DSC_0379

6 listopada na deskach Teatru Muzycznego odbyła się premiera Pana Lutosławskiego. Był to musical skierowany do najmłodszych widzów, który w swoim aspekcie edukacyjnym miał za zadanie przybliżyć dzieciom postać jednego z najbardziej utalentowanych, a niestety dzisiaj zapominanych, polskich kompozytorów muzyki współczesnej.

Akcja spektaklu rozgrywała się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza ukazywała Lutosławskiego jako wybitnego pianistę, człowieka inteligentnego, posiadającego nieprzeciętną wrażliwość na sztukę. Druga zaś była prezentacją fragmentów słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku, zrealizowanego według baśni H. Ch. Andersena „Słowik”, do którego Lutosławski skomponował muzykę. Akcja słuchowiska wzbogacona była o pantomimę oraz chińskie stroje dodające wyjątkowego charakteru całej oprawie choreograficznej.

DSC_0374

Pomimo, że prezentowane dzieciom treści miały dość ciekawą formę, obawą było to, że przekaz mógł nie trafić dla przeciętnego ośmiolatka, z uwagi na obecność licznych wątków biograficznych i historycznych związanych z życiem Lustosławskiego. Ich ciąg przyczynowo-skutkowy i niedostateczna znajomość historii mogły wzbudzić w dzieciach poczucie zagubienia i dezorientacji. 

Lutosławski skomponował muzykę do ponad 70 słuchowisk dla dzieci oraz wierszy Juliana Tuwima, czego przykładem może być bajka „Idzie Grześ przez wieś” przytaczana wspólnie z publicznością w trakcie spektaklu.

Spektakl powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego i Teatru Muzycznego w Łodzi dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.

/fot. Joanna Wal

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Retroperspektywy na finiszu. Premiery, panel i wirtualna rzeczywistość
DSC_9288
Kacper Ruciński w Scenografii (foto)
Latent_Men_fot.Julia_Shablovskaya
Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2014 – dzień 3
1 Komentarz
  • Małgorzata
    9 listopada 2013 at 15:30

    Witold Lutosławski jest zapomnianym kompozytorem? :))

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*