odnowiona_panoramaPo sześciu tygodniach intensywnych prac konserwatorskich ponad stuletnia akwarela prezentująca panoramę dawnej Łodzi odzyskała blask i znów można ją podziwiać w przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Ale nie tylko tam: pięknem obrazu, we własnym domu może cieszyć się każdy. Wystarczy wziąć udział w aukcji na rzecz 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Reprodukcję akwareli – wyjątkową, bo z numerem jeden i własnoręcznym podpisem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej można licytować od 4 stycznia.

Konserwacja akwareli – niezwykłej wizytówki miasta, właśnie dobiegła końca. Teraz, gdy obraz odzyskał dawny wygląd i został pieczołowicie zabezpieczony, znów zachwyca. Stąd pomysł, żeby sporządzić jego reprodukcję i przekazać na aukcję na rzecz tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Właścicielem reprodukcji zostanie ten, kto od 4 do 22 stycznia weźmie udział w licytacji i zaoferuje najwyższą sumę, wspierając przy tym szczytny cel. Cena wywoławcza reprodukcji o wymiarach 60 cm x 100 cm, oznaczonej numerem 1 i sygnowana własnoręcznym podpisem Hanny Zdanowskiej wynosi 500 zł.

Konserwacja akwareli trwała sześć tygodni.  Co ciekawe, postępy i metody prac konserwatorskich na bieżąco śledzili goście Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w specjalnie przygotowanej przeszklonej przestrzeni muzeum. Zdarzało się więc, że zwiedzający przez dłuższą chwilę przyglądali się z ciekawością fascynującej pracy konserwatora Kamila Królikowskiego, a co śmielsi zadawali też pytania.

Ze względu na dużą powierzchnię obrazu, znaczne uszkodzenia i samą technikę wykonania panoramy, proces konserwacji dzieła był dość żmudny i przebiegał w kilku etapach. Przed przystąpieniem do prac konieczne było poddanie dzieła analizie mikrobiologicznej i oczyszczenie go na sucho sproszkowaną gumą. Później konserwator Kamil Królikowski zdjął akwarelę ze zdeformowanego krosna i przy użyciu skalpeli rozdublował – czyli oddzielił od płótna, na którym była umieszczona.  Potem przyszedł czas na statyczne kąpiele wodne, usuwanie plam i zacieków oraz regenerację wyblakłych pigmentów. Zanim akwarela została przeniesiona na nowe płótno i krosno, konserwator musiał jeszcze uzupełnić ubytki papieru i skleić przedarcia. Na koniec dzieło zostało odpowiednio zabezpieczone, oprawione w ramę i umieszczone za szybą. Koszt konserwacji to 32 000 złotych i w całości został pokryty przez Urząd Miasta Łodzi.

Przypomnijmy: akwarela powstała na początku XX wieku w wyspecjalizowanej firmie Kunstverlag Eckert & Pflug z Lipska, na zlecenie Juliusza Heinzla. Precyzyjnie oddaje szczegóły architektoniczne obszernej części ówczesnej Łodzi: rozległa panorama z lotu ptaka obejmuje fragment ul. Piotrkowskiej – budynki Akcyjnego Towarzystwa Przemysłowego Heinzla i jego pałac (Piotrkowska 104, dzisiejsza siedziba władz miasta) wraz z szerokim drugim planem. Dodatkowo, w wydzielonych kartuszach, pokazano widok farbiarni i apretury firmy przy ul. Piotrkowskiej 226 (już nieistniejące) oraz domy familijne dla pracowników przy ul. Tuwima 23/25. Do zbiorów Muzeum Historii Włókiennictwa (dzisiejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) akwarela została kupiona w salonie łódzkiej „Desy” w 1964 roku.

Odnowioną panoramę od 4 stycznia będzie można podziwiać w przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Obraz zawiśnie w sali maszyn na parterze budynku A.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
LTK10
Łódzki Test Komunikacyjny rozstrzygnięty (foto)
Na łódzkim Lotnisku wylądował Mikołaj z prezentami
Ostatnia prosta do startu roweru publicznego w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*