29 października w Teatrze Wielkim odbyło się wykonanie koncertowe Parii Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Moniuszko poświęcił Parii długie lata. Pierwszym krokiem do powstania opery był zachwyt tragedią Casimira Delavigne’a. Rewolucyjne sympatie oraz wychowanie w duchu otwartości sprawiły, że przyszłemu kompozytorowi przypadała do gustu historia pariasa Idamora, który wbrew kastowym podziałom, ukrywając swoje pochodzenie, zostaje wodzem. Tytułowy Paria przekracza normę społeczną także wybierając na obiekt uczuć Nealę, córkę arcykapłana Akebara. Pozwolenie na ślub z przedstawicielem kasty wojowników jest ze strony Akebara rozgrywką polityczną, a nie decyzją kochającego ojca, który chce zapewnić córce szczęśliwe życie. Paria to opowieść o wykluczeniu i przekraczaniu granic, która brzmi wyjątkowo aktualnie.

Premierowa realizacja Parii przygotowana w 2019 roku przez poznański Teatr Wielki została nagrodzona International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”.

W Łodzi Parię zaprezentował Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod dyrygentem Jackiem Kaspszykiem.

/foto. Joanna Miklaszewska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
baner_konkurs_kameralny
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza
BISMA: młodzi pianiści z całego świata w Łodzi
DSC_0154
Dziesięć lat Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*