_db_9001Uruchomienie Centrum Nauki i Techniki nastąpi 7 stycznia 2018 r. Na godz. 12 planowana jest symboliczne włączenie EC1 – zabytkowa elektrownia pośle w świat energię wiedzy.

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należeć będą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

_db_4892_-_kopia

Obok Planetarium pojawi się Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej.  Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, Mikroświat — Makroświat. Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

Przetwarzanie energii jest także tematem gry online, która ma stanowić zachętę do odwiedzin w naszym „Centrum Energii”. Jakie są jej zasady? Gracze rozpoczynają dysponując skrawkiem pola i kieratem napędzany siłą fizyczną koni. Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Gra dostępna będzie na platformy Facebook Gameroom, Adroid, iOS. „Centrum Energii” to tylko jedna z multimedialnych gier, które czekają na gości CNiT EC1.

Podobnie jak w przypadku cennika wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, projektując cennik biletów analizowaliśmy wiele czynników, w tym koszt porównywalnych atrakcji w Łodzi i innych miastach. Braliśmy pod uwagę fakt, że do momentu otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1 dla odwiedzających dostępna będzie część stanowisk ostatniej części ekspozycji o nazwie Rozwój wiedzy i cywilizacji. Prace nad ich montażem przedłużyły się, w związku z tym w pierwszym okresie działania placówki proponujemy 10% rabatu od docelowych cen biletów wstępu. Brakujący fragment oferty CNiT EC1 to właśnie ok. 10% całej ekspozycji.

Ceny biletów rozpoczynają się od 14 zł i są zróżnicowane, w zależności od dni tygodnia, liczebności grup, oferty skierowanej do rodzin itp.  Bilety można zakupić na stronie bilety.ec1lodz.pl.

Na dzień otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1 przewidziano wiele atrakcji:
Program otwarcia
• 10:00 – otwarcie placówki dla gości i zwiedzających
• 10:15 – symboliczne uruchomienie elektrowni (Pani Prezydent Hanna Zdanowska, Błażej Moder – dyrektor EC1, Paweł Żuromski – kierownik CNiT EC1) – pokaz wideo mappingu na turbozespole w Maszynowni EC1
• 10:25 kapsuła czasu – Pani Prezydent Hanna Zdanowska, Dyrektor EC1 pan Błażej Moder i ostatni dyrektor elektrociepłowni EC-1 pan Andrzej Boroń złożą w szatni historycznej eksponaty, które opisują miasto i EC1 w dniu 7.01.2017
Atrakcje:
11:00 start wydarzeń edukacyjnych: – mikroskopy optyczne; mini pokazy i eksperymenty
Wszystkie zajęcia będą się odbywały co godzinę

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zdrowie_pod_kontrola
Zdrowie pod kontrolą
Piknik Powitania Jesieni
urbanchristmas
Urban Christmas Festival & Festiwal Kawy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*