IMG_7685Znany dziennikarz i podróżnik Robert Makłowicz oraz znawca i importer win Wojciech Lutomski byli gośćmi piątkowego otwarcia Winiarni Galicja w Manufakturze.

W trakcie spotkania z udziałem łódzkich mediów opowiadali o współpracy winiarni ze Składem Win Win-Ko Makłowicz & Lutomski. W łódzkiej restauracji pojawi się ponad osiemdziesiąt win dystrybuowanych wprost od ich twórców, małych wytwórni, głownie z rejonów austro-węgier. – Nie planujemy ekspansji na polski rynek – opowiadał Robert Makłowicz. – Robimy to, co chcemy robić. Promujemy wina, które nam smakują, nie spoglądamy na wymogi rynku i badania. Chcemy stworzyć pozytywny snobizm na picie win z małych, lokalnych winiarni.

Podróżnik sprzeciwiał się promocji hipermarketowych win z Chile czy Australii, które sprowadzane są do Europy w wielkich cysternowcach. – Wina sprowadzamy niebeczkowane w butelkach – dopowiada Wojciech Lutomski. – Sposób przewozu wina jest jednym z głównych czynników jego jakości.

joomplu:84748

Po krótkiej rozmowie nastał czas na degustację około trzydziestu win. O każdym z nich Makłowicz i Lutomski mieli coś ciekawego do powiedzenia – od sposobu jego produkcji, miejsca powstania, a nawet wyglądu jego twórcy, aż po ciekawostki związane z odpowiednim dobiorem alkoholu do dań. Wspominali również o mitach – wino beczkowane wcale nie jest lepsze w smaku, podobnie z korkiem, gdyż, jak mówił Wojciech Lutomski, wino powinno być pite najpóźniej trzy lata od zakorkowania, potem wcale nie „ubogacają się” jego walory smakowe.

Piątkowy wieczór umilał występ Wowy z Charkowa. Warto dodać, że goście Galicji będą dostępni dla łodzian w sobotę, 17 stycznia w godz. 14-20.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
karolew
Wirtualne Muzeum Karolewa
Polak czwarty na Mistrzostwach Świata Papierowych Samolotów – Red Bull Paper Wings (foto)
IMG_6010
Ruszyło Łódzkie Centrum Komiksu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*