_MG_1010Po ponad pięciu latach przebudowy wreszcie, częściowo, oddano do użytku Dworzec Łódź Fabryczna. O jego modernizacji mówiono przez lata. W 2008 roku ówczesny prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki podpisał, wraz z Cezarym Grabarczykiem i Bogdanem Zdrojewskim, umowę o nowym układzie kolejowym w rejonie dworca. Warto dodać, że w 2009 roku podpisano także umowę o powstaniu tunelu łączącego Łódź Kaliską z Fabryczną – z tych planów jednak nic później nie wyszło.

Ostatecznie w 2010 roku ogłoszono listę pięciu konsorcjów, które zostały poproszone o złożenie ofert przetargowych, a sama budowa, już za rządów Hanny Zdanowskiej – która początkowo chciała unieważnić przetarg, rozpoczęła się w 2011 roku. W pierwotnych planach projekt miał zostać zrealizowany do 2014 roku i kosztować ok 1,9 mld złotych.

Finalnie dworzec ma zostać oddany do użytku do końca grudnia 2017 roku, jednak już teraz częściowo oddano do użytku infrastrukturę kolejową i drogową – z tej okazji 11 grudnia zorganizowano cały dzień atrakcji dla przybyłych łodzian.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ekspedycje Smaków – 3. edycja programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”
IMG_5827
Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych – listopad 2016 (foto)
IMG_0026
„Clown Fire Show” Eternity Group w Manufakturze (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*