beesfundNa platformie Beesfund trwa akcja finansowania społecznościowego filmu dokumentalnego o gen. Zdzisławie Starosteckim – zapomnianym bohaterze spod Monte Cassino i głównym konstruktorze głowicy rakiet Patriot.  Generał urodził się w 1919 roku w Łodzi i do dziś żyje tu jego rodzina.

Zdzisław Starostecki urodził się w Łodzi, gdzie był sąsiadem Jana Karskiego. W czasie kampanii wrześniowej walczył pod Kockiem, po przegranej zaangażował się w warszawskie struktury podziemia. Podczas próby wyjazdu przez Rumunię na zachód został aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat pobytu w łagrze na Kołymie. Dwukrotnie próbował uciec z zesłania, ale łagier opuścił dopiero wtedy, gdy zgłosił się do Armii Andersa. Pod Monte Cassino zdobył ze szwadronem czołgów kluczową pozycję „Widmo”. Wojnę zakończył w randze porucznika. Pozostał na emigracji, zamieszkał w Londynie, a w 1952 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam studiował na Stevens Institute of Technology, następnie w 1960 roku, zatrudniono go w Centrum Badań Obronnych US Army (Defense Department Research and Development Center). W latach 80. był szefem zespołu pracującego nad systemem rakietowym Patriot i osobiście jest autorem konstrukcji głowicy rakiety.

Ważnym elementem biografii generała jest historia kradzieży planów rakiet Patriot. Dokumenty dotyczące kluczowego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej zostały wykradzione przez agentów PRL. Ze względu na polskie pochodzenie Starostecki był przez jakiś czas postrzegany przez amerykańskie służby specjalne jako potencjalne źródło wycieku, jednak udało mu się uwolnić od oskarżeń. Okazało się, że na obu biegunach afery są Polacy: konstruktor i szpieg. Sytuacja budziła oczywiste podejrzenia. Musiałem cierpliwie je rozwiewać podczas wielu długich spotkań. – mówił Starostecki w jednym z wywiadów. Agentem, który wykradł amerykańskie plany okazał się ostatecznie podpułkownik Zdzisław Przychodzień, który w tym celu uwiódł jedną ze współpracowniczek firmy „System Control”. 

11 listopada 2009 roku Starostecki mianowany został na stopień generała brygady przez Prezydenta RP. Zmarł w Sylwestra 2010/2011, dwa miesiące przed ukończeniem 92 roku życia. W filmie, który pozyskuje finansowanie od Internautów udało się zarejestrować jego świadectwo w ostatniej chwili.

– W połowie 2009 roku usłyszałem od przyjaciela o generale Starosteckim: żołnierzu spod Kocka i Monte Cassino, ofierze katorgi i współtwórcy systemu rakiet PATRIOT. Historia jego życia wydała mi się tak intrygująca, że postanowiłem rozpocząć pracę nad filmem dokumentalnym o jego życiu. Miałem ogromne szczęście spotkać go w jego ostatnie, 91. urodziny. Generał zmarł w Sylwestra, 31 grudnia 2010 roku. Potrzebuję wsparcia, by dokończyć film, który opowiada o jego losach. – pisze Jacek Sut w opisie projektu.

Film jest ukończony w 80%, zmontowano 58 minut. Muszę dograć trochę kontekstowych zdjęć, zakupić licencje do materiałów archiwalnych, sfinalizować montaż, wgrać lektora, znaleźć kompozytora, który napisze muzykę i udźwiękowić film. W film włożyłem już ok. 120 000 – licząc, oczywiście, także własną pracę. Jeżeli dzięki internautom uda się zebrać brakujące 32 tysiące, film trafi do dystrybucji i – mam nadzieję – telewizji – tłumaczy reżyser. Szczegółową historię powstawania dokumentu można znaleźć na blogu projektu.

– Dotychczas 90 internautów wsparło produkcję filmu łączną kwotą przekraczającą 6000 złotych. Do końca akcji został miesiąc, więc mamy nadzieję na sukces. Systematycznie pojawiają się nowe wpłaty, a także zwracają się do nas Polacy mieszkający poza granicami z deklaracjami wsparcia produkcji. Odzew się budujący. Liczymy, że uda nam się również zainteresować lokalne społeczności miast, z którymi Generał był związany – Łodzi i Grudziądza. Niezwykle istotny jest dla nas nie tylko wymiar finansowy, ale również edukacyjny naszej kampanii – mówi Piotr Trudnowski z Beesfund.com.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Piotrus_i_wilk
10. urodziny „nowego” Se-ma-fora
faustyna
Łódź – Miasto Św. Faustyny (wideo)
dzienswira
Baby są jakieś inne – Marek Koterski kręci film w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*