MS1 – oddział Muzeum Sztuki w Łodzi  zaprasza  na  wystawę “Rajzefiber”. Inauguracja nastąpi 20 maja o godz. 18.00 przy ulicy Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43), ekspozycja będzie czynna do 28 sierpnia br. Wstęp na otwarcie jest wolny.

Wystawa powstała w wyniku siódmej edycji warsztatów dla studentów ASP, organizowanych wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Tematem przewodnim projektu, zaproponowanym przez Janka Simona – artystę, który pełni też rolę mentora – jest refleksja nad doświadczeniem podróży oraz przemieszczania się rzeczy i ludzi.

Podróż jest pojęciem na tyle szerokim, że trudno o jednoznaczną jego interpretację. Może być uwarunkowana przez czynniki ekonomiczne, kulturowe czy społeczne. Czas jej trwania bywa bardzo zróżnicowany – od kilkugodzinnego lotu na uwielbiane przez klasę średnią zagraniczne wakacje, do zajmującego nawet kilka lat przemieszczania się między kontynentami, z nadzieją na lepsze życie – typowego dla uchodźców z Afryki próbujących przedostać się do Europy. Wyjazdy na studia i powroty do domu w naturalny sposób prowadzą do refleksji nad przepaścią między życiem w większym mieście, a życiem w rodzinnej miejscowości. Ludzie i rzeczy przemieszczają się nieustannie – do najbardziej aktualnych  przykładów należy choćby ucieczka milionów uchodźców z Ukrainy po inwazji Rosji czy zeszłoroczny transport tysięcy kontenerów z rzeczami z Chin do Europy.

Różnorodność tematyki związanej z podróżowaniem oddają prace młodych artystów z ASP, którzy np. sięgnęli po stylistykę parodii czy ujęli kwestię w sposób analityczny, odwołując się do doświadczenia relacji z rodzinnym domem.

Uczestniczki/uczestnicy: Agata Becker, Klaudia Dębiec, Olga Galińska, NataliaKędzierska, Beata Krześlak, Weronika Mendrek, Aneta Niekoraniec, ŁukaszOlejniczak, Mateusz Pecyna, Kinga Stec, Dominik Szyga, Martyna Tamborska, Mateusz Zubel

 

/tekst – Agnieszka Adamiak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Magia dnia 22022022 _ Magic of the Day
n498710565157_6870
Kaniewski Design w Łodzi!
05wystawa
Wystawa prac laureatów konkursów w Bibliotece Piłsudskiego (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*