pasiak_023W Centralnym Muzeum Włókiennictwa otwarto kolejną wystawę. Jest to Pasiak – polski styl wzornictwa ludowego. Ekspozycję można oglądać do 4 listopada br.

Najnowsza propozycja CMW zachwyci wszystkich wielbicieli kultury ludowej,  etnografii. Prezentuje ona ludową tkaninę o wzorze pasów, czyli popularny pasiak. To jeden z najbardziej tradycyjnych i typowych wzorów dla polskiego tkactwa ludowego.

Na ekspozycji zaprezentowano ewolucję wzoru od tkaniny głęboko zakorzenionej w tradycji regionu, wyróżnika tożsamości regionalnej, po realizacje twórców ludowych działających w ramach spółdzielni Cepelii lub tworzących okazjonalnie na konkursy sztuki ludowej.

joomplu:34213

Wystawa składa się z kilkudziesięciu eksponatów – od tkanin dekoracyjno-użytkowych, takich jak nakrycia na łóżka czy chodniki, aż po elementy stroju, zarówno kobiecego jak męskiego. Warto nadmienić, że najliczniej reprezentowane są tkaniny i stroje z terenu środkowej i wschodniej Polski: region łowicki, opoczyński, piotrkowski, rawski, sieradzki, Podlasie i Lubelszczyzna.

Komisarzem tej niezwykłej wystawy jest starszy kustosz Lidia Zganiacz, aranżację plastyczną wykonał Franciszek Kłak.

Zobacz także:

Z Kanwą przez 10-lecie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

11 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej (foto)

Monumentalny batik Doroty Wielkosielec (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9493
Nie tylko petanka… w Łódzkim Domu Kultury (foto)
IMG_8019
Prime Time 2014 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)
Odpowiedzialna moda w różnych odsłonach, czyli rekomendacje Modopolis

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*