Otwarcie wystawy & w Muzeum Sztuki

and30 czerwca o godz. 18 odbędzie się otwarcie wystawy & w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wstęp jest wolny. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 5 listopada 2017 r.

Tajemniczy tytuł wystawy – spójnik współrzędny „&”, (nazywany po angielsku ampersand), obok swej funkcji syntaktycznej występuje tu również w roli abstrakcyjnego symbolu podobnego do labiryntu lub pętli nieskończoności.Jest to związane niebezpośrednio z rozprawą francuskiego filozofa Gillesa Deleuze’a „Różnica i powtórzenie”, analizy postmodernistycznego przełomu i kondycji współczesnej kultury.

Ekspozycja prezentuje twórczości ośmiu artystów, wracając uwagę na to , iż w swoich dziełach powtarzają oni dokonania poprzedników, za każdym razem starając się jednak w jakimś stopniu od nich abstrahować i dodać element różnicujący. W praktyce artystycznej możemy więc zaobserwować zjawisko dziedziczenia powtórzeń, jednocześnie opartego na wierze, że każde następne dzieło zawsze będzie ulepszoną wersją poprzedniego.

W świecie labiryntu, zbudowanego z déjà-vu, subtelnych podobieństw, nieoczywistych symetrii oraz niespodziewanych odkryć, zostaną pokazane dzieła różnych gatunków i czasach dwudziestowiecznych. Wystawa jest zarówno miejscem, w którym można śledzić meandry praktyki artystycznej twórców, jak i polem doświadczania przez publiczność różnorakich uwikłań własnej percepcji.

Ekspozycja prezentuje ponad 100 rysunków Wacława Szpakowskiego oraz szeroki wybór minimalistycznych prac Cécile Dupaquier, diagramy Suzanne Treister, rzeźbę Katarzyny Kobro, prace wideo Anety Grzeszykowskiej, modele Anny Orlikowskiej, osobliwe wizje Henryka Morela czy sitodruki François Morelleta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *