-fuss_marek_chooniewski_schubert2

Przed nami czwarte spotkanie w ramach cyklu Perform_Tech w Fabryce Sztuki w Łodzi. Kolejnym zaproszonym artystą jest Marek Chołoniewski, który pisze muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i TV, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych. W poniedziałek 15 maja 2017 odbędą się sześciogodzinne warsztaty z Markiem Chołoniewskim (zapisy: art_i n@fabrykasztuki.org) a o 20:00 performance Cymatic Brain i dyskusja. Wstęp wolny.

Tematem warsztatu jest kinetyka przestrzeni dźwiękowej. W skrócie dotkniemy trzech rzeczy: biofeedbacku, theremin – DIY, grafika muzyczna i ich realizacja.

W rozszerzeniu będziemy rozmawiać o treningu i zasadach wykorzystania biofeedbacku do działań artystycznych z wykorzystaniem MindWave Mobile (każdy z uczestników przejdzie krótki trening). Następnie w ciągu dwóch godzin zlutujemy miniaturowe modele thereminów, za pomocą których wykonamy „Fontana Mix” J. Cage’a. Jeśli nam dobrze pójdzie to wykonamy również „Media” B.Schaeffera. Jest to bardzo prosty element dotyczący różnych form notacji graficznej, w większości wprowadzający dużą swobodę realizacji, a przede wszystkim integrujących zaawansowanych muzyków zamatorami.

Cymatic Brain (2015) miksuje fale mózgowe i drgania pola elektromagnetycznego w formie struktur dźwiękowych i ruchomych abstrakcyjnych obrazów. Zamiana strumienia danych (Raw Data) na zjawiska szumowe i nieharmoniczne miksowane jest na żywo z drganiami zmiennego pola elektromagnetycznego otaczającego wykonawcę. W ten sposób powstaje forma akustyki molekularnej, gdzie struktury szumowe pochodzące z mózgu ludzkiego wtapiają się imersywnie w akustykę pola elektromagnetycznego otaczającego wykonawcę. Działanie pozwala na uzyskanie bezpośredniej penetracji dwu warstw dyskretnych, niedostępnych dla zmysłów, sonifikowanych i wizualizowanych na żywo w celu uzyskania dynamicznych struktur audiowizualnych kształtowanych na żywo podczas wykonania.

Marek Chołoniewski (ur. 23.10.1953, Kraków), ukończył studia gry na organach (L. Werner), teorii muzyki i kompozycji (B.Schaeffer) oraz muzyki elektronicznej (J.Patkowski) w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 1977 roku założył stowarzyszenie Muzyka Centrum, Pracuje od 1976, a od 2000 jest kierownikiem Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Pisze muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i TV, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych. Koncertuje, prowadzi kursy i wykłady w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płn. i Płd.

Czwarte wydarzenie w ramach cyklu Perform_Tech organizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Wydarzenie zostało wpisane w program obchodów stulecia awangardy w Polsce. Łódź stolicą awangardy / Rok Awangardy
Kurator: Maciej Ożóg
Partner: Zakład Mediów Elektronicznych UŁ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nato1
Ogólnopolskie Dni NATO – Łódź Razem z NATO
Targi Hero Hobby
r_sasiadek_1
Noc Spadających Gwiazd

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*