Para Wino w Stereo Krogs

parawinoW sobotę, 16 stycznia o godz. 20 w Stereo Krogs rozpocznie się koncert formacji Para Wino. Na scenie pojawi się też The Gamblers. Wstęp wynosi 15/20 zł.

PARA WINO – (Darek „Para” Paraszczuk) – jedna z najbarwniejszych i najoryginalniejszych postaci na polskiej scenie niezależnej, gitarzysta basowy, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Współpracował z ponad 20 zespołami, z którymi wydał 21 albumów, nie licząc składanek. Jego płyty rozeszły się w ilości kilkuset tysięcy kopii. Jest autorem książki autobiograficznej pt. „Punk twoja mać”.

Pierwszym utworem, który „Para” wykonał samodzielnie, był… „Krokodyl Gienio” w 1980 roku obowiązkowa piosenka z programu nauczania języka rosyjskiego w podstawówce. W lecie 1981 r. trafił do punkowej kapeli Szok. W tym samym okresie zagrał pierwszy koncert z formacją Stres. Przez całe lata 80-te stale udzielał się we wrocławskim undergroundzie. Grał z zespołami Patykiem pisani (1982), BTH/BBH, Teo Til (1982-1985), Excess (1985), Sekta Blues Band (1986), zulu Land Natalu (1987), Yanko (1988-1990), Poerox (1990), Celejbreation (1990) i The Krew (1992). W 1992 r. „Para” reaktywował kapelę Sedes wspólnie z Wojtkiem Maciejeskim (gitara) i Darkiem Wieczorkiem (perkusja). Przez prawie 2 lata zagrał z tym zespołem ponad 100 koncertów. Wydali 3 kasety i 1 płytę CD. Z końcem 1993 r. „Para” odszedł z Sedesu i od tej pory występuje solo pod szyldem Para Wino. Solowym debiutem Pary Wino było wydawnictwo „Charakteropatie” z 1994 r., które okazało się sensacją i przez wielu jest uważane za najlepszą płytę w historii polskiego rocka. Drugą autorską płytę „Para” wydał w 1995 r. Nosiła ona tytuł „P.W.D.A.R.N.P.Z” i przyniosła mu tyle samo fanów, co przeciwników. Album rozszedł się w ilości 20 000 egzemplarzy. W latach 1993-1995 Para Wino nagrywał wspólnie z takimi muzykami, jak Anja Orthodox (Closterkeler), Titus (Acid Drinkers), Peter (Vader), Siczka (KSU), Kacper (Proletaryat) i Siwy (Defekt Muzgó). Wśród tych nagrań były zarówno utwory „Pary”, jak i piosenki wyżej wymienionych kapel, a nawet punkowe wersje… kolęd bożonarodzeniowych i przedwojennych polskich przebojów. Obecnie, wraz z Ziarnem i nowym perkusistą Michałem, po długiej przerwie „Para” nagrywa nowe utwory i rusza w trasę koncertową!

THE GAMBLERS – Założyliśmy zespół w grudniu 2014 roku. Gramy żywą energiczną wpadającą w ucho muzykę rocko-hardrockową z domieszkami bluesa i grunge’u. Inspirację czerpiemy z całej palety zespołów rockowych począwszy od Guns 'n Roses. AC/DC, Led Zeppelin, Muse, Rage against the machine, Foo Fighters, kończąc na Audioslave i grunge’owej czwórce z Seattle. Do tej pory występowaliśmy w takich klubach jak New York, DOM, Krańcoofka, a także na kilku imprezach plenerowych. Byliśmy wśród 12 najlepszych zespołów biorących udział w plebiscycie Juwenaliów Politechniki Łódzkiej. Lubimy dobrą zabawę, show i potężnego kopa na scenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *