– Muzyka była formą protestu, rodzajem walki z narzuconą tyranią – mówił podczas spotkania w Filharmonii Łódzkiej łotewski kompozytor muzyki współczesnej, Pēteris Vasks. – Stanowiła coś zupełnie innego niż muzyka zachodu.

Vasks zaczął tworzyć w latach 70. ubiegłego wieku. W Łotwie stacjonowały w tym okresie wojska radzieckie, kraj był niesuwerenny i podległy ZSRR. Obywateli obowiązywała ścisła cenzura i podporządkowanie władzom.

Muzyka instrumentalna dawała Vasksowi swobodę. – Nie było słowa, nie było cenzury – opowiada. Nadmierne nowatorstwo było tępione, artyści zmuszeni byli do sięgnięcia do muzyki ludowej, jako źródła inspiracji. Przetworzona, stała się motywem przewodnim dla twórczości wielu z nich, w tym Vasksa.

Mimo że kontakty z zagranicą były w tym okresie utrudnione, to na Łotwie dostać można było partytury polskich kompozytorów: Lutosławskiego, Pendereckiego. Vasks zakochał się wtedy w naszej narodowej muzyce.  – Otworzyła mi ona nowe drogi w artystycznym myśleniu – przyznaje. Zapragnął również posłuchać jej na żywo. Jego marzenie spełniło się jednak znacznie później, gdy skończył konserwatorium muzyczne. Wyrobił paszport i wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. – Były to dla mnie bardzo szczęśliwe dni – wspomina kompozytor.

W 1994 roku Łotwa uzyskała niepodległość – wojska radzieckie wycofały się z jej terytorium. Vasks nie zmienił jednak swojego stosunku do sztuki: – Sztuka zawsze musi być w dystansie do władzy. Nawet tej, wybranej w wolnych wyborach.

Kompozytor przyznaje, że dziś jest szczęśliwym człowiekiem. Ponieważ kocha muzykę i może w niej żyć.


Pēteris Vasks – kompozytor muzyki współczesnej. Urodził się w 1946 roku na Łotwie. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Wilnie. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m.in. Cannes Classical Award w 2004 roku. Od 2001 roku członek Royal Swedish Academy of Music. W jego kompozycjach nowoczesność ściera się z tradycją krajów nadbałtyckich.

Pierwszego kwietnia rozmawiał z melomanami w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Spotkanie zorganizowane było w ramach Międzynarodowego Festiwalu Łódzka Wielkanoc Muzyczna, podczas którego zaprezentowana została m.in. 2. Symfonia jego autorstwa.

Peteris VasksPeteris VasksPeteris Vasks
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kolorypolski
Kolory Polski 2016 – informacje
Balalajki_Moskwa_18.02.2012_3
Sukces Bałałajki w Moskwie
openmusic
I Międzynarodowy Festiwal Open Music

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*