We wrześniu z nostalgią wrócimy do czasu letniego, podczas którego wielu z nas wyjeżdża na wypoczynek i odrywa się od swojego otoczenia. Podtrzymując wspomnienia z leśnych wędrówek, pływania kajakiem po jeziorze i wylegiwania się na plażach, zapraszamy na spotkanie o wczasach w PRL-u.

Publikacja „Ostatni turnus: pocztówki z wczasów w PRL-u” autorstwa Marcina Wojdaka będzie stanowić idealny obiekt do rozmowy. Autor odbył podróż po Polsce i uwiecznił to, jak czas obszedł się z miejscami wypełnionymi niegdyś wczasowiczami. Niektóre z tych obiektów nadal funkcjonują, inne zostały oddane na pastwę losu. Porozmawiamy o ich obecnym stanie, jakie emocje wywołują i czy mają szansę na odrodzenie. Tak jak autor wplata pomiędzy swoje fotografie, krótkie anegdotki, tak podczas rozmowy wpleciemy kilka ciekawostek odnośnie wczasów w PRL. Nawiążemy do Funduszu Wczasów Pracowniczych, do tego jak zakłady przemysłowe organizowały wypoczynek swoim pracownikom, jak wyglądał typowy dzień relaksu, jakie lokalizacje był najbardziej popularne.

Zaprezentujemy również informatory zakładowe ukazujące początek infrastruktury wypoczynkowej, pochodzące ze zbiorów Biblioteki CMWŁ oraz albumy przedstawiające wczasy ze zbiorów Działu Przemysłu Włókienniczego.

Fotografie z „Ostatniego turnusu” mogliście obejrzeć podczas Łódź Design Festival, a spotkanie w CMWŁ stwarza okazję do poznania autora tychże zdjęć.

Rozmowę poprowadzi Justyna Grabowska, kierowniczka Działu Biblioteka i Archiwum.

Zakup książki „Ostatni turnus” w cenie 49 złotych będzie możliwy w sklepiku przy muzealnej kasie (wejście od ul. Piotrowskiej 282).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 22 września 2022 roku godz. 18:00

Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł

Limit osób: 20

Spotkanie odbędzie się w czytelni Biblioteki Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dedecius
Między słowami. Tłumacze a nieprzetłumaczalne
Candy
Mała Literacka – Twarze kontrkultury – odwołane
pulsliteratury
VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*