Pandemonium, Mordor i Hellspawn w Klubopiwiarni

W piątek, 22 marca o godz. 20 w Klubopiwiarni wystąpią Pandemonium, Mordor i Hellspawn. Wstęp: 30/40 zł.

Pandemonium – Początek zawiłej historii Pandemonium datowany jest na koniec 1989 roku. Wtedy to Paul i Peter aka Żuber (R.I.P.) zapatrzeni w „Necronomicon” oraz zainspirowani dokonaniami Hellhammer, Bathory, Venom i Samael powołują do życia Pandemonium – pierwszy w Polsce zespół, który stworzył tak mroczny, majestatyczny i surowy Black Metal. Już pierwsze oficjalne wydawnictwo, obecnie niemalże kultowe, demo „Devilri” sprzedane zostało w wielotysięcznym nakładzie, co spowodowało, że obok Kat, Vader i Imperator to właśnie Pandemonium stało się najbardziej popularnym zespołem polskiego undergroundu w latach `90-tych. Debiutancki album „The Ancient Catatonia” tylko potwierdził klasę zespołu, umocnił jego status i przyczynił się jednocześnie do wzrostu rangi zespołu, także poza granicami własnego kraju. Warte odnotowania są też inne istotne Fakty. Pandemonium, jako Pierwszy metalowy zespół o tej nazwie funkcjonuje na muzycznej scenie od ponad 20 lat, będąc tym samym istotną częścią historii metalu. W swoim dorobku ma wiele wydawnictw, które doczekały się już niejednokrotnie Oczekiwanych reedycji, a na swoim koncie ma setki koncertów, w tym wspólne występy z wieloma uznanymi zespołami m.in. Slayer, Celtic Frost, Morbid Angel, Behemoth, Cannibal Corpse, Vader, Samael, Unleashed, Asphyx, Desultory. Przez jego szeregi przewinęli się muzycy kilku ważnych polskich zespołów m.in. Imperator, Hate, Hazael, Tenebris, Riverside.

Mordor – Kolejnym zespołem jest też prawdziwy weteran sceny metalowej Zespół Mordor powstał w 1990 roku w Częstochowie, rok później zadebiutował materiałem „Nothing…” wydanym przez Baron Records. W 1993 roku ukazał się album „Prayer to…” zrealizowany w Izabelin Studio, który zostaje zauważony i doceniony zarówno przez słuchaczy jaki i krytyków. Płyta została zaliczona do grona najlepszych albumów gothic / doom metalowych wydanych w Polsce. Materiał ten doczekał się również wydania na rynku zachodnim przez norweską firmę fonograficzną Arctic Serenades. Zespół z powodzeniem zagrał mnóstwo koncertów klubowych w całej Polsce oraz wziął udział w najważniejszych festiwalach muzyki metalowej w kraju. Na przełomie 1995 / 1996 roku zachodzą zmiany personalne, które w sposób naturalny powodują przemiany muzyczne. Kolejny materiał pt: „The Earth” zostaje wydany w 1998 roku przez firmę fonograficzną Ars Mundi, która specjalizowała się w wydawaniu muzyki progresywnej, do której Mordor po zmianie składu jak najbardziej pasował. Album spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem. Z nowym materiałem zespół zostaje zaproszony na kilka koncertów do USA. Płyta poza rynkiem europejskim zostaje wydana w USA, Kanadzie i Japonii.W roku 2000 zespół miał przygotowany materiał na kolejną płytę, niestety pojawiły się w zespole nieporozumienia dotyczące dalszej działalności, czego konsekwencją było zakończenie współpracy.W 2018 roku ukazuje się czwarta płyta „Darknes…” wydana przez Pagan Rec. Zespół rozpoczyna działalność koncertową.

Hellspawn – W niezmienionym od ponad dekady składzie Hellspawn hołduje klasycznej szkole death metalu połączonej z elementami symfonicznymi. Oprócz materiału z ostatnich albumów, zespół zaprezentuje też przedpremierowo materiał z nadchodzącego czwartego już albumu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *