Peter Hook i inne gwiazdy Soundedit’10

hookOd 10 do 12 września w Łodzi odbywać się będzie druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit’10. Jedną z gwiazd imprezy będzie współzałożyciel Joy Division i New Order – basista Peter Hook.

Oprócz Hooka podczas Soundedit’10 pojawią się:

*Mad Profesor*– twórca muzyki oraz remiksów z gatunku „dub”, współpracownik takich legend ja Sly & Robbie, Lee „Scratch” Perry, Massive Attack, Sade czy The Orb. Mad Proffesor poprowadzi warsztat oraz wystąpi ze swoim soundsystemem.
*Head* – stały współpracownik P.J Harvey, produkował też płyty Dot Alison, Marianne Faithfull czy Therapy?
*Mikael Count* – producent, inżynier dźwięku, twórca remixów. Pracował przy nagraniach m.in. takich artystów jak: Rolling Stones, DJ Shadow, Frank Sinatra, Radiohead, John Cale, No Doubt, New Order, RUN DMC.
*Chris Nagle* – najbliższy współpracownik legendarnego producent Martina Hannetta, wspólnie pracowali przy nagraniach Joy Division, New Order, Happy Mondays, jako inżynier pracował m.in. przy płytach Echo & The Bunnymen, Stone Roses. Samodzielnie produkował m.in. The Charlatans, The Wedding Present, Inspirial Carpets.
*Andrzej Smolik* – jeden z najwybitniejszych polskich producentów i multi-istrumentalistów, współtworca sukcesów Wilków, Myslovitz, Miki Urbaniak, Kasi Nosowskiej. Smolik odbierze w Łodzi nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem dla polskiego producenta.
*Adrian Sherwood* – mistrz techniki „dub”, twórca znakomitej wytwórni On – U Sound Records, która obchodzić będzie niebawem trzydziestolecie działalności, odwiedzi nas po raz drugi, tym razem jako członek legendarnej grupy Tackhead oraz by odebrać nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem.
*Gordon Raphael *– producent najlepszej płyty ostatniej dekady wg NME:„Is This It”, zespołu The Strokes.
*Małgorzata Polańska* – dyrektor firmy Dux Records, największego w Polsce wydawcy muzyki klasycznej.

Warsztaty i spotkania z  gośćmi uzupełnią pokazy sprzętu, oprogramowania, instrumentów, efektów brzmieniowych oraz prezentacja „zabytkowych”, analogowych syntezatorów. Rejestracja na darmowe warsztaty: info@soundedit.pl


Soundedit to także wyjątkowe koncerty, przed rokiem zjawiskowy występ Daniela Lanois zachwycił, zgromadzoną w klubie Wytwórnia, publiczność.
 
tack
/Tackhead
 
W piątek, 10 września, pierwszy koncert w Polsce zagra fantastyczny norweski zespól *Serena Maneesh*, ich najnowszy album „No 2: Abyss In B Minor”, wydany nakładem legendarnej wytwórni 4AD zebrał doskonałe recenzje prasy i publiczności, która tłumnie zjawia się na koncertach grupy z Oslo. www.myspace.com/serenamaneesh

Następnie na scenie, również po raz pierwszy w Polsce pojawi się zespół *Tackhead*, o którym mówi się „znikający punkt” albo „wir”, grupa, której początki sięgają drugiej połowy lat 70-tych, kiedy poznali się Doug Wimbish i Skip McDonald. W Łodzi oprócz wymienionych, publiczność zahipnotyzują Bernard Fowler i Keith LeBlanc, za stołem mikserskim stanie Adrian Sherwood. Członkowie Tackhead to jedni z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych na świecie. To powoduje, że niewiele jest dni w roku, kiedy mogą razem zagrać.

Koniec pierwszego wieczoru należeć będzie do *Mad Profesora*, jego soundsystemu i genialnego MC – Macka B. www.myspace.com/madprofessordub

W sobotę, 11 września o godzinie 18:00 w małej sali klubu Wytwórnia odbędzie się niecodzienne spotkanie: Legendarny współzałożyciel Joy Division i New Order – basista Peter Hook pojawi się po raz pierwszy w naszym kraju, prezentując kultowy album „Unknown Pleasures”. Spotkanie poprowadzi Piotr Metz, Peter Hook opowiadać będzie o powstawaniu tej legendarnej płyty oraz grać na żywo jej fragmenty. www.myspace.com/peterhookneworder

O godzinie 19.30 na dużej sali czeka nas gala wręczenia nagród Człowieka ze Zlotym Uchem. Muzycznie wieczór będzie miał charakter akustyczny. Zagra *Chris Olley*, lider wybitnej, niestety nieistniejącej już formacji Six By Seven oraz gwiazda wieczoru *Neil Hannon*, lider zespołu *TheDivine Comedy*, którego najnowsza płyta ukazuje się 31 maja. Neil Hannon to znakomity wokalista i kompozytor, którego muzyczne inspiracje, zdecydowanie bardziej niż z tradycji rockowej, wypływają z twórczości takich legend piosenki jak Scott Walker, Jacques Brel czy Burt Bacharach. Jedna z najlepszych płyt The Divine Comedy to „A Short Album About Love”, zainspirowana pamiętnym filmem Krzysztofa Kieślowskiego. Koncert w Łodzi będzie jego pierwszym w Polsce i stanowi część kameralnej, solowej trasy artysty, który akompaniuje sobie na gitarach i fortepianie. www.myspace.com/thedivinecomedy

Po koncercie odbędzie się taneczne afterparty, na którym w roli DJ-ów pojawią się znakomici producenci: Gordon Raphael i Johan Agebjorn, znany z projektu Sally Shapiro. www.myspace.com/johanagebjoern

W niedzielę 12 września rozpoczniemy łódzkim akcentem:

Marcinera Awaria – to grupa perkusisty zespołu Psychocukier – Marcina Awierianowa. Po szaleństwach za perkusją w zaciszu domowym tworzy własne kompozycje muzyczne. Na scenie wspierają go basista Adam Bestia 4A Awierianow i perkusista Przemek Koper Cooper.29 Kwietnia ukazała sie debiutancka płyta zespołu pt „REBUS”, pełna ujmujących, prostych melodii, inteligentnie skonstruowana, różnorodna brzmieniowo. „Większość wykonawców muzyki rozrywkowej (alternatywnej) zapomniało o tym, iż istotna w muzyce jest także melodia . Przekombinowane kawałki tracą swoją siłę i na dłuższą metę nudzą.”
Te słowa Marcinery znajdują odzwierciedlenie w dotychczasowej twórczości muzyka. Melodyjne utwory takie jak Metronom ,czy So why ?, nie pozostawiają cienia wątpliwości , że można na kilku akordach zbudować ciekawe pomysły.Jeżeli macie dosyć stania na koncertach pod sceną i kiwania głową ,żeby artyście nie było przykro, a nie dlatego, że tak czujecie, to zapoznajcie się z muzyką zespołu Marcinera Awaria. www.myspace.com/marcineraawaria
Tuż po łódzkiej ekipie po raz pierwszy w Polsce wystąpi Sweet Billy Pilgrim. Trio założone przez szkolnych kolegów w 2003 roku to wzorcowy przykład działania w myśl zasady DIY(Do It Yourself). Odrzucani przez wytwórnie płytowe, kupili trochę sprzętu, system Pro Tools, jeden dobrej klasy mikrofon i z pomocą laptopu rozpoczęli nagrania. Pierwsze płyty dystrybuowali wśród fanów. W 2005 roku grupa wydała płytę „We Just Did What Happened and No One Came”.
Album zdobył świetne recenzje w miesięczniku Mojo, zaś The Sunday Times uznał piosenkę „Stars Spill Out of Cops” jednym z najlepszych utworów roku. Prawdzimy przełom przychodzi jednak dopiero w 2009 roku wraz z wydaniem płyty „Twice Born Men”. Recenzje całej liczącej się prasy są doskonałe, płyta jest też nominowana do niezwykle prestiżowej Mercury Prize.

Aktualnie Sweet Billy Pilgrim związany jest z wydawnictwem Samadhi Sound, założonym przez samego Davida Sylviana. Zespół grywa przed wielkimi gwiazdami brytyjskiej sceny, takimi jak Jimmi Cullum i jest jedną z tych formacji, do których należy jutro muzycznej sceny na Wyspach i w Europie. www.myspace.com/sweetbillypilgrimMożna już kupić bilety i karnety na Soundedit. Sprzedaż prowadzi sieć Ticketpro.
Karnety:
100 zł (95 zł dla posiadaczy karty Klubu Wywtórnia)
bilety:
10 września: 70 zł (65 zł dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)
11 września: 80 zl (75 zł dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)
12 września: 30 zł (25 zł dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)

/mat.pras.

2 komentarze do “Peter Hook i inne gwiazdy Soundedit’10

 • 21 czerwca 2010 o 20:19
  Bezpośredni odnośnik

  Wspaniałe wieści! Już pierwsza edycja Soundedit była bardzo udana, a ta zapowiada się jeszcze bardziej interesująco. Bomba! Brawo dla organizatorów

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2010 o 08:08
  Bezpośredni odnośnik

  Faktycznie szykuje się bardzo fajna impreza.
  Ubiegłoroczna była jak dla mnie rewelacyjna.
  Liczę tylko na to, że organizatorzy lepiej będą to promowali.
  Warto to rozdmuchać by z niszowej imprezy zrobić coś grubego!
  Ja się wybieram tak jak poprzednim razem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *