Pamięci Romana Ryterbanda. Zapomniany łodzianin – kompozytor, pianista i pedagog

Międzynarodowa Konferencja „Roman Ryterband jako spadkobierca i kontynuator polskiej tradycji muzycznej w Stanach Zjednoczonych” odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi 30 listopada 2019 roku. Aby odkryć na nowo życie i twórczość tego zapomnianego łodzianina – kompozytora, pianisty i pedagoga, łódzka Akademia i Polish Music Center z Los Angeles zorganizowały w ramach konferencji koncert i wykłady (wstęp wolny). Dzień wcześniej, w piątek 29 listopada, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na domu urodzin artysty. 

Konferencja jest pierwszym w Polsce wydarzeniem poświęconym życiu i twórczości Romana Ryterbanda. Urodził się w Łodzi 105 lat temu, w 1914 roku, zmarł w Palm Springs w Kalifornii, w 1979 roku. Był „obywatelem świata”. Od 1939 roku rozwijał z sukcesami swoją karierę artystyczną, mieszkając poza Polską: kolejno w Szwajcarii, Kanadzie i blisko 20 lat w Stanach Zjednoczonych. Mimo to nie stracił kontaktu z polskimi tradycjami i kulturą, co widoczne jest w jego działalności artystycznej i organizacyjnej, a także w muzyce inspirowanej polskim folklorem i historią. 

W Łodzi rozpoczęła się jego muzyczna kariera. Tutaj – mając kilkanaście lat – napisał swój pierwszy utwór, studiował muzykę w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, jeszcze przed wojną pracował w łódzkiej rozgłośni radiowej i współpracował z teatrami. W Łodzi odbyły się pierwsze koncerty z jego muzyką.

Celem konferencji jest odkrycie na nowo oraz przywrócenie w naszym kraju pamięci o Romanie Ryterbandzie i jego bogatej twórczości, która za życia i po śmierci kompozytora była w Polsce niemal nieobecna.

Organizatorami międzynarodowej konferencji „Roman Ryterband jako spadkobierca i kontynuator polskiej tradycji muzycznej w Stanach Zjednoczonych” są Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Polish Music Center działające na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, gdzie znajduje się kolekcja dokumentów i partytur artysty. Gośćmi honorowymi konferencji będą członkowie rodziny Romana Ryterbanda, którzy po raz pierwszy przyjadą do Łodzi.

Na sobotę 30 listopada został zaplanowany panel z referatami w Sali 31 Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32, godz. 11.00-15.00) oraz koncert muzyki Romana Ryterbanda w Sali Kameralnej Akademii (al. 1 Maja 4, godz. 16.00). Wezmą w nich aktywny udział artyści związani z USC Thornton School of Music i Polish Music Center w Los Angeles oraz uczelniami muzycznymi z Łodzi, Krakowa i Pragi. Referaty wygłoszą: Marek Żebrowski, Aleksandra Bęben, Amelia Tokarska, Tomasz Fechner, Piotr Różański, Jan Kalinowski, Marek Szlezer i Robert Eisele.

W programie koncertu zabrzmią utwory fortepianowe (Sonata nr 1, „Souvenir d’un bal” na lewą rękę), na harfę solo (Deus Images), kameralne (Trois Ballades Hébraïques, Triptyque Contemporain) oraz kompozycje na chór i chór z organami: „Let’s Praise the Lord, Let’s Hail the Lord”, „Raise Your Heads, O Gates”, „Two Sonnets”. Wystąpią: Wilhelm Pilch – fortepian, Tomasz Fechner – gitara, Amelia Tokarska – harfa, Piotr Różański – fortepian, Jan Kalinowski – wiolonczela, Marek Szlezer – fortepian, Tomasz Król – skrzypce, Maciej Staszewski – gitara, Krzysztof Urbaniak – organy i Chór Akademii Muzycznej w Łodzi przygotowany przez Dawida Bera i Marię Hubluk-Kaszubę.

W piątek 29 listopada o godz. 10.00 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na domu przy ul. Narutowicza 40 w Łodzi, w którym urodził się i dorastał Roman Ryterband.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *