W najbliższa niedzielę (16 grudnia) łodzianie będą mogli przyłączyć się do obchodów 120 – lecia komunikacji miejskiej w Łodzi i wziąć udział w wyjątkowej paradzie. Zaprezentuje się w niej aż 15 tramwajów, począwszy od zabytkowych wagonów po najnowszą Pesę Swing. Każdy z eksploatowanych przez MPK – Łódź modeli będzie miał w paradzie swojego „przedstawiciela”.

Kolejność, w której tramwaje będą przemieszczać się po mieście, jest adekwatna do roku produkcji poszczególnych tramwajów. Wyjątek stanowić będzie tramwaj imprezowy, który rozpocznie paradę z racji swoich świątecznych dekoracji. Zaraz za nim pojadą wagony: Herbrand, Sanok , Lilpop II i Lilpop III, 5N, GT6, 803N, 805Na, 803 N po modernizacji, Woltan, M8CN, NF6D, Cityrunner, Pesa Swing.

Wszystkie tramwaje wyruszą o godz. 10 spod siedziby MPK – Łódź (pierwsza łódzka zajezdnia) przy ul. Tramwajowej.

Trasa przejazdu:
TRAMWAJOWA – Węglowa – Rodziny Poznańskich – Kilińskiego – Piłsudskiego – Rokicińska – (postój na krańcówce Augustów) – Rokicińska – Piłsudskiego – Mickiewicza – Bandurskiego – Karolewska – Bratysławska – Wyszyńskiego – (postój na krańcówce Wyszyńskiego) – Wyszyńskiego – Bratysławska – Bandurskiego – Mickiewicza – Piotrkowska (postój na ul. Piotrkowskiej na odcinku między Mickiewicza a Żwirki) – pl. Niepodległości – Pabianicka – ZAJEZDNIA CHOCIANOWICE
Tramwaje nie będą zatrzymywały się na stałych przystankach, znajdujących się na trasie przejazdu. Wsiąść będzie można do nich na ul. Tramwajowej, pętli Augustów, pętli Wyszyńskiego oraz na ul. Piotrkowskiej między ul. Żwirki a al. Mickiewicza.

Harmonogram przejazdu:
ul. Tramwajowa – wyjazd godz. 10
krańcówka Augustów – przyjazd godz. 10.30 – wyjazd godz. 11
pętla Wyszyńskiego – przyjazd godz. 11.40 – wyjazd godz. 12.10
ul. Piotrkowska – przyjazd godz. 12.30 – wyjazd godz. 13
Zajezdni Chocianowice – przyjazd godz. 13.20

Parada zakończy się w Zajezdni Chocianowice, obecnie najstarszej łódzkiej zajezdni, która pochodzi z 1901 r. W niedzielę zagra w niej Orkiestra Dęta MPK – Łódź, a po koncercie serwowany będzie ciepły oraz słodki poczęstunek.

Pierwszy tramwaj wyjechał na łódzkie ulice 23 grudnia 1898 r. Parada nie jest organizowana dokładnie w 120 – lecie tego wydarzenia z racji zbliżających się Świąt. MPK – Łódź zależy by w paradzie wzięły udział rodziny z małymi dziećmi, bo właśnie to one stanowiły połowę z blisko 3900 osób, które wzięły udział w wydarzeniach z okazji 120 – lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. Przygotowania rodziców do Świąt mogłyby uniemożliwić najmłodszym miłośnikom komunikacji miejskiej przybycie na paradę.

Ze względu na paradę tramwajową część linii tramwajowych zmieni chwilowo trasy

Około 9:00 – 10:10 zmianie ulegnie trasa linii 4. Tramwaje z pętli Cm. Zarzew dojadą do skrzyżowania Narutowicza – Tramwajowa bez zmian, a następnie Narutowicza, P.O.W., al. Rodziny Poznańskich i dalej stałą trasą. Objazd w obu kierunkach.

W godz. ok. 10:20 – 11:00 linii 3 i 13 na Widzewie. Tramwaje linii 3 z ul. Puszkina pojadą do pętli Widzew Stadion, zamiast na krańcówkę przy ul. Augstów. Również linia 13 zakończy swoją trasę przy stadionie na Widzewie. Kursować będzie autobus Z3 z pętli Widzew Stadion, Rokicińską do ul. Augustów, gdzie zawróci. Linia 9 i 10B będzie kursować normalnie na Olechów.

Następnie w godz. 11:30 – 12:10 zmiany pojawią się na Retkini. Linie 10B, 12 i 14 zakończą swoją trasę w tym czasie na pętli Karolew. Dalej będzie kursował autobus Z10 na trasie Karolew – Wyszyńskiego – Retkinia – Wyszyńskiego, Bandurskiego, Wileńska, Bratysławska – Karolew.

Dodatkowo w godz. 12:20 – 13:00 tramwaje linii 2, 3, 6, 7, 11B i 14 kursujące po ulicy Piotrkowskiej, nie przejadą przez przystanek Piotrkowska Centrum, a pojadą od al. Kościuszki, al. Kościuszki i Żwirki do Piotrkowskiej. Objazd w obu kierunkach. Tramwaje skorzystają z przystanku Kościuszki – Mickiewicza.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury 2015 – kultowe miejsce
Potańc po staremu
Targi Kariera IT

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*