Otwarcie Orientarium

Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie czy rekordowych rozmiarów krokodyle gawialowe. Orientarium otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Zapraszamy na otwarcie 29 kwietnia. Ile zapłacimy za bilet? Gdzie zaparkujemy?

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Ponad 1 300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym ZOO ponad 550) – to wszystko będzie można zobaczyć już 29 kwietnia.

Kto zamieszkał w Orientarium?

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1 300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Ile zapłacimy za bilet?

Wraz z otwarciem nowego kompleksu na terenie ZOO uruchomiono nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Za wejście zapłacimy 40 złotych. Cena ta będzie obowiązywać w przypadku osób z aktywną Kartą Łodzianina. Pozostali za bilet zapłacą 70 złotych. – Przeanalizowaliśmy ceny innych obiektów
w segmencie rozrywki w województwie łódzkim i zdecydowanie możemy powiedzieć, że zoo nie będzie najdroższą atrakcją w regionie. Dla przykładu, za jeden bilet do Mandorii zapłacimy 100 złotych (zarówno dzieci jak i dorośli). Z podobnymi kosztami musimy się liczyć w Parku Wodnym Suntago –
podkreśla Arkadiusz Jaksa.

W Orientarium obok nowoczesnych wolier i rzadkich gatunków zwierząt będzie można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji – parku linowego, mini zoo, placów zabaw czy interaktywnych zabawek. Dla zwiedzających przygotowano także bogatą ofertę gastronomiczną, między innymi sushi/ramen, naleśnikarnię, bubble tea czy pizzerię.

Misją ZOO jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanym, często krytycznie zagrożonym wyginięciem, gatunkom zwierząt. – Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody – dodaje prezes ogrodu.

 

Gdzie zaparkujemy? Jak dojedziemy do Orientarium?

Do nowoczesnego kompleksu dojedziemy komunikacją miejską z każdej części Łodzi. Przed otwarciem obiektu zmieni się kursowanie niektórych linii autobusowych. Uruchomione zostaną linie 80A, 80B i 80C, które połączą Orientarium z poszczególnymi rejonami Łodzi. Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowiezie nas ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów pod obiekt. Wydłużona zostanie linia Z13 w weekendy. Zmianie ulegną także rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie zyskają nową nazwę – ZOO ORIENTARIUM.

Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do ZOO własnym samochodem, będzie
5 parkingów:

  • Atlas Arena – 560 miejsc
  • Aquapark Fala – 180 miejsc
  • Parking przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc
  • Parking przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca
  • Parking przy al. Unii – 360 miejsc

Orientarium otworzy się w ostatni piątek miesiąca – 29 kwietnia. Zwierzęta już zaaklimatyzowały się na swoich wybiegach i są gotowe na przyjęcie gości. To od nich zależała ostateczna data otwarcia nowoczesnego kompleksu.

Spotkania z opiekunami i edukatorami

Ile mięśni ma trąba słonia? Ile waży krokodyl gawialowy? Dlaczego nie powinniśmy bać się rekinów? W Orientarium na zwiedzających będą czekać edukatorzy oraz opiekunowie zwierząt, którzy opowiedzą o sekretach życia codziennego mieszkańców nowego kompleksu. W obiekcie znajdują się również interaktywne zabawki, które umilą czas najmłodszym i wzbogacą ich wiedzę. Dodatkowo, przez Orientarium poprowadzi gości interaktywna ścieżka edukacyjna w aplikacji mobilnej – Tropiciel. Tego dnia pracownicy ogrodu zadbają o to, by każdy, kto odwiedzi łódzkie ZOO, dowiedział się wielu ciekawych rzeczy o zagrożonych gatunkach zwierząt.

 

Animacje dla najmłodszych i bogata oferta gastronomiczna

Podczas otwarcia Orientarium zwiedzających będą witać animatorzy przebrani za duże, kolorowe zwierzaki. Każdy gość będzie mógł liczyć na słodki upominek. Na terenie ogrodu pojawi się kilka stanowisk, na których dzieci będą mogły pomalować buzie czy stworzyć tematyczne zabawki. Nowoczesny park linowy i nowe mini zoo z pewnością spodobają się najmłodszym gościom. Poza tym, dzieci mogą wziąć udział w grze terenowej „Odkrywcy zdobywcy” i skorzystać z atrakcji na dwóch placach zabaw zlokalizowanych na zewnątrz.

Podczas zwiedzania ogrodu będzie można skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Na terenie zoo, obok dużej restauracji serwującej posiłki w trybie samoobsługowym, pojawiło się kilka nowych punktów, między innymi sushi/ramen, naleśnikarnia, bubble tea czy pizzeria.

Przed wejściem do Orientarium ulokują się stoiska firm, które są sponsorami zwierząt w zoo. Będą to między innymi: Wojskowe Zakłady Lotnicze, Saltos, Księgarnia „Tak czytam”, THI, Gentaro oraz Idemia. Wszyscy partnerzy przygotują dla gości konkursy, gry i zabawy.

Orientarium otwiera swoje drzwi w piątek, 29 kwietnia, o godzinie 9:00. Obiekt będzie otwarty codziennie w godzinach 9:00-18:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *