Lutoslawski_8_-_Kopia6 listopada o godz. 11 w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocznie się premierowy pokaz sztuki dla najmłodszych pt. Pan Lutosławski.

Pan Lutosławski to multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację. Powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego oraz Teatru Muzycznego w Łodzi w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora – Witolda Lutosławskiego.

Organizatorzy wydarzenia od września do listopada zapraszają dzieci z różnych miast Polski do wzięcia udziału w atrakcyjnym widowisku muzycznym, przedstawiającym osobę Witolda Lutosławskiego jako wybitnego kompozytora, człowieka wszechstronnie wykształconego, wrażliwego i podkreślającego wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym.
 
Spektakl, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, a muzykę Tomasz Opałka, przeplatają dwa odrębne wątki. Pierwszy to opowieść kompozytora o jego życiu i twórczości przedstawiona na tle wydarzeń historycznych. Drugi wątek stanowi słuchowisko Polskiego Radia, zrealizowane według baśni H. Ch. Andersena pt: „Słowik”,  do którego muzykę skomponował  Witold Lutosławski (nagranie z 1954 r.). Słuchowisko zostanie zilustrowane choreografią autorstwa Artura Żymełki. W bohaterów baśni wcielą się Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi, przebrani w piękne, chińskie kostiumy, zaprojektowane przez Iwonę Skibińską. Całość spektaklu zespoli rola Pana Lutosławskiego, który opowiada o swoim życiu i muzyce znajomej dziennikarce podczas jednej z prób w filharmonii i w znanej przedwojennej warszawskiej kawiarni „Aria”. Spektakl rozpoczną i zamkną fragmenty muzyczne dzieł symfonicznych Witolda Lutosławskiego odtwarzane techniką audio.

Lutoslawski 
W trakcie przedstawienia zaprezentowane zostaną utwory kameralne Witolda Lutosławskiego, wykonane przez wybitnych młodych artystów. W projekcie, realizowanym oprócz Łodzi także w Zakopanem, Gnieźnie, Rzeszowie i Nowym Sączu, wystąpią: Anna Boczar (fortepian), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Emilia Klimczak (sopran), Bartłomiej Kominek (fortepian), Dominika Majerska (altówka), Barbara Malcolm (skrzypce), Katarzyna Piotrowska (skrzypce), Jakub Sztencel (klarnet), Anna Środecka (skrzypce), Kornel Wolak (klarnet), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Marcin Zdunik (wiolonczela). W ich wykonaniu usłyszeć będzie można m.in. Bukoliki (I, II, IV) – na altówkę i wiolonczelę, melodie ludowe (Gaik, Panie Michale) – na fortepian, Wariację Sacherowską – na wiolonczelę solo, Subito – na skrzypce i fortepian, preludia taneczne (I, II, III, V) – na klarnet i fortepian oraz pieśni: Spóźniony słowik, Rzeczka, Ptasie plotki – na sopran i fortepian. Rok i Bieda, Idzie Grześ – na sopran i zespół smyczkowy. Nad spójną koncepcją całości czuwać będzie reżyser Artur Głogowski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jakobi
Jakobi i Leidental w Teatrze Nowym
Jesus_Christ_Superstar_foto_Magda_Hueckel2
Jesus Christ Superstar w Teatrze Muzycznym
Teatr na Wakacje – lipiec 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*