DSC053989 kwietnia sala Teatru Muzycznego w Łodzi zapełniła się uzbrojonymi zamachowcami i terrorystkami. Od godziny 14 d0 19.30 trwały zdjęcia do krótkometrażowego filmu Październik, którego reżyserem jest Gonzalo Caride.

Film odnosi się do wydarzeń sprzed dziesięciu lat. 23 października 2002 roku czeczeńskie komando dokonało ataku terrorystycznego  w moskiewskim teatrze na Dubrowce. 26 października w trakcie akcji ratunkowej śmierć poniosło 41 zamachowców i 129 zakładników.

Na widowni Muzycznego zasiadło około 100 zakładników – statystów. O możliwości statystowania dowiedzieli się przede wszystkim z oficjalnej strony filmu na facebooku. Niektórzy z nich przyznawali, że o zamachu nigdy nie słyszeli, bądź zdążyli już zapomnieć. Dla wielu udział w filmie pozwolił przekonać się, jak wygląda praca na planie.

Zespół filmowy to młodzi ludzie różnego pochodzenia. Fundusze znajdują na własną rękę – nie są finansowani przez duże wytwórnie czy instytucje. Twórcy nie analizują politycznych uwarunkowań ataku i przebiegu akcji ratunkowej. Koncentrują się na 26 – letniej Oldze Romanowej, która narażając swoje życie, próbowała pomóc uwięzionym zakładnikom. Starają się pokazać wydarzenia z jej perspektywy.  W rolę Olgi Romanowej wciela się Paula Bąk, a czeczeńskiego dowódcę Movsara Barayeva gra Marcin Bosak.

joomplu:34240

Gonzalo Caride, choć ma doświadczenie w przemyśle filmowym, jako reżyser i scenarzysta debiutuje właśnie Październikiem. Caride przyznaje, że nie stara się odpowiedzieć na pytanie, czy Olga Romanowa była bohaterką czy nie. Jej historia jest dla niego fascynująca; była zwykłą dziewczyną, którą stać było na niezwykły czyn. Do tej pory mało kto wie o jej istnieniu.

Prawdopodobnie Caride jest pierwszym twórcą, który realizuje film inspirowany wydarzeniami na Dubrowce. Bardzo cieszy się, że po tylu miesiącach ciężkiej pracy jego plany wreszcie dochodzą do skutku.

Zobacz także:

Październik powstanie w Łodzi – informacje 

„Ukryci” powstawali w Łodzi (foto i wideo z planu filmu A. Holland)

„Ukryci” w Łodzi (relacja foto i wideo z planu)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gwiazdakarabasza
80-lecie Kazimierza Karabasza
Istvan_Szabo
Cinergia wystartowała (foto)
Ruszyła hybrydowa Kamera Akcja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*