m.in. „Requiem dla snu” i „Atlasu chmur” aktor Keith David, laureat nagrody Grammy Bill Whelan, reżyser kontrowersyjnego dokumentu „Holy Hell” Will Allen oraz dyrektorka Audi Dublin International Film Festival Gráinne Humphreys.

Konkursy Kompozytorskie

Ważnym elementem festiwalu będą dwa konkursy kompozytorskie o międzynarodowym i niecodziennym charakterze. Transatlantyk Instant Composition Contest będzie polegał na tworzeniu przez artystów muzyki na żywo – w momencie oglądania przez artystę obrazu. W Transatlantyk Film Music Competition zadaniem będzie przygotowanie ilustracji do wcześniej znanej już twórcom fabuły, a oby dwa konkursy będą się odbywać w Łódzkim Domu Kultury.

Opisy wszystkich festiwalowych filmów są dostępne na stronie www.transatlantyk.org w zakładce Program. Przypominamy, że wstęp na wszystkie seanse Transatlantyku – poza Łóżkoteką i Kinem Kulinarnym – jest bezpłatny! Więcej na temat wydarzeń w ramach działu Edukacja & Inspiracje można znaleźć na www.transatlantyk.org w zakładce Program.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Planete_Doc
Weekend z festiwalem PLANETE+ DOC
transatlantyk
Rozpoczynamy sprzedaż akredytacji na 7. edycję Transatlantyk Festival w Łodzi!
2014-09_noc_sin_city_825
ENEMEF: Noc Sin City

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*