Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

Po entuzjastycznym przyjęciu w Oslo i Zagrzebiu, wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Łodzi, na Rynku w Manufakturze.

Wystawa i wydarzenia towarzyszące

 22.09-17.10 // Rynek Manufaktury
Wystawa plenerowa, która za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, relacji polsko – żydowskich i sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach. Wystawę stworzyło Muzeum Polin we współpracy z Centrum Studiów Holokaustu i mniejszości religijnych w Oslo. Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie” jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia. W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.
Wstęp wolny

 22.09 (środa) godz. 16:30 // Rynek Manufaktury
Wernisaż wystawy „Pełno ich nigdzie” połączony ze zwiedzaniem terenu po terenie dawnej fabryki Poznańskich – dzisiejszej Manufaktury i bliskiej okolicy. Prowadzenie : Patrycja Czudak.
Wstęp wolny

 23.09 (czwartek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
Spacer śladami Łodzi żydowskiej po Starym Mieście i Bałutach z muralami w tle. Prowadzenie : Joanna Podolska i Michał Adamiak (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana)
Wstęp wolny

 30.09 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Elementarz międzykulturowy” to warsztaty skierowane do młodzieży, opierającej się na autorskim scenariuszu, czerpiącym z narzędzia „Elementarz HaKoach” (https://hakoach.eu), które powstało w 2020 roku. „Elementarz HaKoach” to komplet kart, które opierają się na alfabecie hebrajskim. Karty kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Towarzyszą im pytania i zadania do wykonania. Warsztat składa się z wprowadzenia o Żydach i Żydówkach oraz z gry dwiema taliami kart przygotowanych przez nasze stowarzyszenie. Pierwsza talia jest bardziej edukacyjna  i prezentuje poszczególne zagadnienia związane z kulturą żydowską i judaizmem. Druga talia ma na celu ćwiczenie wyobraźni i pamięci. Zajęcia dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych wprowadzają w tematykę kultury żydowskiej, a także innych kultur oraz zawierają elementy edukacji antydyskryminacyjnej.

CELE WARSZTATÓW
Omówienie poszczególnych zagadnień:
– co charakteryzuje judaizm i kulturę żydowską?
– co dzieli, a co łączy kulturę żydowską z innymi kulturami?
– czym są stereotypy i jak wpływają na nasze myślenie?
– czym jest empatia w stosunku do innych osób?
– co nam daje wielokulturowość?
– dlaczego boimy się Innych i jak oswajać ten strach?
Zapisy na adres email: edukacja@centrumdialogu.com

 04.10 (poniedziałek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
Pole gettowe na cmentarzu żydowskim w Łodzi – spotkanie z dr Ewą M. Zaraź – Januszkiewicz, architekt krajobrazu (SGGW), dotyczące nowego zagospodarowania tej części cmentarza żydowskiego w Łodzi.
Wstęp wolny

 05.10 (wtorek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
„(Nie)obecne. Spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek”.
Prowadzenie: Ewa Kamińska – Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)
Pozostawiły po sobie poezję i prozę, dzienniki i wspomnienia. Pisały po polsku i w jidysz. Nie przeżyły wojny lub rozjechały się po świecie. W Łodzi mało kto o nich pamięta, jednak one uwieczniły Łódź w swojej twórczości. Zapraszamy na spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek i poetek. Opowiemy o ich życiu i o obrazie miasta w ich utworach. Pokażemy ślady ich obecności w przestrzeni miejskiej i przedstawimy krótko działania Łódzkiego Szlaku Kobiet na rzecz pamięci.
Wstęp wolny

 14.10 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Deportacje z Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw do getta łódzkiego. Październik-listopad 1941 roku”. Wykład dr Adama Sitarka oraz dr Ewy Wiatr ( Centrum Badań Żydowskich UŁ)
Wstęp wolny

 16.10 (sobota) godz. 16:00 // Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
„Żydowskie artystki międzywojnia z Łodzi” – spotkanie z dr Irminą Gadowską (Instytut Historii Sztuki UŁ). Spotkanie połączone ze zwiedzaniem Pałacu Poznańskiego. Spacer poprowadzi Anna Łagodzińska-Pietras (Muzeum Miasta Łodzi).
Zapisy na adres email: edukacja@centrumdialogu.com

 17.10 (niedziela) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Żebyś przeżyła Wojnę”
Spektakl dla widzów dorosłych i młodzieży od 13 r. ż.
Scenariusz, reżyseria, obsada: Anna Rakowska i Karolina Zajdel
Wideo: Jakub Rakowski
Grafika, konsultacje scenograficzne: Mateusz Mirowski
Muzyka: Jakub Gucik

Jak to było mieszkać w Łodzi przedwojennej i przeprowadzać się do getta? Jak to było dorastać w getcie? Pobierać i rozwodzić się w getcie? Rodzić dzieci, a potem oddawać je na śmierć? Umierać z głodu? Żyć w getcie? Przeżyć i być ocalałym? Co się ludziom w getcie śniło? A co się śni nam? O czym wszyscy marzymy? Co nas łączy?
Bohaterki spektaklu, współczesne kobiety – Ania i Karolina, szukają odpowiedzi i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli „bez nazwiska” oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Miry Krum-Ledowski, Leona Weintrauba. Odpowiedzi szukają też w sobie. Snują przed widzem intymne opowieści o getcie w okupowanej Łodzi, starając się uzdrowić historię… a wszystko zaczyna się od zadanego przez Anię w 2021 roku pytania: „Dlaczego Ty właściwie mieszkasz na tych Bałutach?” – „Dlaczego? Dlatego, że to, co tu było przede mną, mnie tu przyciągnęło…”
Spektakl „Żebyś przeżyła Wojnę” bazuje na prawdziwych wspomnieniach i rozmowach z czasów wojny i współczesnych, dlatego duże fragmenty spektaklu można oznaczyć jako teatr dokumentalny. Jest to próba uchwycenia istoty człowieczeństwa w kontekście wojny w najszczerszej formie, bez patetyzmu i budowania „scenicznych pomników” postaciom historycznym. Wstęp wolny

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Akcja żonkil 2019
Ogrodowa mówi
Red Bull Paper Wings w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*