1monatuszW Łodzi zakończyły się prace nad czwartą realizacją artystyczną w ramach projektu UNIQA Art Łódź organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem do Łodzi przyjechała Mona Tusz – artystka z Katowic, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Na ścianie przy ul. Gdańskiej 132 stworzyła przestrzenny mural z wykorzystaniem elementów szkła barwionego oraz drewna.

– Najnowsza praca Mony Tusz to realizacja unikatowa. Ze względu na swoją przestrzenność, można ją określić mianem płaskorzeźby lub reliefu. Prezentuje to, co stanowi jedno z głównych założeń całego projektu UNIQA Art Łódź – odejście od klasycznych, wyłącznie malarskich murali oraz wykorzystywanie różnorodnych materiałów i technologii. Na ul. Gdańskiej 132 mieliśmy do czynienia z poziomą, stosunkowo niską elewacją, którą ogląda się głównie z perspektywy chodnika, przechodząc obok samej ściany. Ze względu na warunki ekspozycyjne, nasycenie tej powierzchni różnorodnymi detalami jest najciekawszym i najbardziej adekwatnym zabiegiem artystycznym. Twórczość Mony Tusz, sama w sobie charakteryzuje się niezwykle szczegółową, malarską fakturą, która na zdjęciach często w ogóle nie jest dostrzegalna. W Łodzi artystka poszła o krok dalej i przymocowała do płaskiej elewacji elementy ze szkła barwionego oraz drewna, dzięki czemu obraz zyskał przestrzenną strukturę. Ponadto, południowe ukierunkowanie ściany i idące za tym jej duże nasłonecznienie, sprawiają, że elementy te, w szczególności szkło barwione, współgrają z promieniami słońca – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź,

Mona Tusz to urodzona w Katowicach, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2007 roku realizuje swoje projekty na ulicach. Współorganizowała i aktywnie uczestniczyła w licznych projektach i akcjach kulturalnych, brała udział w wielu festiwalach street-artowych, prowadziła warsztaty. Poza malarstwem działa na płaszczyźnie fotoreportażu, grafiki, rzeźby i scenografii. Mieszka i pracuje na Śląsku.

joomplu:118288

Płaskorzeźba powstawała przez ostatnie dwa miesiące w zamkniętej przestrzeni magazynu. Sama praca przedstawia typową dla artystki baśniową tematykę, którą każdy powinien interpretować na swój sposób. Co ciekawe, jest to pierwszy łódzki „mural”, który posiada swoje oświetlenie, także można go podziwiać również w nocy.

Realizacja Mony Tusz, to czwarta realizacja w ramach międzynarodowego projektu sztuki w przestrzeni miejskiej UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Dotychczas, artysta ze Szczecina ukrywający się pod pseudonimem Lump stworzył na bazie słupów plakatowych na ul. Piotrkowskiej ogromne przedmioty-ikony związane z okresem PRL-u. Na ścianie przy ul. Roosevelta 18 (od strony ul. Sienkiewicza) powstał wielkoformatowy mural autorstwa grupy Etam oraz Roberta Procha, a amerykańska artystka Crystal Wagner stworzyła różnokolorową instalację artystyczną na narożnej fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29. Kolejną realizacją będzie wielkoformatowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego i Chazme.

/fot. mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
TARGI-10
Targi Pet Fair 2015 (foto)
gra-odkryj-lodzkie-2
Gra planszowa „Odkryj Łódzkie”
IMG_6593
Niedziela w Źródliskach – 19 sierpnia (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*