_B250041Za nami uroczystość otwarcia 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia. Przed nami – ok. 80 projekcji, liczne wydarzenia specjalne i spotkania ze znakomitymi gośćmi.

– Festiwal rozlewa się po całym mieście – mówił podczas gali otwarcia w kinie Helios Sławomir Fijałkowski, producent i pomysłodawca festiwalu. – Mogą się Państwo przejechać Tramwajem Zwanym Powidoki, posłuchać Katarzyny Groniec podczas koncertu w Teatrze Nowym, wziąć udział w spotkaniach festiwalowych w klubie Lokal – wymieniał.

– Mam nadzieję, że wpisujemy się w tradycję pokazywania dobrego, mądrego, poruszającego kina europejskiego – zaznaczała Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna festiwalu.

– A ja, że mnóstwo ważnych filmów zostanie z Państwem jeszcze długo po festiwalu – dodał Krzysztof Spór, dyrektor programowy.

Chociaż nagrody konkursowe – Kryształowe Jabłko i Kryształowa Łódka – powędrują do autorów najlepszych filmów polskich i europejskich w dniu zamknięcia Forum Kina Europejskiego – 2 grudnia, podczas otwarcia organizatorzy także wręczyli statuetkę. Złoty Glan, nagroda dla twórców niezależnych, wzbogacił zbiory Krzysztofa Majchrzaka, który zagrał główną rolę w pokazywanym na otwarciu filmie „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego. – To jest wymarzona nagroda dla takiego gostka jak ja – wyznał Majchrzak.

Jan Jakub Kolski podkreślał, że „Las”, dedykowany jego tragicznie zmarłej córce, ma moc terapeutyczną. – Jednak dopóki nie spotka pary oczu czy serca, jest tylko abstraktem zamrożonym na celulozie – mówił. – Mam nadzieję, że wytrzyma spotkanie z Państwem, a Państwo z nim.

Zobacz także:

Cinergia 2016 – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
9 filmów z nagrodami ANIMARKT 2021
gala_finaowa_transatlantynku_20170722_1442471563
Transatlantyk: zapis spotkania z Edwardem Nortonem (wideo)
NCKF Spot (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*